Co zabrać do samolotu?
Wybieracie się w kolejną podróż w nieznane, bo przecież jak ktoś kiedyś powiedział: „Świat jest zbyt wielki, aby wciąż przebywać w jednym miejscu”. Jesteście podekscytowani, nie możecie się doczekać nowych przygód, jednak zanim udacie się na lotnisko czeka was czynność, która jest chyba najmniej lubiana przez wszystkich podróżników, czyli pakowanie. Jeśli tak jak my, macie pewnie dylemat co ze sobą zabrać na pokład samolotu, o czym nie można zapomnieć to koniecznie przeczytajcie ten wpis, gdyż dzięki niemu będziecie wiedzieć, co warto zapakować do podręcznego plecaka, torebki czy małej walizki, którą zabierzecie ze sobą do samolotu.
Spakowanie bagażu podręcznego to czasem nie lada wyzwanie. Przede wszystkim warto, abyście przed wylotem zapoznali się z aktualnymi przepisami dotyczącymi wymiarów bagażu, bowiem dość często się one zmieniają, dzięki temu unikniecie niepotrzebnego stresu na lotnisku związanego z szybkim przepakowywaniem rzeczy czy konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty za niewymiarowy bagaż.
Jak już jesteście pewni, że wasza torba spełnia wszystkie wymagania, zatem przystępujemy do działania.
Poniższa lista dotyczy sytuacji, gdy nadajecie bagaż rejestrowany, w przeciwnym razie w bagażu podręcznym muszą się znaleźć także ubrania na zmianę czy bielizna.
1. Obowiązkowo na pokład samolotu zabieramy niezbędne dokumenty
Numer jeden na naszej liście, bez czego nie należy ruszać się z domu, są podstawowe dokumenty: paszport/dowód osobisty umożliwiający przekroczenie granicy oraz bilet lotniczy. Co prawda, obecnie możemy okazać elektroniczną wersję biletu lotniczego, ale dla bezpieczeństwa (w razie gdyby wasz telefon odmówił posłuszeństwa) dobrze jest mieć także taki wydrukowany. Dla ułatwienia włóżcie wszystkie wydrukowane dokumenty (np. potwierdzenie rezerwacji hotelu, potwierdzenie polisy ubezpieczenia, itp.) do jednej teczki czy specjalnego organizera podróżnego. Dobrym pomysłem jest także zrobienie ksero dowodu osobistego/paszportu, które warto mieć na okoliczność zgubienia czy też (niestety też się zdarza) kradzieży.
Organizery są bardzo przydatne, gdyż możecie do nich schować nie tylko kartę pokładową, paszport czy karty kredytowe, lecz również kable do ładowania telefonu, drobne monety, kartę pamięci SD (do aparatów i kamer cyfrowych), długopis i notatnik, dzięki czemu wszystkie najważniejsze rzeczy macie bezpieczne w jednym miejscu. Długopis warto mieć ze sobą, gdyby okazało się, iż po wylądowaniu będziecie musieli wypełnić np. wnioski wizowe.
2. Książka/ czytnik ebooków, czasopisma umilą podróż samolotem
Zarówno w trakcie krótszych lotów, jak również na tych dłuższych trasach czas umili wam książka. Wciągająca lektura sprawi, że nawet długa podróży zleci wam w mgnieniu oka. Jeśli macie ograniczone miejsce w bagażu podręcznym to zamiast tradycyjnej książki weźcie ze sobą czytnik e-booków, gdyż macie na nim nie jedną, ale kilka pozycji, a samo urządzenie jest małe, poręczne i lekkie. Możecie też – co nawet okazać się może wygodniejsze – czytać e-booki na ekranie swojego smartphon’a.
Nie jesteście zwolennikami czytania? W takim razie polecamy wgranie na telefon audiobooka (książki do słuchania).
