Beskid Sądecki - pomysł na widokową wycieczkę z Krynicy przez Jaworzynę do Szczawnika

Beskid Sądecki - pomysł na widokową wycieczkę z Krynicy przez Jaworzynę do Szczawnika

  1. Trasa: Z Krynicy przez Jaworzynę Krynicką, Bacówkę nad Wierchomlą do Szczawnika.

Jednodniowy wypad z Krynicy-Zdrój – jedna z najpiękniejszych tras w obrębie uzdrowiska.

Wakacje w Turcji

Stopień trudności: niski

Trasa polecana dla rodzin z dziećmi od 5 lat

 

Z centrum Krynicy jedziemy busem pod stację Gondoli na Czarnym Potoku.

Podejście na Jaworzynę z Czarnego Potoku to ok. 1 ½ godziny pod górę czerwonym szlakiem, bądź krócej, lecz stromiej – trasą narciarską. Oczywiście zawsze można wyjechać kolejką gondolową w ok. 12 minut (zwłaszcza z dziećmi).

Na Jaworzynie, jeżeli wyjdziemy, możemy zrobić sobie krótki odpoczynek na kawę w najwyżej położonej Gospodzie – Krynickiej Kolibie, która mieści się tuż obok górnej stacji gondoli.

fot. Krynicka Koliba na Jaworzynie Krynickiej

Z Jaworzyny ruszamy czerwonym szlakiem na Runek – ok. 45 minut, dalej czerwony szlak skręca na halę Łabowską – ok. 2 1/2 godziny (trasa nieciekawa z punktu widzenia podziwiania widoków, prowadząca lasem). My odbijamy niebieskim szlakiem lekko w dół bukowym lasem przez odkrytą ładną polanę i wkrótce dochodzimy do schroniska na Wierchomli. Spod schroniska roztacza się malowniczy widok na dolinę Wierchomli i pasmo Radziejowej, a przy dobrej widoczności – widać także Tatry.

fot. Bacówka nad Wierchomlą / Pudelek (Own work) via Wikimedia Commons

Od schroniska do Szczawnika dojdziemy w ok. 1 ½ godziny. Dalej wędrujemy niebieskim szlakiem przez piękne połoniny zwane Długimi Młakami. Po drodze mijamy wyciąg krzesełkowy “Dwie Doliny” i dochodzimy do kapliczki połemkowskiej. Tutaj zostawiamy niebieski szlak prowadzący przez Pustą Wielką do Żegiestowa-Zdroju i w lewo za kapliczką wchodzimy na żółty szlak, który łąkami poprowadzi nas wzdłuż trasy narciarskiej. Po ok. 20 minutach dochodzimy do górnej stacji wyciągu narciarskiego ze Szczawnika.

fot. Długie Młaki – piękne połoniny

Skręcamy w prawo do lasu opuszczając trasę narciarską, dalej idziemy przez łąki otaczające Szczawnik. Ostatnie 15 minut przejdziemy kamienistą drogą dochodzącą do szosy asfaltowej do przystanku. Busem wracamy przez
Muszynę do Krynicy.

Czas przejścia z Jaworzyny do Szczawnika to ok. 5 godzin.

Więcej o Krynicy i okolicy możecie poczytać na www.krynica24.pl

Wakacje w Bułgarii