Bruksela - symbol Europy pachnący czekoladą

Bruksela - symbol Europy pachnący czekoladą

Zapewne większości z nas Bruksela kojarzy się przede wszystkim z Unią Europejską. Z resztą nic dziwnego, gdyż to właśnie ona uznawana jest za jej umowną stolicę, to tutaj znajdują się siedziby głównych instytucji Unii Europejskiej i skupia polityka europejska w zakresie integracji i bezpieczeństwa. Ale warto też pamiętać, że Bruksela to miasto flamandzkich mistrzów, renesansowych gobelinów, wspaniałych zabytków i … czekolady.

Wakacje w Turcji

Położona nad rzeką Senne stolica Królestwa Belgiito także niezwykle ważne centrum naukowe i gospodarcze. Jej centralna część dzieli się na tak zwaną Brukselę Dolną i Górną.

Ta pierwsza szczyci się perfekcyjnie zachowanymi budynkami, labiryntami krętych uliczek, i czarującymi fontannami starego miasta. Prawdziwą dumą Brukseli jest doskonale zachowane XVII-wieczne centrum, którego granice wyznacza pierścień bulwarów zwany „petit ring”. Druga natomiast to dzielnica pałaców, muzeów, luksusowych hoteli i bajecznych parków. Tutaj też mieszczą się banki krajowe i międzynarodowe, giełda papierów wartościowych, a także wiele, wiele innych korporacji i instytucji gospodarczych.

Malowniczy park Laeken położony w północnej części Brukseli stał się miejscem rezydencji królewskiej i światowej wystawy Expo 58. Nad całym miastem króluje gmach Pałacu Sprawiedliwości z imponującą kopułą mierzącą 118 metrów.

W Brukseli wyróżnia się także dwie wspólnoty językowe – flamandzką i francuską. Zasada dwujęzyczności jest ściśle respektowana, na przykład jeśli chodzi o nazwy ulic, znaków drogowych, wszelkich oficjalnych ogłoszeń. Warto również podkreślić, że każda z grup językowych posiada odrębne szkoły, uczelnie, teatry czy biblioteki.

W samym sercu miasta znajduje się przepiękny Grand Place. To jeden z najbardziej zachwycających rynków Europy. Odbudowane po najeździe francuskim z 1695 roku kamieniczki cechowe, z bogato zdobionymi fasadami stanowią połączenie stylu flamandzko- włosko- hiszpańskiego. Wzbudzają podziw zarówno w dzień jak i w nocy, gdy są wspaniale oświetlone.

Jeśli mówimy już o imponujących budowlach to nie sposób pominąć Galeries Royales Saint – Hubbert. To okazały szklany pasaż z 1847 roku, pod dachem którego znajdują się kina, sale widowiskowe, sklepy i ekskluzywne restauracje. To niezwykle eleganckie miejsce, bardzo lubiane i często odwiedzane przez Brukselczyków.

fot. Galeries Royales Saint – Hubbert

Manneken Pis, czyli siusiający chłopiec to najbardziej znana fontanna w całej Belgii. Petit Julien, bo tak nazywa się go po francusku, znajduje się na brukselskiej Starówce niedaleko ratusza. Każdego dnia przyciąga rzesze zaciekawionych turystów. Być może dlatego, że bardzo często ów chłopiec przebierany w stroje historyczne, ludowe czy sportowe. Raz wygląda jak Mikołaj, raz jak Krakowiak, czasem jak dżudoka. Wszystko zależy od tego jakie święto lub jaka okazja akurat przypada.

fot. fot. Bruksela – siusiający chłopczyk – najsłynniejsza fontanna w Belgii (Manneken Pis)

 

Wszechobecna zieleń to kolejna cecha charakterystyczna Brukseli. Miasto przypomina ogromny, fantastyczny ogród, w którym do woli można rozkoszować się chwilą wytchnienia. Tuż obok biurowców rozciągają się urocze, kameralne lub imponujące i rozległe parki. Tak naprawdę każdego dnia można odwiedzić nowy, ponieważ miasto gromadzi ich całe mnóstwo. W jednym z takich parków, a dokładniej w Parku Pięćdziesięciolecia wzniesiono potężny Łuk Triumfalny ze wspaniałą półkolistą kolumnadą.

Miłośnicy kwiatów zapewne zachwycą się tworzonym co dwa lata, w połowie sierpnia, cudownym, barwnym i pachnącym kwiatowym dywanem na Grand Place. Ta kwiatowa kompozycja jest dziełem pracy wielu artystów, projektantów i ogrodników. Do jej stworzenia potrzeba setek tysięcy świeżych kwiatów begonii. Zapierające dech w piersiach „cudo” za każdym razem podziwiają tłumy turystów z całego świata, nie mogąc oderwać od niego oczu. Warto dodać, że za każdym razem powstaje inna, czarująca kompozycja, a jej prezentację dodatkowo wzbogacają nocne pokazy, podczas których fontanny i sztuczne ognie wirują wśród begonii.

Jazda na rowerze jest tu niezwykle popularna. Mieszkańcy Brukseli bardzo cenią sobie dbałość o środowisko i podróżują rowerami niemal w każdy zakątek miasta. Specjalnie z myślą o nich przygotowano liczne ścieżki rowerowe i co ciekawe rowerzyści są bardzo dobrze przyjmowani przez innych uczestników ruchu.

Brukselczycy to także niesamowici antykwariusze. Ludzie uwielbiający odwiedzać pchle targi, kochający różnego rodzaju bibeloty, piękne gustowne meble i wszelkiego rodzaju starocie. Jednym z najbardziej znanych miejsc jest Galerie Bortier. To sklep dla prawdziwych kolekcjonerów starych ksiąg, rycin oraz miłośników wyjątkowych okazji. Wąska fasada pasażu wzniesiona jest w stylu flamandzkim, a wewnątrz dominuje groteskowe zdobnictwo. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Place du Grand Sablon. Znajdujące się tu malownicze kamieniczki z XVII i XVIII wieku doskonale komponują się z pchlimi targami, organizowanymi przeważnie w każdy weekend.

Kolejny skarb, którym może poszczycić się Bruksela to wyśmienite jedzenie. Królują tu frytki, oczywiście w towarzystwie różnorodnych sosów, wzbogacone owocami i przyprawami piwo, cudownie pachnące gofry no i przede wszystkim czekolada.

To właśnie z czekolady słynie Bruksela i naprawdę smakuje tu ona doskonale. Tradycyjne pralines wyróżnia kremowe, czekoladowe, lub orzechowe nadzienie. Skąpane są w białej lub ciemnej czekoladzie. Receptura ich przygotowania jest pilnie strzeżona i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Bruksela to miasto z bogatą przeszłością i wspaniałymi tradycjami. To miasto na styku kultur i kontrastów, gdzie eleganckie, szklane wieżowce i budynki biznesowe łączą się z zabytkowymi, malowniczymi kamieniczkami. To miasto pełne zaułków, ślepych uliczek i niesamowitych cudów architektonicznych kuszące licznymi teatrami, knajpkami, restauracjami, klimatycznymi sklepikami i ekskluzywnymi pasażami, a także bogactwem parkowych ławeczek, na których można wypocząć po dniu pełnym atrakcji.

Wakacje w Bułgarii