3. Aparat fotograficzny / smartphone z dobrym aparatem fotograficznym
Z dwóch względów praktycznych aparat (jeżeli decydujemy się na jego zabranie) mamy zawsze w bagażu podręcznym. Po pierwsze dlatego, aby uniknąć jego uszkodzenia, co mogłoby się stać, gdybyśmy wpakowali go do bagażu głównego. Po drugie, po to aby mieć go pod ręką, gdy będziemy chcieli zrobić przepiękne zdjęcia z samolotu: uwiecznienie niebiańskich chmur, zachodu czy wschodu słońca, dzięki czemu będziecie mieli wspaniałą pamiątkę. Jeśli macie miejsce przy oknie to szkoda nie wykorzystać sytuacji i np. nie uchwycić moment startu i lądowania. Samolot jest jeszcze na niskiej wysokości, dlatego bez problemu uda się wam zrobić kilka zdjęć panoramy z lotu ptaka.
Tak jak napisaliśmy – może to być także dobry smartphone ze świetnym aparatem, co teraz jest coraz łatwiej dostępne. Praktycznie każdy nowy model smartphone’a posiada dobry aparat fotograficzny. Musimy się przyznać, że coraz częściej zostawiamy tradycyjny aparat w domu, a zdjęcia robimy najczęściej właśnie telefonem.
4. Słuchawki
Gdy muzyka towarzyszy wam na co dzień – w pracy, w domu, na zakupach, w autobusie, to również nie wolno o niej zapomnieć w samolocie. Kilka dni przed wylotem sprawdźcie, czy macie nagrane na telefonie wszystkie wasze ulubione kawałki, a w dniu wylotu zadbajcie o to, by bateria była naładowana. Koniecznie zabierzcie ze sobą słuchawki. Dzięki nim będziecie mogli niejako „odciąć się” od ryku silników i szumu rozmów czy płaczu dzieci (jeżeli wam przeszkadzają).
5. Niezbędne kosmetyki
Ilość kosmetyków w bagażu podręcznym radzimy ograniczyć do minimum- doskonale zdajemy sobie sprawę, iż dla niektórych pań będzie bardzo trudne zadanie. Pamiętajcie zwłaszcza o ograniczeniu przewożenia płynnych kosmetyków o objętości wynoszącej maksymalnie 100 ml każdy, a łączna ilość płynów nie może przekroczyć 1000 ml. W torbie podręcznej zabierzcie ze sobą szczoteczkę do zębów oraz kosmetyki w wersji mini: tubę pasty do zębów, mały dezodorant, suchy szampon do włosów, krem do rąk. Mogą się wam także przydać chusteczki odświeżające.
Przeczytaj również: Bagaż podręczny – co można, a czego nie wolno zabierać do samolotu?
6. Poduszka/koc/chusta
Jeśli wybieracie się w długą podróż to postarajcie się zmieścić w swoim bagażu podręcznym koc i poduszkę. Oczywiście, niektóre linie lotnicze udostępniają je podróżnym, ale jeśli także na miejscu będzieciesię sporo przemieszczać np. autokarem w nocy to koc i poduszka z pewnością się przydadzą. Najlepszym rozwiązaniem jest poduszka nadmuchiwana, bo nie zajmuje ona dużo miejsca. Zamiast koca możecie zabrać np. dużą, obszerną chustę czy pancho, które będą was okrywać przed chłodem wiejącym z klimatyzacji.
7. Opaska na oczy/zatyczki do uszu
Lubicie uciąć sobie krótką drzemkę w czasie lotu? Jasne światło czy wszechobecny hałas z pewnością nie ułatwią wam zasypiania, dlatego dobrze, abyście przed podróżą zaopatrzyli się w opaskę na oczy i zatyczki do uszy, gdyż dzięki nim w mig wpadniecie w objęcia Morfeusza.
8. Przekąski, jedzenie, guma do żucia lub cukierki
Jeśli macie zapewniony na pokładzie samolotu posiłek to możecie zabrać ze sobą jedynie drobne przekąski. Do plastikowych pojemników zapakujcie zdrowe, chrupiące przekąśki: twarde owoce (byle nie banany, bo te łatwo można rozgnieć), obrane marchewki, jabłko, kawałki kalarepy, orzechy, migdały.
