Biura podróży w Polsce - co warto wiedzieć?

Biura podróży w Polsce - co warto wiedzieć?

Mówiąc o biurach podróży można powiedzieć, że często to pojęcie traktujemy dość uniwersalnie, bo mamy wówczas na myśli biuro, w którym możemy dokonać zakupu produktu turystycznego (wycieczek, wczasów, trekkingów, itp.) lub firmę, która taki produkt turystyczny stworzyła i oferuje (np. Itaka , Grecos , TUI , Rainbow).

Wakacje w Turcji

Zaczynając od tej pierwszej grupy, to jeżeli mamy na myśli miejsce, w którym dokonujemy zakupu – obecnie to już nie tylko fizycznie biuro w centrum handlowym, w oficynie, itp., ale to także coraz częściej serwisy internetowe, gdzie możemy kupić różnego rodzaju oferty turystyczne, jak również produkty uzupełniające jak np. ubezpieczenia, bilety lotnicze. W tej grupie mamy, można powiedzieć 2 najważniejsze rodzaje biur – jedne, to agencje turystyczne, które de facto pośredniczą w sprzedaży ofert różnych touroperatorów (np. w jednym miejscu można kupić oferty TUI, Itaki, Exim), natomiast drugie to biura konkretnych touroperatorów (lub działające na zasadzie franczyzy), gdzie możemy kupić tylko oferty danej firmy (np. salony Itaki).

W tym miejscu koniecznie należy zwrócić uwagę, że zarówno w agencjach turystycznych, jak i salonach konkretnych touroperatorów, a także w serwisach internetowych będą miały taką samą cenę. Dlatego bez obaw możemy kupować oferty turystyczne w dowolnym z tych miejsce, bo cena będzie zawsze taka sama.

W przypadku drugiej grupy – biur podróży, w rozumieniu firm organizujących wszelkiego rodzaju wyjazdy, to tutaj wybór odpowiedniego partnera zapewniającego nam udany urlop powinien zwrócić naszą większą uwagę. W szczególności dobrze jest poczytać opinie o danej frmie, sprawdzić jak znany i duży jest to touroperator. Ponadto warto sprawdzić czy jest członkiem Polskiej Izby Turystyki (www.pit.org.pl).

Wakacje w Bułgarii