W ostatnim czasie coraz więcej uwagi poświęca się zagadnieniom związanym z ekologią i świadomością ekologiczną. Bycie eko i życie zgodnie z naturą ma również wpływ na turystykę. W jaki sposób możemy dbać o naturę w czasie naszych wyjazdów? Garść inspiracji znajdziecie w naszym najnowszym wpisie.
Bądź trendy, postaw na eko!
Ekoturystyka opiera się na wspieraniu i rozwijaniu świadomości ekologicznej osób podróżujących. Jeśli na co dzień staracie się żyć zgodnie z filozofią less waste lub zero waste (jak najmniej odpadów i ograniczenie marnowania żywności) to ekoturystyka będzie Wam równie bliska! Wystarczy zwiedzać i jednocześnie dbać o środowisko! W jaki sposób? O tym opowiemy w dalszej części naszego materiału.
Używajcie butelek szklanych, metalowych lub wszystkich tych wielorazowych
Niezależnie od tego, czy zwiedzacie jeden z nadmorskich kurortów czy też spacerujecie po lesie lub wędrujecie górskim szlakiem musicie regularnie nawadniać Wasz organizm, bo jak wiadomo człowiek nie wielbłąd, więc pić musi:)
Większość turystów szuka najbliższego sklepu spożywczego lub też innego punktu usługowego, gdzie można kupić wodę czy napoje. Zakup wody w plastikowej butelce nie jest przyjazny dla środowiska.
Nawet nie zdajecie sobie sprawy, że roczna produkcja tworzywa na butelki to ponad 310 milionów ton, tylko w samej Unii Europejskiej produkuje się około 60 mln ton. Do produkcji plastiku niezbędna jest ropa naftowa, jednocześnie do atmosfery uwalnia się dwutlenek węgla.
Przeczytaj również: Ceny wody na lotnisku to złodziejstwo!
Warto wiedzieć, że do wyprodukowania jednej litrowej butelki potrzeba 0,25 litra ropy i 2 litrów wody. A zatem, żeby napić się litr wody w plastikowej butelce trzeba zużyć dwa razy tyle wody! Dodatkowym aspektem przemawiającym za spożywaniem wody z kranu lub źródeł jest cena – butelkowana woda kosztuje ok. 1- 2 zł, w przypadku podróży zagranicznej będzie to podobny koszt, jedynie wyrażony w euro. Choć w powszechnej świadomości utarło się, że nie należy pić wody prosto z kranu to w wielu miastach „kranówka” ma bardzo dobry skład mineralny, jest regularnie sprawdzana pod kątem bezpieczeństwa.
Przed wyjazdem na urlop warto zaopatrzyć się w plastikowe, składane butelki, które nie zajmują dużo miejsca, a pozwolą Wam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Nawet na lotnisku macie możliwość skorzystania z darmowego źródełka wody. Bardzo dobrym rozwiązaniem są również bidony ze specjalnymi filtrami węglowymi – nie są zbyt drogie, a dzięki nim możemy istotnie ograniczyć ilość zużywanego plastiku.
Oczywiście jeśli wybieracie się w podróż zagraniczną, koniecznie przeczytajcie, czy w regionie do którego się udajecie woda z kranu jest zdana do picia, w niektórych krajach, np. Egipt nie zaleca się spożywania, a nawet płukania zębów taką wodą.
Sztućce, kubeczki oraz talerzyki wielorazowego użytku
Proekologiczne podróżowanie wyklucza jednorazowość, a zatem przygotowując się do wyjazdu, warto spakować sztućce czy też pojemniki, kubki wielorazowe. Plastikowe widelczyki, nożyki, łyżeczki i inne mieszadełka są wykonane z plastiku, a zatem po jednym użyciu od razu lądują w koszu i na składowisku odpadów, gdzie przeleżą wieki, część z nich natomiast zanieczyści wody: jeziora, morza, stanowiąc zagrożenie dla danego ekosystemu. Niestety patrząc na frasobliwość wielu turystów to bezmyślne wyrzucanie byle gdzie jednorazowych opakowań po chociażby napojach otrzymywanych w ramach all inclusive, to aż serce pęka. Nawet takie miejsca jak plaże wyglądają po dziennych wizytach turystów jak wielkie śmietniska.
Zamiast korzystać z jednorazowych akcesoriów, weźcie swoje, turystyczne (składane) metalowe sztućce, które możecie użyć w dowolnym momencie: na pikniku, na górskim szlaku czy nad wodą. Swoje jedzenie, suchy prowiant pakujcie do pudełek. Pudełka przydadzą się również, gdy zamówicie coś do jedzenia i będziecie chcieli danie zabrać ze sobą – dzięki temu ograniczycie wydawanie posiłków na wynos w styropianowych opakowaniach. Kolejna kwestia to słomki: w wielu obiektach gastronomicznych korzysta się z papierowych słomek, jednak Wy możecie być jeszcze bardziej eko i mieć własną, szklaną słomkę.
