Agroturystyka - czym jest i dla kogo taki wypoczynek?

Agroturystyka - czym jest i dla kogo taki wypoczynek?

Agrotorystyka… Odpoczynek na wsi to dla wielu osób najwspanialsze wspomnienie dzieciństwa. Obecnie z roku na rok przybywa gospodarstw agroturystycznych, które oferują nocleg spragnionym wyciszenia i kontaktu z naturą. Pobyt na wsi to idealna propozycja, dla tych którzy pragną na chwilę zapomnieć o zgiełku miasta, szybkim tempie życia czy stresującej pracy. Urlop na wsi, czy też weekend na wsi to także doskonałe rozwiązanie w przypadku rodzinnych wyjazdów, bowiem dzieci będą mogły obcować ze zwierzętami hodowlanymi, czy też poznać typowe obowiązki rolników.

Wakacje w Turcji

Dlaczego warto skorzystać z takiej formy wypoczynku? Podpowiadamy, dla kogo jest agroturystyka i jaki rodzaje gospodarstw oferują u siebie wakacje na wsi.

Co to jest agroturystyka?

Termin agroturystyka jest dla większości powszechnie znany i odnosi się do wiejskiej turystyki, a zatem zakwaterowania, obejmuje także częściowe lub całodobowe posiłki, czasem także uczestnictwo w pracach gospodarskich oraz np. wędkarstwo czy jazdę konno. Właściciele gospodarstwa starają się wykorzystać walory krajobrazu wiejskiego i na swój sposób uatrakcyjnić gościom pobytu poprzez zaangażowanie ich w codzienne zajęcia w gospodarstwie, pokazują tradycyjne rzemiosło artystyczne (np. haftowanie, szydełkowanie), opowiadają o obrzędach ludowych i lokalnych zwyczajach czy też uczą i zachęcają do pomocy w przygotowywaniu potraw regionalnych, połączonym z wypiekiem chleba, wyrobem serów lub wędlin.

Nocleg w gospodarstwie agroturystycznym jest także szansą na odreagowanie, odkrycie piękna życia na wsi, pooddychanie czystym powietrzem.

Współczesny człowiek żyjący w ciągłym pędzie, pogonią za pieniądzem i luksusem w końcu zaczął doceniać to, co proste i wywodzące się z natury. Piękne pola, lasy czy łąki pozwalają się zrelaksować i naładować akumulatory, tym bardziej że jak powszechnie wiadomo kolor zielony ma dobroczynny wpływ na nasz układ nerwowy, przynosi ukojenie i spokój.

Wiejska chata – agroturystyka

Dla kogo agroturystyka będzie idealną formą wypoczynku?

Jeśli marzycie o odpoczynku na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku to agroturystyka będzie idealnym rozwiązaniem. Malownicze widoki z okna i rozchodzący się głos budzących się z rana ptaków to argument, z pewnością przemawiający do tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta. Także kawa wypita na tarasie smakuje o niebo lepiej. Bliskość natury to przede wszystkim możliwość obycia długich spacerów, urządzenia pikników na polanie czy wieczornych ognisk z pieczeniem domowo zrobionej kiełbasy.

Nocleg w gospodarstwie agroturystycznym będzie także korzystny dla waszego portfela, gdyż rolnicy za nieduże pieniądze oddają do dyspozycji gości pokoje (czasem nawet z łazienką). Jeśli pragniecie na nowo odkryć dzikość przyrody, jesteście ciekawi życia na wsi i chcecie posmakować lokalnych przysmaków, to nie zastanawiajcie się za długo tylko ruszajcie na wirtualne poszukiwania miejsca docelowego. Aby zregenerować siły fizyczne i psychiczne, postawcie na miejsce, które może zagwarantować np. sesje terapeutyczne czy też pobyt w okolicy uzdrowiskowej, gdzie możecie napić się wody zdrojowej czy też wziąć udział w kąpielach solankowych lub błotnych.

Wieś – agroturystyka – kontakt z przyrodą i zwierzętami

Agroturystyka będzie także doskonałym pomysłem jako urlop z dziećmi. Często zapominamy o tym, co proste i zabieramy dzieciaki do znanych miejsc – hoteli z aquaparkiem, a może warto tym razem postawić na eko wakacje? Macie wątpliwości, czy wasze pociechy w takim miejscu nie będą się nudzić? A czy wy, gdy byliście dziećmi nudziliście się na wakacjach spędzanych na wsi u dziadków czy krewnych? Oczywiście, że nie, bo czas ten obfitował w moc nowych, nieznanych wrażeń: przejazd wozem z sianem, pomoc w kopaniu ziemniaków czy pieleniu ogródka to tylko niektóre z zajęć, jakich doświadczyliście podczas wakacyjnej kanikuły. Wasze dzieci nauczą się doceniać piękno naturalnego środowiska oraz będą miały okazję jeździć konno czy też kąpać się w stawie.

Jeśli zależy wam, aby maluchy miały kontakt ze zwierzętami (bo np. nigdy wcześniej nie widziały „na żywo” świnek czy kozy) to wybierzcie takie gospodarstwo, w którym będziecie mieć taką możliwość.

Możecie także zabrać dzieciaki na wycieczkę rowerową – część gospodarstw zapewnia swoim gościom rowery, dlatego przed przyjazdem warto się o to zapytać. Pobyt na wsi będzie także dobrym pretekstem, aby pokazać dzieciom i nauczyć je, jak rozróżniać poszczególne gatunki drzew, roślin czy ptaków.

Jak wybrać gospodarstwo agroturystyczne?

