Duża walizka, plecak, a może miękka torba – jaki bagaż do samolotu? Takie pytania zadają sobie osoby, które wybierają się w podróż lotniczą. Istotne jest, iż nasza walizka w wielu przypadkach może mieć dokładnie określone wymiary i wagę. Na co powinniście zwrócić uwagę w trakcie pakowania? Czym różni się bagaż rejestrowany od podręcznego? Jakie są dopuszczalne wymiary bagażu rejestrowanego? Ile może ważyć bagaż kabinowy?
Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym wpisie. Zapoznajcie się z nim, bowiem w przypadku nadbagażu czy innych odstępstw od odgórnych przepisów obowiązujących w danej linii lotniczej może wam nastarczyć wielu problemów, jak również słono kosztować.
Warto zawsze sprawdzić informacje na temat przewozu bagażu w regulaminie linii lotniczych
Można pokusić się o stwierdzenie, iż ile linii lotniczych, tyle może być zasad dotyczących przewozu bagażu, i możecie nam wierzyć, że nie będzie w tym zbytniej przesady, bowiem większość przewoźników posiada swój własny regulamin przewozu bagażu, z którym koniecznie należy się zapoznać przed podróżą. Oczywiście niektóre wytyczne, np. dotyczące wymiarów bagażu rejestrowanego mogą być podobne, jednakże zawsze należy być ostrożnym, tym bardziej, iż linie (zwłaszcza tanie) bardzo często aktualizują swój regulamin – niestety zazwyczaj na niekorzyść turysty.
Przeczytaj również: O co pytać w biurze podróży?
Jeżeli będziecie podróżować w ramach wykupionego wyjazdu w biurze podróży, to zdecydowanie zalecamy dopytać jaki bagaż (waga, ilość, wymiary) przysługuje wam w ramach danej oferty. Niestety także w ramach wyjazdów wakacyjnych nie ma jednego standardu w tym zakresie.
Bagaż rejestrowany
Bagaż rejestrowany inaczej nadany, czy główny to nasze walizki, które nadajemy przy stanowiskach odprawy (check in). Przy odprawie bagaż jest ważony, zostaje naklejona na nim etykieta z miejscem docelowym, a my otrzymujemy potwierdzenie nadania (w formie małej, naklejanej na bilet lotniczy karteczki z kodem kreskowym). Zadbajcie o to, aby ta karteczka się wam nie zawieruszyła, gdyż w razie zgubienia bagażu to właśnie na jej podstawie możecie zgłosić stratę.
Rozmiar i waga bagażu rejestrowanego jest zawsze podana w regulaminie.
Zazwyczaj maksymalny wymiar bagażu rejestrowanego jest określony sumą wszystkich 3 boków, która nie może przekroczyć np. 158 cm.
Przykładowo jeżeli wasza walizka ma wymiary: 30 cm, 80 cm, 45 cm to mowa o łącznych wymiarach 155 cm. Szczególnie rygorystycznie do wymiarów bagaży podchodzą tanie linie lotnicze szukające dodatkowych opłat, które można pobrać, dlatego warto na wymiary swoich walizek, toreb, plecaków, itp. zwracać szczególną uwagę.
Waga bagażu rejestrowanego najczęściej może wynosić ok. 20-22 kg. Aczkolwiek nie jest to standard. Dlatego to również należy sprawdzić przed wylotem. Nawet w ramach wyjazdów z biurami podróży możecie mieć ograniczenia wagowe do 15 kg!, albo w drugą stronę – nawet 30 kg 😉
Warto pamiętać, iż liczba walizek, które możemy oddać do luku bagażowego bezpłatnie w ramach naszego biletu zależy od linii lotniczych/klasy/taryfy, w której podróżujemy. Dla przykładu: jeśli lecicie linią LOT (lot międzynarodowy) klasą zwykłą ekonomiczną to możecie zabrać jedną walizkę o wadze do 23 kg, w momencie zmiany na kategorię Economy Premium możecie zabrać drugą walizkę, osoby podróżujące klasą business mogą spakować się do 2 walizek po 32 kg!
Ilość bagażu i jego waga, jak widzimy, że w tym przypadku nie zależy tylko od klasy, ale także od lotu – czy jest to lot międzynarodowy, międzykontynentalny czy krajowy.
