Bari na południu Włoch – idealne miejsce na kilkudniowy urlop!

Bari na południu Włoch – idealne miejsce na kilkudniowy urlop!

W dobie dostępnej bez problemu (zarówno co do możliwych opcji, jak i cen) komunikacji lotniczej, poruszanie się po Europie i wyjazdy, nawet kilkudniowe, nie stanowią żadnego problemu. Powiedziałbym nawet, że są bardzo dobrą alternatywą do urlopów w Polsce. Nie żebym zachęcał do wybierania zagranicy kosztem wypoczynku w kraju (pisaliśmy o tym w artykule pt.”Cudze chwalicie…”), ale różnorodność jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a wręcz przeciwnie daje solidne podstawy to poszerzania horyzontów.

Wakacje w Turcji

Jednym z takich miejsc, które idealnie nadają się na kilkudniowy wyjazd tzw. city break, jest właśnie Bari – stolica regionu Apulia, miasto położone nad Adriatykiem, będące największym miastem portowym na tym wybrzeżu. Z jednej strony przemysłowe, o dużych tradycjach portowych, a jednocześnie bardzo atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia z pięknym starym miastem.

Bari – bardziej dla par, niż rodzin z dziećmi

Na wstępie warto zaznaczyć, że wybrzeże w tym miejscu nie zachwyca, a na piękne plaże nie ma co liczyć… i nie jest to raczej miejsce na wypoczynek z dziećmi, przynajmniej jeżeli mówimy o samym Bari.

Niemniej jednak, Bari ma wiele do zaoferowania poszukującym urokliwych uliczek, klimatycznego starego miasta, ciekawych zabytków i miejsc, gdzie można raczyć się pyszną kawą, czy też winem Primitivo (także polecanym przez nas, wytwarzanym od wieków w regionie Apulia). Nie wspominając już o wyjątkowej kuchni włoskiej. Jeżeli już mówimy o kawie, to tylko dodam, że już za 1 Euro można wypić filiżankę o cudownym smaku!

Dlaczego jednak Bari warto wziąć pod uwagę planując kilkudniowy wyjazd?

Można powiedzieć, że z trzech powodów.

Po pierwsze miasto samo w sobie jest godne uwagi, gdzie burzliwa historia połączyła piękne stare budynki (z typowo południową, ciasną zabudową) z jednej strony, z pięknymi, bogato zdobionymi „francuskimi” kamienicami z drugiej. Część architektury bardziej współczesnej lepiej pomińmy…

Po drugie – łatwo i szybko, a co ważne, także relatywnie tanio możemy się do Bari dostać np. liniami lotniczymi Wizzair z Pyrzowic (nas bilety w obie strony, z dodatkowym 1 bagażem, kosztowały 330 PLN od osoby, w obie strony). Z samego lotniska Bari (im. Karola Wojtyły!) można dostać się licznymi autobusami (tańsza opcja 1-2 Euro/os.) lub pociągiem linii FERROTRAMVIARIA (5 Euro). Po wyjściu z lotniska kierujcie się w lewo – tam jest zarówno wspomniana stacja pociągu, w podziemiach, oraz przystanki autobusów kursujących do miasta).

A co najważniejsze, po trzecie – jeżeli już tak liczymy – Bari stanowi idealną lokalizację do odkrywania południa Włoch. Ma świetną siatkę połączeń kolejowych (dworce kilku przewoźników znajdują się praktycznie w jednymi miejscu – przy Piazza Aldo Moro) z najważniejszymi atrakcjami regionu. W naszym przypadku był to strzał w dziesiątkę. Wierzcie mi, że jak popatrzyłem na praktycznie brak wolnych miejsc parkingowych i w ogóle niewyobrażalnie ciasno zaparkowane auta (prawie zderzak w zderzak), z dość często licznie „zarysowanymi” karoseriami i dość wysokimi kosztami wypożyczenia auta, to alternatywa podróżowania włoskimi kolejami okazała się świetnym rozwiązaniem! Nie wspominając już o kulturze, albo raczej jej braku, tak kierujących, jak i pieszych, która od samego patrzenia przyprawiała o palpitację serca i skutecznie zniechęciła do pożyczenia auta.

Noclegi w Bari

Planując noclegi w Bari, warto skorzystać z licznych ofert tzw. Bed&Breakfast (łatwych do znalezienia m.in. na Booking.com czy też AirBnB). W tym jednak przypadku zachęcamy do bardzo wnikliwego zapoznania się jak są zlokalizowane, czy oferują śniadanie (czasami niska cena wynika właśnie z braku śniadania) – o zgrozo jak to możliwe, że jak sama nazwa wskazuje – B&B nie oferuje śniadania? A jednak tak może być. Sami się o tym przekonaliśmy! Oczywiście jest to opcja nieco bardziej ekonomiczna niż hotele. Włochy niestety nie są zbyt tanie.

fot. Bari – widok na ruchliwą ulicę z naszego apartamenciku B&B

Pamiętajcie przy okazji rezerwowania noclegów, że widok na „ulicę” niekoniecznie będzie najlepszym rozwiązaniem (nawet jeżeli za oknem widać stare miasto czy morze). Wierzcie mi, o ile sami już tego nie doświadczyliście, że Włosi są głośni nie tylko w mowie, ale także w prowadzeniu samochodów. Bez przerwy trąbią, nawet jak nie ma ku temu potrzeby. Jeżdżą swoimi skuterami z piskiem opon i rykiem małych silniczków, a dodatkowo wywożenie śmieci i hałas z tym związany, w środku nocy nie stanowi dla nich żadnego problemu!

Bari – co warto zobaczyć?