Podjęliście decyzję, iż w tym roku wasz urlop spędzicie na wsi, jednak macie wątpliwości, czego możecie się spodziewać po takim wypoczynku. Przede wszystkim bardzo istotny jest wybór waszego miejsca noclegowego, gdyż to właśnie on wpływa na rodzaj dodatkowych atrakcji. Zastanówcie się, czy zależy wam na konkretnej lokalizacji – np. aby gospodarstwo było blisko morza, szlaków górskich lub też jezior czy lasów. Wypoczynek nad jeziorem będzie okazją, aby nauczyć się wędkować czy też pływać kajakiem lub żeglować. Górskie położenie domu noclegowego sprzyja organizacji pieszych, górskich wycieczek, a pobyt w okolicy puszczy czy lasu to wymarzone miejsce dla lubiący grzybobrania.

Jeśli towarzyszą wam dzieci to koniecznie sprawdźcie, czy na terenie obiektu znajduje się bezpieczny plac zabaw, z piaskownicą, huśtawką, trampoliną czy zjeżdżalnią. Niektóre gospodarstwa umożliwiają także korzystanie np. ze sprzętu sportowego (piłki, hulajnogi, paletki do badmintona, stół do tenisa stołowego) czy też grę w tzw. piłkarzyki lub darta. Idealnie gdyby w letniej porze, w czasie upałów gospodarze mieli także w ogrodzie duży, dmuchany basen.
Dzieci bardzo chętnie nawiązują kontakt ze zwierzętami, zatem koniecznie zwróćcie uwagę, czy będą one miały zapewniony bezpieczny kontakt ze zwierzętami domowymi (kury, kaczki, konie, krowy).

Podróżujecie z małymi dziećmi lub osobami starszymi, niepełnosprawnymi? Pamiętajcie aby zapytać lub przeczytać w opisie noclegu, czy obiekt jest dostosowany do potrzeb takich osób – pochylnia umożliwiający wjazd wózka dziecięcego lub inwalidzkiego będzie w takim przypadku niezbędna, oraz czy są udogodnienia w łazience (prysznic lub wanna ze specjalnymi uchwytami ułatwiająca wchodzenie i wychodzenie, nocnik lub nakładka na wc dla dzieci).

Kolejna kwestia to posiłki. Warto zawczasu ustalić, czy będziecie je przygotowywać na własną rękę, wtedy też powinniście mieć dostęp do kuchni lub aneksu kuchennego, czy możecie stołować się razem z właścicielami. Ta druga opcja jest o tyle korzystniejsza, iż będziecie mogli skosztować naturalnych, ekologicznych produktów niejako „prosto z ogródka”. W drugim przypadku, jeśli wy lub wasze dzieci jesteście alergikami lub z różnych powodów nie możecie spożywać wybranych potraw (cukrzyca, celiakia, itp.) koniecznie miejcie w zanadrzu przepisy lub też wskazówki na dania dla alergików.

Chata – agroturystyka

Czy warto zdecydować się na tematyczny wypoczynek w gospodarstwie?

Gdy sam urlop na wsi będzie dla was niewystarczający, to może powinniście zainteresować się ofertą tematycznych wczasów w gospodarstwie agroturystycznym, np. dla wędkarzy, grzybiarzy czy miłośników jazdy konnej (nauka jazdy konnej w tym samym gospodarstwie lub jego bliskim otoczeniu). Oferta takich gospodarstw stanowi szansę na indywidualne spędzenie wolnego czasu w niekonwencjonalny sposób.

Niektórzy właściciele podkreślają unikalne walory kulturowe, kładąc nacisk na np. warsztaty malarskie (miejscowość Rąbierz), rzeźbiarskie (Chojnów, gmina Piaseczno, Ostrowy, gmina Gozdowo, Wejdo i Warmiak, gmina Łyse), wyszywania serwetek (Łacha, gmina Serock, Mierzwice Stare, gmina Sarnak), czy też przyciągają chętnych, którzy mogą brać udział w uroczystościach religijnych (np. niedziela palmową w Łysych).

Wypoczynek tematyczny pozwoli wam rozwijać swoje zainteresowania lub też znaleźć nowe hobby.

W jaki sposób znaleźć wymarzone miejsce na wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym?

Zawsze kierujemy się zasadą, iż nie ma lepszej rekomendacji jak polecenie kogoś znajomego. Popytajcie krewnych i przyjaciół, czy przypadkiem nie słyszeli o jakimś gospodarstwie agroturystycznym, gdzie można miło, w rodzinnej atmosferze spędzić czas. Bo oprócz komfortowych pokoi, dobrego jedzenia i atrakcji, istotni są także ludzie. Uśmiechnięci i chętni do pomocy gospodarze to duży plus takiego przedsiębiorstwa.

Szukając odpowiedniego noclegu w gospodarstwie agroturystycznym warto także skorzystać z serwisu agroturystyka.pl. Na portalu możecie znaleźć oferty rekomendowane przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwo Gościnne”, które zrzesza właścicieli obiektów turystyki wiejskiej.

Agroturystyka w Europie

Trend wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych dotyczy nie tylko Polski, ale także Europy, bowiem także mieszkańcy innych państw doceniają i bardzo chętnie korzystają z urlopu, który przyniesie im relaks, bliskość z naturą i przestrzeń. Taka moda na wiejski styl pędzania wolnego wynika ze wzrostu dochodów znacznej części społeczeństwa, ich zmęczeniem zmechanizowanym światem, rozwojem mobilności społeczeństwa, jak i rosnącą świadomością korzystnego wpływu naturalnego środowiska i wsi na zdrowie człowieka. W Europie najwięcej obiektów agroturystycznych występuje w 5 krajach: Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii.

Wakacje w Bułgarii