Ważne – jeżeli lecicie w kilka osób to waga między walizkami może się w niektórych liniach „sumować” np. rodzice będą mieli 2 walizki po 25 kg, a dziecko (ale takie, któremu już przysługuje osobny bagaż) może mieć np. małą walizeczkę o ciężarze 10 kg, dzięki czemu każda z walizek średnio nie przekroczy 20 kg na sztukę. Pamiętać jednak należy, że nawet w takim układzie jest określony maksymalny ciężar pojedynczego bagażu rejestrowanego np. 30 kg, którego nie można przekroczyć. My najczęściej korzystamy z takiego udogodnienia, łączenia dopuszczalnej wagi, w czarterach lecąc na wyjazdy wakacyjne z dziećmi.
Ile kosztuje dopłata za nadbagaż? Jak z dodatkowym bagażem?
Dopłata za dodatkową walizkę wynosi w LOT-cie 110 zł/ 25 euro/ 30 $ i należy ją uiścić przy stanowisku check in. A jak sytuacja przedstawia się u innych, np. tanich przewoźników? W przypadku chęci zabrania dodatkowej walizki czy torby pasażerowie lecący linią Ryanair muszą zapłacić 25 euro (jeśli procedura odbywa się za pośrednictwem strony internetowej) lub 40 euro (na lotnisku).
Przekroczenie wagi bagażu rejestrowanego, gdy lecimy z tanim przewoźnikiem będzie nas kosztowało nawet 11 euro za każdy kilogram!
W przypadku podróży linią Wizzair pasażerowie mogą nadać bagaż rejestrowany o następujących wagach: 1 sztuka bagażu 10 kg, 2 sztuki bagażu 20 kg lub 3 sztuki bagażu 32kg. Nie ma możliwości zakupu online innych kombinacji bagażu rejestrowanego, ale macie możliwość zabrania ze sobą aż 6 walizek o wybranej wielkości! Wystarczy online zamówić taką opcję – opłaca się to o wiele bardziej niż wykupienie nadbagażu na lotnisku. Wizzair pobiera dodatkową opłatę w przypadku toreb ważących od 20 do 32 kg – za każdy nadprogramowy kilogram naliczane jest 43 zł, dlatego jeśli nie chcecie przepłacać to koniecznie zważcie wasze walizki przed wylotem.
Szczerze mówiąc to zawsze warto zważyć swoje bagaże przed podróżą – czy to przed wyjazdem, czy przed powrotem (sami wiemy, że nasz bagaż często w drodze powrotnej robi się jakiś ciężki – dodatkowe zakupy, itp.). Dzięki temu nie będziecie zaskoczeniu przy odprawie, że waga jest zbyt duża. Nie trzeba będzie dokonywać nerwowego przepakowywania, otwierania walizki i pokazywania światu jej zawartości 😉
Czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym?
Zaostrzone przepisy bezpieczeństwa dotyczą nie tylko przewozu bagażu kabinowego, lecz również rejestrowanego. Zabrania się przewożenia materiałów wybuchowych, takich jak np. petardy, sztuczne ognie; materiałów łatwopalnych stałych i ciekłych, np. spirytus, gaz do zapalniczek, rozpuszczalniki, środki czyszczące, farby, zapałki, wybielacze; materiałów radioaktywnych; gazów sprężonych, np. aerozole z palną zawartością, butle turystyczne z gazem, substancji trujących (toksycznych) i zakaźnych np. pestycydy, rtęć, hodowle kultur bakterii i wirusów; substancji powodujących korozję; innych przedmiotów niebezpiecznych, np. charakteryzujących się silnym polem magnetycznym. Ponadto, nie można zabierać ze sobą takich niebezpiecznych sprzętów jak: dodatkowe baterie i akumulatory do urządzeń elektronicznych.
Przeczytaj również: Jak się pakować na wyjazd?
Zwróćcie również uwagę, iż zabroniony jest przewóz butli z gazem sprężonym (butan, propan) jak również turystycznych butli gazowych oraz butli tlenowych czy podwodnych palników tlenowych – możemy je transportować jedynie opróżnione, bez pozostałości gazu (palniki podwodne muszą być rozłączone).
Bagaż rejestrowany – czego lepiej nie przewozić?
Z reguły odradza się przewożenie w bagażu rejestrowanym przedmiotów wartościowych, w tym pieniędzy, cennej biżuterii czy antyków, ze względu na ryzyko zgubienia lub uszkodzenia walizki.
