Oto najczęstsze pytania dotyczące bagażu podręcznego z jakimi spotykamy się w biurze podróży oraz te, które dostajemy od naszych czytelników. Postanowiliśmy zebrać je w tym wpisie i udzielić krótkich, ale jednocześnie wam rzeczowych odpowiedzi. Innymi słowy, postaramy się w skrócie opisać kluczowe kwestie dotyczące bagażu do samolotu.
Bagaż podręczny, czyli jaki?
W bardzo dużym uogólnieniu, tej nazwy używa się do bagażu, który zabieramy ze sobą na pokład samolotu. Może być i małą torebką, plecaczkiem, a maksymalnie walizką kabinową, o dopuszczalnych wymiarach.. W zależności od linii, istnieją różne przepisy definiujące ilość tego rodzaju bagażu, który możecie ze sobą zabrać na pokład oraz jego maksymalne wymiary. Szczególnie restrykcyjne, w tym zakresie, są tanie linie lotnicze. Te ostatnie ze względu na niskie ceny biletów, starają się mocno ograniczać to co w ramach takiego biletu możemy (tj. posiadanie minimalistycznego bagażu, kolejność wejścia, brak gwarancji otrzymania miejsc obok siebie – za te i inne „dodatkowe usługi”, każą sobie dopłacać).
Czy bagaż podręczny jest mierzony?
Nie zawsze. Najczęściej mierzy się go w przypadku tanich linii lotniczych. Podróżując liniami Wizzair, Rynair, EasyJet itp. możecie zostać poproszeni o umieszczenia swojego bagażu w specjalnym stojaku, gdzie są „przegródki” o określonych wymiarach. Ma to miejsce, kiedy personel dokonujący odprawy ma wątpliwości, czy wasz bagaż nie jest oby za duży…
Bagaż podręczny – wymiary.
Można byłoby się pokusić o spisanie wymiarów jakie w przypadku tego rodzaju bagażu są dopuszczalne, ale tak naprawdę każda z linii ma swoje przepisy w tym zakresie i do tego jeszcze nawet dość często je zmieniają. Dlatego zawsze, przed każdym wylotem warto sprawdzić informacje o wymiarach bezpośrednio na stronach konkretnych linii lotniczych (szczególnie zmian można spodziewać się w wymiarach bagażu podręcznego Ryanair’a, Wizzair’a i innych tanich przewoźników). Tym samym, to że miesiąc temu lecieliście danymi liniami i wielkość bagażu była wówczas taka i taka, to lepiej to sprawdzić przed kolejnym wylotem.
Co można zabrać do bagażu podręcznego?
Od pewnego czasu istnieją rygorystyczne przepisy dotyczącego tego, co możemy zabrać na pokład samolotu. To o co najczęściej pytacie w tym przypadku – to jak z kosmetykami, co z elektroniką, napojami, jedzeniem?
W kwestii kosmetyków i wszelkich napojów, to możecie przewozić maksymalnie 1 litr płynów, z czego każdy może mieć nie więcej niż 100 ml. Dlatego też często albo kupuje się małe kosmetyki (oryginalnie już spakowane do małych opakowań), albo też przelewa się je do mniejszych pojemniczków (można takie kupić np. w drogeriach).
Należy tutaj jednak dodać, iż wszelkie płyny (np. woda, napoje, alkohol), zakupione w strefie bezcłowej, oczywiście możecie zabrać do samolotu. Ostatnimi czasy, szczególnie napoje alkoholowe, kosmetyki zakupione w strefie bezcłowej pakowane są do specjalnych torebek, które są zamykane przez kasjera. Ważne abyście ich za wcześnie nie otwierali (o ile nie ma takiej potrzeby), ponieważ w sytuacji gdy będziecie się przesiadać (lot łączony), to na kolejnej kontroli takie produkty mogłyby być zarekwirowane. Nawet w lotach bezpośrednich, gdyby z jakiegokolwiek powodu było konieczne lądowanie i zmiana samolotu, to mogłoby być podobnie.
Przeczytaj również: Co wolno, a czego nie wolno zabierać na pokład samolotu?
Jeżeli chodzi o elektronikę – to wręcz zaleca się jej przewożenie właśnie w bagażu podręcznym, a nie głównym, nadawanym do luku bagażowego. Elektronika (komputery, aparaty fotograficzne, tablety, power banki, itp.) jest dokładnie sprawdzana w trakcie kontroli jak przechodzimy już do strefy odlotów.
Oczywiście nie można zabierać w szczególności żadnych ostrych i niebezpiecznych rzeczy np. nożyczek, pilników, noży.
Co warto zabrać na pokład samolotu?
W szczególności powinniście mieć te rzeczy, które mogą być wam potrzebne na czas podróży – tj. coś do jedzenia (szczególnie gdy będzie to dłuższy lot, a nie chcecie wydawać pieniędzy na pokładzie), coś do picia (tutaj ze względu na ograniczenia ilości płynów to jedynie wchodzą w grę napoje kupione w strefie bezcłowej lub już na pokładzie samolotu, chyba że weźmiecie sobie napoje podzielone do małych 100 ml buteleczek 😉 ). Dobrze jest mieć przy sobie coś do poczytania lub innej rozrywki (np. tablet, laptop) – o ile nie chcecie się zanudzić w podróży. Z pewnością przydadzą się chusteczki higieniczne, mokre chusteczki odświeżające.
