Bratysława - urocza słowacka stolica, którą koniecznie trzeba zobaczyć!

Bratysława - urocza słowacka stolica, którą koniecznie trzeba zobaczyć!

Często niesłusznie skrywana w cieniu Pragi czy Wiednia, Bratysława to naprawdę czarująca stolica i doskonałe miejsce na długie, pełne wrażeń spacery. Zabytkowa architektura przeplatająca się z nowoczesnością tworzy z położonego nad Dunajem miasta miejsce wyjątkowe, które zachwyca nie mniejszym urokiem niż znana czeska i austriacka stolica.

Wakacje w Turcji

Królujący w panoramie miasta Zamek Bratysławski to monumentalna budowla wzniesiona na szczycie granitowego wzgórza u stóp którego leniwie wiją się wody Dunaju. Jego charakterystyczna konstrukcja, z czterema strzelistymi wieżyczkami w narożach, do złudzenia przypomina odwrócony do góry nogami stół. Obecnie pięknie odrestaurowana budowla pełni funkcje reprezentacyjne i muzealne. Spacer do tego najważniejszego obiektu starówki zajmuje z centrum miasta niecałe 15 minut. Po dotarciu na szczyt wniesienia można do woli zachwycać się malowniczą panoramą Bratysławy i przechadzać się terenami okalającego zamek parku.

fot. Zamek Bratysławski

 

Gotycka Katedra Świętego Marcina to kolejna warta uwagi budowla ulokowana w samym centrum miasta, tuż przy ruchliwej ulicy Staromiejskiej. Wiąże się z nią bogata historia, gdyż przez blisko 300 lat też największy i najważniejszy w stolicy Słowacji kościół był miejscem koronacji monarchów węgierskich. Najbardziej wyróżniającym się elementem katedry jest wysoka na 85 metrów wieża, stanowiąca w przeszłości część średniowiecznych murów miejskich Bratysławy. Głównie neogotyckie, nieco ciemne i tajemnicze wnętrze zdobią piękne sieciowe i gwieździste sklepienia, witraże i szczególnie cenny brązowy posąg patrona, czyli świętego Marcina.

Najwęższa w mieście uliczka Bastova wiedzie wprost do barokowej Bramy Michalskiej, jedynej ocalałej bramy miejskiej w Bratysławie. Szczyt unoszącej się nad nią, pomalowanej na biało 51-metrowej strzelistej wieży z czterema tarczami zegarowymi i charakterystycznym „cebulastym” hełmem wieńczy XVIII-wieczna rzeźba Michała Archanioła. Pod Wieżą Świętego Michała znajduje się zerowy kilometr, od którego odlicza się odległość wybranych miast świata od Bratysławy.

Za bramą zaczyna się magiczne Stare Miasto. Pokryte kocimi łbami, zamknięte dla ruchu kołowego ulice, wypełnione roześmianymi turystami zarówno w dzień jak i w nocy to typowe cechy tego miejsca.

fot. Kolorowe kamiece w Bratysławie

 

Centralny punkt Starego Miasto stanowi Rynek Główny zwany w języku słowackim Hlavné Námestie. Barokowo – secesyjny z elementami gotyku i klasycyzmu plac to niezwykle urocza część miasta. Kameralny, klimatyczny ze stolikami i kolorowymi parasolami stanowi idealną przystań na chwilę odpoczynku i filiżankę aromatycznej kawy. Położona w sercu placu renesansowa, rzeźbiona w beżowym piaskowcu Fontanna Maksymiliana wyjątkowo podkreśla niezwykły charakter owego miejsca. Intrygujący, stanowiący mieszankę architektonicznych stylów Stary Ratusz nieodłącznie wpisuje się w historię tego miejskiego zakątka. Jego początki sięgają XV wieku i co ciekawe uważany jest on za najstarszą siedzibę władz miejskich w całym kraju. Ponadto na przestrzeni wieków służył jako więzienie, mennica, miejsce handlu i świętowania, a także arsenał i archiwum. Obecnie mieści się w nim Muzeum Miasta Bratysławy.

Nieco mniejsze, ale równie piękne są dwa place Starego Miasta czyli Rynek Franciszkański i Plac Prymasowski. Spokojne, otoczone barwnymi, historycznymi budynkami stanowią wymarzone miejsce na leniwe przechadzki. Architektoniczną perełką górnej części Rynku Franciszkańskiego jest wzniesiony w XVIII wieku rokokowy Pałac Mirbacha i Kościół Franciszkanów z klasztorem, od którego wywodzi się nazwa rynku. Natomiast płytę Placu Prymasowskiego zdobi neoklasycystyczny Pałac Prymasowski. Imponującą bryłę pałacu wzniesiono w XVIII wieku dla arcybiskupa i kardynała Józsefa Batthyanyego. Szczyt blado- różowej fasady tej czteroskrzydłowej i trójkondygnacyjnej budowli zdobi trójkątny tympanon z okazałym złoconym herbem arcybiskupa.

fot. Pałac Prezydencki w Bratysławie

 

Plac Hodży to jedno z najbardziej znanych miejsc Bratysławy. Głównie dzięki temu, że znajduje się tu Pałac Prezydencki z pięknymi, pozłacanymi barierkami, przed którym rozpościera się malownicza Fontanna Pokoju będąca dziełem słynnego architekta Tibora Bartfaya. Przebywając na terenie placu można odnieść wrażenie, iż w porównaniu z resztą miasta „emanuje” on nowoczesnością. Jego płytę bowiem „pokrywają” słynny czterogwiazdkowy hotel Crowne Plaza oraz nowe budynki Tatracentrum i wielofunkcyjny budynek biurowy Astoria Palace. Powracając do siedziby prezydenta czyli pałacu Grasalkovicov warto dodać, że do terenu pałacowego przylega niesamowity ogród w stylu francuskim, w sercu którego znajduje się pomnik, znanego kompozytora urodzonego w Bratysławie Johanna Nepomuka Hummela. Co ciekawe w ogrodzie rosną drzewa zasadzone przez różnych polityków z Europy i świata. Należy również podkreślić, że niegdyś w murach pałacu koncertował austriacki kompozytor Joseph Haydn.