Raczej unikajcie pakowania urządzeń elektronicznych i przyrządów optycznych (tj. komputery, laptopy, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, kamery wraz z osprzętem, okulary), gdyż mogą one ulec zniszczeniu podczas transportu. Nawet zaleca się przewożenie sprzętu elektronicznego w bagażu podręcznym, bo jest on poddawany szczegółowej kontroli, co w przypadku przewożenia w bagażu głównym może nawet oznaczać konieczność jego otworzenia przez służby kontrolne i lekkie przekopanie waszej walizki…
W bagażach rejestrowanych nie powinny się także znajdować produkty szybko psujące się, delikatne i kruche.
Jaką walizkę wybrać jako bagaż rejestrowany?
Wszystko tak naprawdę zależy od naszych potrzeb, częstotliwości podróżowania samolotem oraz ilości rzeczy, które chcemy zabrać ze sobą. Warto postawiać na solidne materiały, które posłużą nam znacznie dłużej niż tańszy odpowiednik, tym bardziej, iż bagaż rejestrowany jest bardziej narażony na uszkodzenia (rzucanie walizek przez pracowników lotniska jest, niestety, dość częstą praktyką). Najlepiej sprawdzi się walizka tzw. twarda (najlepiej z poliwęglanu), z dodatkowymi wzmocnieniami. Dla bezpieczeństwa przewożonych rzeczy warto też zainwestować w walizkę posiadającą zamek TSA (umożliwia bezinwazyjne otwarcie walizki przez odpowiednie służby) lub kłódkę z kluczykiem. Oczywiście – nie zapominajmy, iż nasza walizka musi mieć odpowiednie wymiary, które obowiązują u danego przewoźnika.
Wierzcie nam, zdecydowanie lepiej zainwestować w dobry bagaż, aby nie spotkały was żadne niespodzianki na urlopie – np. urwana rączka, odpadające kółeczka, popękana obudowa. Z naszego doświadczenia możemy potwierdzić, że walizki „twarde” nie z materiału, to najlepszy wybór!
Więcej o wyborze bagażu pisaliśmy w tym wpisie: Jaką kupić walizkę?
Bagaż podręczny
Bagaż kabinowy lub inaczej podręczny to bagaż, który zabieramy ze sobą na pokład samolotu. Nie nadajemy go w check in, konieczna jest jedynie kontrola bezpieczeństwa, kiedy to dajemy go do prześwietlenia na taśmę. O produktach, które możecie przewozić w swoim bagażu podręcznym pisaliśmy w jednym z naszych artykułów: Bagaż podręczny – co można, a czego nie można zabrać do samolotu?
Bagaż podręczny musi się zmieścić pod fotelem lub w schowku nad głowami pasażerów. Linie lotnicze indywidualnie ustalają wymiary tego rodzaju bagażu – np. walizki kabinowej, jak i jej wagę. Wybierając walizkę, torbę czy plecak jako bagaż kabinowy pamiętajcie, iż podana w regulaminie danej linii lotniczej wielkość bagażu podręcznego obejmuje także takie elementy jak rączki, kółka, uchwyty itd.
Natomiast dopuszczalna waga bagażu podręcznego wynosi zazwyczaj między 8 a 10 kg.
Co zabrać jako bagaż podręczny?
O ile w przypadku bagażu głównego zdecydowanie polecamy twarde walizki, to już na bagaż podręczny zdecydowanie odradzamy takie rozwiązanie. Tutaj świetnie sprawdzają się „miękkie” walizki, torby, plecaki, które są bardziej elastyczne i łatwiej je upchać, umieścić w miejscach przewożenie tego bagażu. Także w trakcie kontroli wymiarów, mają taką plastyczność, że łatwo można je „nieco zmniejszyć” 😉
Przeczytaj również: 10 najważniejszych rzeczy, które warto zabrać do samolotu!
Dla chcących przewozić sprzęt elektroniczny – tablety, laptopy – coraz częściej dostępne są miękkie bagaże, ze specjalnymi „kieszeniami” dodatkowo wzmocnionymi, tak aby ten właśnie sprzęt chronić przed uszkodzeniami.