Tak jak wspomniałem, stare miasto jest przepiękne, a do najważniejszych zabytków oraz miejsc, które warto zobaczyć (tutaj nie odkryję nic nowego), z pewnością zaliczyć trzeba:
stare miasto jako całość, z licznymi wąskimi uliczkami, przejściami tak zagmatwanymi, że łatwo się pogubić. Szczególnie wieczorową porą, ta część miasta nabiera swojego, wyjątkowego klimatu,


Bazylika św. Mikołaja, gdzie oprócz wspaniałej architektury, warto wspomnieć o polskim akcencie – bowiem tuż za ołtarzem znajduje się sarkofag Królowej Bony,

fot. Bari – Bazylika św Mikołaja


Katedra św. Sabina

fot. Bari – Katedra św Sabina

– piękny Zamek, lekko schowany i przyczajony na obrzeżach starego miasta,

fot. Bari – zamek

fortyfikacje części starego miasta, które jednocześnie stanowią miejsce do spacerów z pięknymi widokami na port i wybrzeże,

fot. Bari – wybrzeże z promenadą

molo, z którego można podziwiać stary port oraz przepiękny Adriatyk,
część miasta z pięknymi, monumentalnymi budynkami, bogato zdobionymi – z wyraźnie widocznymi wpływami architektury francuskiej. Te znajdują się w sąsiedztwie starego miasta, jak również idąc w kierunku od morza do Piazza Aldo Moro, przy którym to placu zlokalizowane są najważniejsze dworce komunikacji lokalnej i dalekobieżnej.

Bari – centrum miasta

Bari stanowi idealną bazę wypadową do zwiedzania perełek turystycznych Południowych Włoch

I tutaj dochodzimy do największego atutu – lokalizacji Bari, z którego bardzo wygodnie dojedziemy między innymi do:

Alberobello – Włochy – przepiękne miasteczko z domkami trulli
  • Matery – jednego z najstarszych miast na świecie, z wyjątkową częścią Sassi, w której znajdują się domy praktycznie w całości wykute w skale. Słowa nie są w stanie oddać tego, jak piękne, a zarazem przejmujące jest to miejsce – warto zagłębić się nieco w jego historię, aby jeszcze bardziej „czuć” klimat chodząc po skalnych alejkach, zawieszonych nad urwiskiem, w którego zboczu znaczna część tych domów została wykuta. Więcej o Materze możecie poczytać w poście: Matera – jak dojechać i co zobaczyć?
Matera – faascynujące stare miasto, Włochy
  • Polignano a Mare – cudownie położone, z zapierającymi dech w piersiach widokami domów zawieszonych na skale wchodzącej do morza, z jedną z najbardziej urokliwych plaż (niestety kamienistej) południowych Włoch!
Polignano a Mare – Włochy – z jedną z najpiękniejszych plaż Włoch

Ze względu na ograniczenia czasowe, mieliśmy okazję zobaczyć tylko (albo aż) te powyższe miejsca, czując jednak w sercu duży niedosyt, że nie „odkryliśmy” ich w pełni. Aczkolwiek to co widzieliśmy wprawiało nas w zachwyt, co po części, mam nadzieję, poczujecie oglądając zdjęcia. Dodatkowo napiszemy o tych miejscach znacznie więcej w kolejnych wpisach.

Z pewnością do Bari lub jego najbliższej okolicy jeszcze wrócimy. A Was zachęcam do zaplanowania wyjazdu do tego miasta (póki latają tam tanie linie lotnicze, bo przez chwilę miały przerwę w lotach do stolicy Apulli).

Na koniec już tylko dodam, że jeszcze niedawno byliśmy zakochani w Grecji, jeżdżąc do tego kraju nieprzerwanie od 5 lat. Natomiast wyjazd do Bari zmienił wszystko – zrodziła się nowa miłość, miłość do Włoch!

Polecam przekonać się o urokach Bari na własnej skórze!

Na koniec mała galeria zdjęć z Bari oraz Matery i Polignano a Mare.

Bari – centrum miasta
Bari – widok na ruchliwą ulicę z naszego apartamenciku B&B
fot. Bari – Bazylika św Mikołaja
Bari – Bazylika św Mikołaja – nocą
Bari – Bazylika św Mikołaja – na tle włoskiego błękitnego nieba
Bari – Bazylika św Mikolaja sarkofag Królowej Bony
Bari – Bazylika sw Mikołaja sklepienie
Alberobello
Alberobello panorama
Alberobello kosciol sw Antoniego
Alberobello kosciol sw Antoniego – ołtarz
Alberobello dachy domków trulli
Alberobello – jedna z uliczek
Alberobello – domki trulli
Włosi na wakacjach
Polignano a Mare
Polignano a Mare – widok od strony morza
Polignano a Mare – plaża
Polignano a Mare – urwisko z budynkami
Matera pejzaż
Matera – widok z balustradą
Matera – piętrowa zabudowa
Włochy, Matera, Kamienne miasto
Matera – kawa z widokiem na kamienne miasto. Do tej pory pamiętamy emocje jakie na nas wywołało to miasto, a zdjęcia przywołują te wspomnienia na nowo
Matera – jedno z najstarszych miast na świecie
Matera – jedna z wąskich uliczek
fot. Bari – zamek
fot. Bari – wybrzeże z promenadą
fot. Bari – Katedra św Sabina
Bari Katedra św Sabina – wnętrze
Bari – zaparkowana kultowa Vespa
Bari – uliczka na starym mieście
Bari – uliczka na starym mieście nocą
Bari – uliczka na starym mieście – charakterystyczna zabudowa południa Europy
Bari – szaty Św Mikołaj
Bari – plac stare miasto
Bari – Piazza Mercantile na starym miescie
Bari – łódki w porcie
Bari – klimatyczna uliczka starego miasta
Wakacje w Bułgarii