Racjonalne zużywanie wody oraz stosowanie ekologicznych środków czystości
Zasada ta sprawdzi się nie tylko w podróży, ale i na co dzień w domu. Lubicie długie kąpiele w wannie wypełnionej po brzegi? A może zmywacie naczynia pod bieżąco wodą? Zużycie wody nie tylko odbija się na Waszej kieszeni i wysokim rachunku, ale też znacznie uszczupla globalne zasoby wody. Statystyki podają, że przeciętne zużycie wody na świecie w ciągu miesiąca na jedną osobę wynosi ok. 103 litry, natomiast mieszkańcy Europy zużywają aż 200 l wody w ciągu jednego dnia! Nie jest to rekord, bo przeciętny Amerykanin potrzebuje aż 400 l!! Aby uświadomić Wam jak ogromna jest to liczba dodamy, że mieszkańcy najuboższych krajów Afryki mają do dyspozycji jedynie 5 l wody na dzień! Zdaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych absolutne minimum konieczne do przeżycia to 20 l na osobę.
Świadomość ekologiczna wyraża się także w stosowaniu ekologicznych środków czystości. Niektóre produkty (tj. płyn do prania czy proszek) możecie nawet przygotować samodzielnie w domu.
Śmieci zabieramy ze sobą!
Pamiętajcie, aby wszystkie śmieci wyrzucić we właściwym miejscu, a jeśli nie znajdziecie kosza na śmieci to zabierzcie je ze sobą. Opakowania po przekąskach, batonikach, chusteczki do nosa, skórki po bananach czy ogryzki nie ważą tak wiele, dlatego przyniesienie ich do hotelu czy pensjonatu nie powinno Wam sprawić wielkich problemów. Jeśli macie taką możliwość to segregujcie odpady. Otaczająca Was fauna i flora na pewno będą Wam wdzięczne.
Ręczniki w hotelu lub innym miejscu gdzie mieszkacie na urlopie
W domu nie wymieniacie ręczników po 1 użyciu, prawda? To tak samo starajcie się postępować w miejscach gdzie śpicie. Praktyki, gdzie np. w hotelach wymienia się codziennie ręczniki to dramat dla środowiska – dlatego coraz częściej spotykamy się z komunikatami, gdzie obsługa ma wymienić ręczniki dopiero wówczas, kiedy je zostawicie na ziemi. Nie róbcie więc tego zbyt często, tylko tak jak uważacie, że jest to konieczne – tak jak w domu. To naprawdę ważne aby nie nadwyrężać naszego środowiska.
Przeczytaj również: Czy brać ręczniki do hotelu?
Ekologiczna jazda autem
Turyści bardzo często podróżują własnym pojazdem, dlatego jeśli i Wy przemieszczacie się w ten sposób to starajcie się także świadomie korzystać z tego środka lokomocji. Przede wszystkim zadbajcie o jego stan techniczny: skontrolujcie filtry oraz ciśnienie w oponach, gdyż w przypadku, gdy będą one niedopompowane Wasz pojazd spala więcej paliwa. Jeśli nie potrzebujecie bagażnika na dachu to również go zdemontujcie, bo będzie on niepotrzebnie stawiał opór powietrza i tym samym zwiększa się zużycie paliwa.
Istotna jest także odpowiednia technika jazdy. Zacznijmy od ruszania: jak we wszystkim, zalecamy złoty środek, a zatem startujcie nie z piskiem opon jak rajdowiec i nie w żółwim tempie. Najlepiej wciskać pedału gazu trochę więcej niż do połowy, tak żeby dość dynamicznie osiągnąć daną prędkość. Osoby posiadające automatyczną skrzynię biegów nie muszą się martwić o dostosowanie biegu, gdyż maszyna sama z siebie zawsze dąży do wrzucenia najwyższego biegu i do jazdy przy jak najniższych obrotach.
Ogólnie jest jedna zasada – wrzućcie najwyższy bieg, na jaki pozwalają warunki i Wasz pojazd. Używanie tempomatu wbrew pozorom nie jest takie przyjazne dla środowiska, jak mogłoby się wydawać, gdyż zadaniem tempomatu jest utrzymanie stałej prędkości niezależnie od ukształtowania terenu, a zatem gdy będziecie zjeżdżać z górki, tempomat będzie hamował auto (strata energii), a w czasie jazdy pod górkę dodatkowo wchodził na wyższe obroty, zwiększając zużycie paliwa, by utrzymać wymaganą prędkość.
Dobrze jest także hamować silnikiem, a więc redukując bieg podczas dojeżdżania do bramek na autostradzie, świateł albo w każdym innym przypadku, gdy musimy zwolnić. Starajcie się jeździć przewidująco, odpowiednio wcześniej hamować, gdyż dzięki temu możecie zaoszczędzić troszkę paliwa!
Korzystajcie z transportu zbiorowego lub wspólnego przejazdu
Zawsze możecie całkowicie zrezygnować z własnego pojazdu na rzecz transportu publicznego: kolej, autokar lub też zdecydować się na jazdę autem wraz z innymi podróżnym (przejazd typu Bla Bla Car). Po mieście możecie poruszać się na piechotę lub też wypożyczyć rowery. Będzie to dla Was o wiele zdrowsze i tańsze rozwiązanie.
Przeczytaj również: BlaBlaCar – czym jest, jak działa, jak korzystać?
W wielu miastach można wypożyczyć na miejscu tradycyjne rowery lub e-hulajnogi. Ponadto pamiętajcie, że rowerem bardzo często dojedziecie w takie miejsca, gdzie samochodem nie byłoby to możliwe, nie musicie się także martwić o miejsce parkingowe.
Jak widzicie, zorganizowanie wakacji, uwzględniając aspekt ekologiczny, wcale nie jest takie skomplikowane, jak mogłoby się wydawać, a na pewno będziecie mieć ogromną satysfakcję, iż robicie coś dobrego dla otaczającej Was przyrody.