Wymiary bagażu podręcznego – mały drobiazg, a robi wielką różnicę…
Wymiary bagażu podręcznego mogą różnić się u poszczególnych przewoźników. Przykładowo: bagaż podręczny Wizz Air i bagaż podręczny Ryanair mają zbliżone do siebie rozmiary, różnica wynosi kilka centymetrów, z pozoru jest to niewiele, ale w trakcie skrupulatnej kontroli bezpieczeństwa na lotnisku może się to wiązać z dodatkową opłatą i koniecznością przewozu go w luku bagażowym. Tak jak pisaliśmy, w tym zakresie szczególnie skrupulatne są tanie linie lotnicze. Mowa tutaj nie tylko o wymiarze, ale też o ilości – 1 bagaż podręczny, to 1 i koniec.
Przeczytaj również: Bagaż podręczny – najczęściej zadawane pytania
Wymiary bagażu podręcznego w linii Wizzair
Jeśli podróżujecie linią Wizzair to zgodnie z najnowszymi przepisami z 1 listopada 2018 r. wszyscy pasażerowie mogą zabrać ze sobą na pokład jedną bezpłatną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 20 cm, którą należy umieścić pod fotelem przed sobą. Osoby, które wykupiły usługę WIZZ Priority mogą zabrać dodatkową podręczną walizkę na kółkach o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm.
W momencie, gdy będziecie chcecie zabrać ze sobą dodatkowo małą torebkę lub plecak (np. torba na laptopa, damska torebka i torba na aparat fotograficzny) to będzie ona traktowana jako wasz kolejny bagaż podręczny i będzie podlegać opłacie! Istotne jest, iż zawsze nie można przekraczać wymiarów 40 x 30 x 20 cm, gdyż należy ją umieścić pod fotelem. Naszym zdaniem lepiej zabrać mniejszą torebkę czy niewielki plecak i po prostu włożyć go do większego (odpowiadającego wymaganiom) bagażu podręcznego.
Osobom dorosłym podróżującym z niemowlęciem przysługuje prawo do wzięcia na pokład dodatkowej bezpłatnej sztuki bagażu podręcznego (40 x 30 x 20 cm).
Przepisy dotyczące bagażu podręcznego Ryanair
Turystom lecącym linią Ryanair na podkładzie samolotu może towarzyszyć 1 mała osobista torba, która musi zmieścić się pod siedzeniem przed wami (o wymiarach 40 cm x 20 cm x 25 cm). W przypadku wykupienia opcji “Priority & 2 Cabin Bags” lub Plus / Flexi / Family ticket lub biletu lotniczego na łączone loty można zabrać 1 dodatkową 10 kg torbę, która musi zmieścić się w koszu do mierzenia bagażu (nie przekraczająca 10 kg i o wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm), chyba że ze względów operacyjnych konieczne jest umieszczenie dużego bagażu podręcznego w luku.
Bagaż podręczny osób podróżujących LOT -em
W przypadku podróży lotniczej linią LOT waga i ilość bagażu podręcznego również zależy od klasy, w której będziecie podróżować. Osoby lecące klasą Economy mają do dyspozycji 1 walizkę do 8 kg, w Bussines Class – 2 sztuki każda do 9 kg. Bagaż musi mieć wymiary 55 cm x 40 cm x 23 cm. Przekroczenie tych wymiarów (waga powyżej 8 kg i/ lub 118 cm) to opłata 210 zł (loty krajowe), 350 zł (loty międzynarodowe) i 550 zł (międzykontynentalne), a zatem warto zadbać, by nasza walizka podręczna była zgodna z wymaganiami. W ramach biletu turyści podróżujący LOT-em mogą zabrać bezpłatnie jako bagaż podręczny: torebkę damską lub torbę męską lub laptopa (wymiary 40 cm x 35 cm x 12 cm), a osoby podróżujące z dziećmi – pokarm i składany wózek dla dziecka lub spacerówkę.
Osoby niepełnosprawne mogą zabrać ze sobą następujące przedmioty niezbędne w trakcie podróży, np. wózek inwalidzki, który zostanie załadowany do bagażnika przed wejściem na pokład, a zwrócony tuż po wylądowaniu, czy też kule lub inny sprzęt medyczny do użytku osobistego. Więcej na temat lotu osób niepełnosprawnych przeczytacie tutaj.
Jak widzicie, warto przed wyjazdem dowiedzieć się, jaka jest polityka linii lotniczej, którą będziecie podróżować i zgodnie z nią wybrać torbę, plecak czy walizkę, gdyż dzięki temu unikniecie dodatkowych, niepotrzebnych kosztów i stresu. A jaki bagaż dla dzieci? Hmm, to już inna historia, na kolejny wpis… bo dzisiaj bardzo się rozpisaliśmy 😉
Pozdrawiamy!