Gdy najdzie was ochota z przyjemnością sięgniecie np. batoniki z surowym kakao, orzechami nerkowca, czy słodkie sezamki. Pamiętajcie, żeby unikać słonych przekąsek typu orzeszki, krakersy czy chipsy, bowiem sól gromadzi wodę w organizmie, przez co mogą wam puchnąć nogi.
Aby wasz portfel zbytnio nie ucierpiał, warto w domu zrobić sobie kanapki czy też kupić słodkie drożdżówki (ale nie z kruchym, francuskim ciastem). Odradzamy zabieranie ze sobą artykułów o intensywnym zapachu – kabanosy, jajka, itp. gdyż ich aromat będzie rozchodził się po całym pokładzie samolotu.
Przepisy dotyczące przewożenia produktów spożywczych w bagażu podręcznym zależą od kraju, do którego się udajecie, dlatego jeśli zamierzacie podróżować poza Unię Europejską to zapoznajcie się z nimi, abyście potem nie musieli wyrzucać niektórych kanapek czy przekąsek na lotnisku. Np. lecąc do Kanady nie możecie mieć ze sobą wędlin, również do USA czy Australii nie można wwozić większości warzyw, owoców, nasion czy produktów pochodzenia zwierzęcego. Takich produktów nie można również wwozić na teren UE z państw trzecich.
Napoje przekraczające 100 ml nie przejdą przez kontrolę bezpieczeństwa, dlatego jeśli wiecie, że w trakcie lotu będziecie spragnieni to zamiast kupować wodę (czy inne napoje i soki) na pokładzie samolotu to lepiej zaopatrzcie się w zapasy w strefie bezcłowej, co prawda słono za nie zapłacicie, ale i tak będą one tańsza niż w samolocie.
Kto już chociaż raz leciał samolotem, ten wie, że najmniej przyjemnym momentem jest start oraz lądowanie, gdyż wtedy zmienia się ciśnienie w kabinie samolotu. Niektórzy odczuwają bardzo dotkliwie pojawiający się ból w uszach przy starcie i lądowaniu czy też zatykanie . Aby zaradzić temu problemowi należy przełykać ślinę, rzuć gumę albo ssać cukierki. Warto mieć je przy sobie, bo z pewnością przydadzą się w czasie podróży.
Jeśli bierzecie jakieś leki to także zabierzcie je do samolotu. Na wszelki wypadek warto mieć w torebce również środki przeciwbólowe, gdyby ból w uszach spowodował silną migrenę.
9. Ubranie i wygodne, najlepiej sportowe buty
Komfort podróży zależy także od naszego stroju. Zdarza się, iż w trakcie lotu jest chłodno lub wręcz przeciwnie – bardzo duszno, dlatego najlepiej sprawdzi się strój warstwowy, na cebulkę, z obowiązkową ciepłą, np. polarową bluzą. Zrezygnujcie z opinających ciało spodni czy bluzek. Istotną kwestią są także buty. Jeśli wiecie, że wasze nogi mogą puchnąć to warto zdecydować się na sportowe buty, których nie będziecie musieli ściągać (aby potem wkładając, nie mieć problemów z ich założeniem na spuchnięte nogi).
10. Sprzęt elektroniczny (laptop, tablet), powerbank
Niektórzy czytając tę pozycję będą z niezadowoleniem kręcić głową, bo przecież urlop to czas kiedy należy odpocząć od pracy i elektronicznych gadżetów. W pełni się z tym zgadzamy, jednak dla bezpieczeństwa sprzętu zabieramy go zawsze w bagażu podręcznym. Jeśli podróżujecie z dziećmi to tablet się przyda, aby włączyć im bajkę czy grę edukacyjną.
Ponadto, może się zdarzyć, iż akurat będziecie mieć rozładowaną baterię w telefonie, a będziecie musieli sprawdzić ważne wiadomości czy pokazać potwierdzenie zakwaterowania. Powerbank, czyli przenośna zapasowa bateria, o której także pisaliśmy w jednym z naszym artykułów jest na wagę złota w awaryjnej sytuacji, gdy np. zapomnieliście naładować telefon.
Dobrze przemyślana lista bagażu podręcznego jest gwarancją udanego lotu.