10 powodów, dla których warto odwiedzić Małopolskę

10 powodów, dla których warto odwiedzić Małopolskę

Małopolska – piękno skryte wśród gór… Historyczna kraina położona na Wyżynie Małopolskiej i częściowo w Karpatach Zachodnich. Oferuje zapierające dech w piersiach widoki, unikatowe zabytki i ukryte wśród lasów osobliwości przyrody. Wszystko to sprawia, że należy do najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w naszym kraju. Osobom, które to nie przekonuje prezentujemy 10 powodów, dla których warto odwiedzić Małopolskę.

Wakacje w Turcji

1. Miasta…

Kraków – dawna stolica Polski to esencja wszystkiego co wyjątkowe. Piękny rynek z Kościołem Mariackim i Sukiennicami, Wawel czy zabytkowa dzielnica Kazimierz to tylko niektóre z atrakcji czekających na podróżnych.

Tarnów – największe miasto wschodniej części województwa kusi zabytkową starówką i pozostałościami bogatej kultury żydowskiej. Znawcy sztuki okrzyknęli je “Perłą Renesansu”. Już dla samej nazwy warto tu przyjechać i sprawdzić czy mają rację.

Nowy Sącz – zachwyca Sądeckim Parkiem Etnograficznym. Zabytkowe kościoły, malownicze ruiny zamku i uroczy sądecki rynek to prawdziwe skarby skryte u podnóża Beskidów.

fot. Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem

2. Natura…

Małopolskę charakteryzuje naturalne piękno. Wapienne ostańce, beskidzkie pagórki i tatrzańskie szczyty, a także żyjące tu niedźwiedzie, kozice, świstaki to prawdziwa duma regionu. Tutaj znajduje się też 6 Parków Narodowych, 11 Parków Krajobrazowych i 84 rezerwaty przyrody. Tylko tu można zobaczyć góry typu alpejskiego, czyli Tatry i zwaną „polską Saharą” Pustynię Błędowską.

Fot. Pieskowa Skała – Maczuga Herkulesa

3. Wartości…

Małopolska to niesamowity region ze względu na swoje bogactwo i pielęgnowane dziedzictwo. W każdym jej zakątku można odnaleźć barwną mozaikę tradycji, kultury i sztuki. Obiekty Światowego Dziedzictwa UNESCO, cenne zbiory muzealne, folklor, sztuka teatralna, wszystko to tworzy niespotykany nigdzie indziej klimat.

4. Kultura…

Małopolska to województwo tętniące życiem. Organizowane imprezy i wydarzenia przyciągają gości z całego świata. I nic dziwnego bo właśnie tutaj odbywa się między innymi Europejski Festiwal im. Jana Kiepury (Krynica- Zdrój) Festiwal Kultury Żydowskiej (Kraków), Sacrum Profanum Festival (Kraków), Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego „Off Plus Camera” (Kraków), Wiosna Jazzowa (Zakopane), Jarmark Kasztelański(Oświęcim), Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego czy Łemkowska Watra (Zdynia). Każdy miesiąc niesie ze sobą inne emocje.

5. Kurorty…

To właśnie tu znajdują się perełki polskich uzdrowisk takie jak Krynica – Zdrój, Szczawnica, Muszyna, Piwniczna, Rabka, Wysowa lub Żegiestów. Zachwycają źródłami wód mineralnych, wspaniałą przyrodą, szerokim wachlarzem zabiegów, malowniczymi ścieżkami spacerowymi, a przede wszystkim serdecznymi i czekającymi na kuracjuszy mieszkańcami.

fot. Krynica-Zdrój – Stary Dom Zdrojowy na krynickim Deptaku – www.krynica24.pl

6. Gościnność i tradycja…

Region ten szczyci się krakowskim Konkursem Szopek Bożonarodzeniowych, pochodem Lajkonika i piękną tradycją rękodzielniczą koronki z Bobowej. Przekazywane z pokolenia na pokolenie zwyczaje i tradycje wzbudzają podziw i ciekawość. Małopolska to także gościnność. Śliwowica łącka, kremówki papieskie, oscypki, precle, kiełbasa krakowska czy kwaśnica to przysmaki, dla których warto przyjechać.

7. Sól…

Wieliczka i Bochnia to prawdziwe solne królestwa. Wspaniały, podziemny świat, magiczne labirynty solnych korytarzy i niesamowite pejzaże kopalnianych komór to tylko nieliczne walory tych miejsc.

8. Aktywność…

Miłośnikom aktywnego spędzania czasu Małopolska oferuje liczne szlaki do pieszych wędrówek, niesamowitą przygodę jaką jest spływ przełomem Dunajca, przelot paralotnią i wspinanie się po skałach Jury Krakowsko – Częstochowskiej, zwiedzanie jaskiń, a także białe szaleństwo na Jaworzynie Krynickiej, Wierchomli, w Tatrach lub Pieninach.

fot. Jaworzyna Krynicka – oświetlone stoki wieczorową porą na tle panoramy Krynicy-Zdroju

9. Drewniana Architektura…

Małopolski Szlak Architektury Drewnianej to sceneria malowniczych, drewnianych cerkwi, kościółków, dworów i skansenów. Świątynie w Dębinie, Sękowej, Lipnicy Murowanej czy jedyna w swoim rodzaju „malowana” wieś Zalipie to miejsca, których nie można pominąć.

10. Mieszkańcy…

Region ten tworzą przede wszystkim wspaniali ludzie. Z Małopolską związani byli między innymi Papież Jan Paweł II, Jan Kiepura, Jan Matejko, Sławomir Mrożek, Wisława Szymborska, Józef Tischner czy Tadeusz Kościuszko – osoby, które swoim życiem na zawsze zapisały się na kartach historii.

I chociaż staraliśmy się jak mogliśmy to nie wystarczy powiedzieć, że Małopolska jest wyjątkowym miejscem. Tutaj po prostu trzeba przyjechać i przekonać się o tym samemu. Bo słowa nie wyrażą piękna Trzech Koron, Morskiego Oka czy Zamku w Pieskowej Skale. Nie odzwierciedlą również zamkniętej w murach Auschwitz-Birkenau historii…

fot. Pieskowa Skała – Zamek

Na koniec nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Was właśnie do Małopolski!

Wakacje w Bułgarii