Nieodłącznymi elementami bratysławskiej kultury są zabawne, wyłaniające się znienacka figury z brązu. Chyba najbardziej popularną jest rzeźba wyglądającego ze studzienki kanalizacyjnej Cumila z dowcipną tabliczką: „Man at work” (Człowiek w pracy). Ukryty na Starym Mieście, na trasie łączącej Plac Hviezdoslava ze Starym Rynkiem kanalarz z zainteresowaniem „przygląda się” otaczającej rzeczywistości. Zwany dobrym duchem Bratysławy cieszy się ogromną sympatią, zarówno ze strony mieszkańców miasta jak i turystów. Tym bardziej, że podobno przynosi szczęście – trzeba go tylko pogłaskać po głowie.

fot. Cumil – znana rzeźba z brązu – Bratysława (“Man at work”)

Nieopodal, tuż przy wejściu do słynnej kawiarni Schoene Naci, stoi uroczy pan we fraku kłaniający się gościom wymachując swoim cylindrem. Posąg uwiecznia autentyczną postać. Ten czarujący, elegancki mężczyzna nazywał się Ignac Lamar i tak naprawdę nie miał grosza przy duszy. Przechadzał się uliczkami miasta i wszystkich pozdrawiał, szczególnie u progu swojej ulubionej kawiarni, gdzie zawsze mógł liczyć na filiżankę darmowej kawy i słodki przysmak. Zmarł w 1967 roku, lecz w pamięci niektórych mieszkańców pozostał do dziś. Nieco dalej, zza rogu wyłania się paparazzi, a na Rynku Głównym rozmowom zakochanych nastolatków przysłuchuje się napoleoński żołnierz, który stoi tu na pamiątkę słynnego Pokoju Bratysławskiego, zawartego po strategicznej Bitwie pod Austerlitz.

Wędrując uliczkami Bratysławy nasz wzrok na pewno przykuje imponujący gmach eklektycznego Słowackiego Teatru Narodowego rozpościerającego się na Placu Hviezdoslava. Skąpana w promieniach słońca bryła i urocza, leżąca u jej stóp fontanna wywiera naprawdę niesamowite wrażenie. Wzniesiony w XIX wieku budynek to obecnie jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Słowacji.

fot. Filharmonia w Bratysławie

 

Podobnie z resztą jak znajdująca się kilka kroków od Placu Hviezdoslava, tuż przy prowadzącej nad Dunaj ulicy Mostovej, malownicza fasada Reduty będącej siedzibą Filharmonii Słowackiej. Budowla zachwyca bogatymi zdobieniami i falistymi, łagodnie biegnącymi brzegami murów, które sprawiają, że wygląda naprawdę czarująco.

fot. Teatr Narodowy w Bratysławie

 

Będąc w Bratysławie nie sposób zapomnieć o uroczym, zwanym też Niebieskim Kościółkiem, Kościele Świętej Elżbiety. Położona w dzielnicy Stare Miasto secesyjna, jednonawowa świątynia to miejsce warte uwagi. Ufundował ją cesarz Franciszek Józef I na pamiątkę swojej tragicznie zmarłej w 1898 roku żony, cesarzowej Elżbiety, powszechnie znanej jako Sissi. Nietypowy kształt i eliptyczna wieża o wysokości prawie 37 metrów to charakterystyczne elementy budowli widoczne już z daleka. We wnętrzu kościoła, biel koloru ścian pięknie współgra z niebieskimi ornamentami przywodząc na myśl orientalne inspiracje. Motywy roślinne, faliste, delikatne linie i subtelne, pastelowe kolory kreują w świątyni spokojną, wręcz magiczną, nasyconą miłością aurę.

 

fot. Niebieski Kościółek – Kościół Świętej Elżbiety

Warto także wspomnieć o znajdującej się na Starym Mieście Synagodze. Ten wzniesiony w latach 1923- 1926 we wczesno modernistycznym stylu budynek przykuwa uwagę rzędem ciężkich, masywnych kolumn poprzedzających ciemno – różową fasadę główną. Zadziwia również kontrast synagogi na tle sąsiadujących z nią budynków.

fot. Synagoga w Bratysławie

 

Bratysława to wyjątkowa, pełna magii i uroku stolica. Choć nie posiada imponujących rozmiarów to panujący tu klimat i niezwykła atmosfera rekompensują brak wielkomiejskiego splendoru znanego z innych stolic. Rzędy kolorowych kamieniczek „przytulonych” do siebie na starych brukowanych ulicach, morze barwnych, kawiarnianych parasoli, wyłaniające się z różnych zakątków miasta figurki z brązu i szum wód majestatycznie płynącego Dunaju sprawiają, że Bratysława to naprawdę fascynujące miejsce. I jeśliby dodać do tego fakt, że Bratysława to jedyna stolica na świecie, która graniczy z dwoma państwami, czyli na południu z Węgrami, a na zachodzie z Austrią to mamy wymarzone miejsce na spokojną, wakacyjną destynację.

Wakacje w Bułgarii