Szczególnie Panie mają także kosmetyczkę (w tym przypadku należy pamiętać o ograniczeniach dotyczących płynów i ostrych narzędzi – szkoda byłoby stracić drogie perfumy, pilniczek, itp.).
My zawsze mamy jakiś notes, coś do pisania – ale to kwestia przyzwyczajenia.
Jak wiemy, z lotami bywa różnie i zdarzają się również mniejsze lub większe opóźnienia, dlatego dobrze jest mieć ładowarkę/ki do swoich urządzeń (telefonów, tabletów, itd.). Na każdym lotnisku znajdują się liczne gniazdka, a dla zapominalskich także miejsca ładowania sprzętu elektronicznego z kabelkami i końcówkami do najbardziej powszechnych typów urządzeń. Niestety ze względu na tak dużą popularność sprzętu, często są zajęte, a kolejka oczekujących długa. Lepiej więc mieć swoje ładowarki.
Osobiście, ze względu na częste podróże, nauczyliśmy się, że zawsze warto mieć dodatkowo ksero najważniejszych dokumentów podróży (także paszportów, czy dowodów osobistych), tak na wszelki wypadek gdybyśmy „zgubili” oryginały. Z tego samego powodu, zawsze mamy w bagażu podręcznym ukryte dodatkowe pieniądze, na nieprzewidziane okoliczności.
Zabieramy sobie także kilka małych reklamówek jednorazowych – np. na dodatkowe śmieci i inne nieprzewidziane sytuacje.
Niektórzy lubią mieć dodatkowe zapasowych komplet ubrań. Na okoliczność, że bagaż główny zostanie zgubiony, że obleją się jakimś napojem i trzeba będzie się przebrać, ręczniczek oraz podręczne kosmetyki (szczególnie w trakcie dłuższych lotów).
Co dobrze się sprawdza jako bagaż do samolotu?
Jako bagaż podręczny najczęściej używamy plecaków z dużą ilością kieszonek, specjalnym miejscem do przewożenia laptopa. Ważne aby w łatwy sposób, na czas kontroli można było wyciągnąć kosmetyki, elektronikę, bez konieczności wypakowywania wszystkiego co wieziemy.
Przeczytaj również: Bagaż podręczny a bagaż rejestrowany
Często w formie bagażu podręcznego można używać walizek kabinowych, które poza funkcją przewożenia najbardziej potrzebnych nam rzeczy w trakcie podróży, stanowią jednocześnie bagaż główny – tak aby (głównie) w tanich liniach lotniczych nie było konieczności dokupowania dodatkowego bagażu. Tak jak już wspominaliśmy, kluczowe są tutaj ograniczenia co do wymiarów przewożonego bagażu i bez względu na to jaki wybierzecie, wymiarów tych nie powinniście przekraczać. Na koniec, z czysto praktycznych powodów, bagaż ten zwyczajnie nie może być za duży, ponieważ w samolocie musicie mieć możliwość schowania go do schowka bagażowego nad głową, albo umieszczenia go pod siedzeniem przed wami.
Z jeszcze jednego powodu lubimy podróżować z plecakiem – jest wykonany z miękkiego materiału i łatwo go „dostosować” do miejsca, w którym go umieszczamy.
Jak spakować bagaż podręczny do samolotu?
Najlepszą zasadą jaką znamy – pakujmy się tak, aby rzeczy najmniej potrzebne były spakowane najgłębiej, a te, z których będziecie często korzystać lub trzeba będzie je wyciągać do kontroli – miejcie najłatwiej dostępne. Dlatego osobiście preferujemy plecak z dużą ilością schowków, kieszonek, itp.
Niezależnie jaki bagaż wybierzecie, dobrze jest aby nie był on za ciężki, bo czasami odległości na lotniskach, czy też do waszego miejsca docelowego, będą wymagały przemieszczania się i za ciężki plecak, walizka, czy torba mogą was zwyczajnie zmęczyć.
Warto oznaczyć swój bagaż na czas podróży
Pamiętajcie, że w trakcie podróżowania, nawet przez zwykłe roztargnienie, możecie na chwilę zostawić bagaż, czyt też zwyczajnie go zgubić (np. w trakcie zmiany środka transportu). Dlatego warto jest dobrze oznaczyć swój bagaż. Do tego najlepiej użyć specjalnych zawieszek. My lubimy szczególnie takie kolorowe, o ciekawych kształtach. Obecnie wybór tego rodzaju zawieszek jest ogromny, więc z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Warto na nich zawsze mieć podane numery telefonów kontaktowych.
To chyba najważniejsze kwestie dotyczące bagażu podręcznego. Osobną kwestią jest podróżowanie z dziećmi, kiedy to zasady pakowania i przewożenia dodatkowych akcesoriów są nieco mniej restrykcyjne. Ale o tym napiszemy przy innej okazji.
Udanego urlopu!
Pozdrawiamy.