Jak stwierdził Andrzej Stasiuk w swojej książce „Fado”: „Podróżować znaczy żyć. A w każdym razie żyć podwójnie, potrójnie, wielokrotnie”, dlatego zachęcamy was do częstych podróży, nawet tych krótkich. W naszym wcześniejszym artykule o city break wspominaliśmy na czym polegają takie wyjazdy, tym razem chcemy podzielić się z wami praktycznymi poradami, jak wybrać miejski hotel na city break i na co zwrócić uwagę. Jesteście ciekawi?
Wybór środka transportu a lokalizacja hotelu
Zacznijmy od fundamentalnej kwestii, czy w jaki sposób zamierzacie podróżować, gdyż ma on również niebagatelne znaczenie w przypadku lokalizacji hotelu. Cenicie sobie wygodę i komfort, chcecie być jak najszybciej na miejscu, a w dodatku ogranicza was budżet? Doskonałą opcją będzie lot samolotem tanimi liniami, tym bardziej, iż co jakiś czas oferują one bilety w bardzo atrakcyjnych cenach. Jeśli zdecydowaliście się na takie rozwiązanie to musicie pomyśleć o transferze z lotniska do hotelu: sprawdźcie, czy kursuje shuttle bus łączący lotnisko z centrum miasta, a jeśli tak – to w jakich godzinach. Wybierając hotel uwzględnijcie odległość od lotniska i centrum, aby znajdował się w możliwie jak najbliższej okolicy oraz aby transport nie sprawił wam zbytnich problemów, tym bardziej gdybyście mieli przylecieć/ przyjechać o nietypowej porze. Ta sama zasada dotyczy osób podróżujących koleją.
Hotele miejskie, jak sugeruje nazwa, są przeważnie położone w ścisłym centrum miasta, lub w jego pobliżu, dzięki czemu stanowią doskonałą bazę wypadową. Dodatkowo w połączeniu z metrem lub komunikacją naziemną, zwiedzanie interesującej was destynacji będzie nieskomplikowane i przyjemne! Niestety, jak łatwo jest się domyślić, ceny noclegów w hotelach miejskich w porównaniu do obiektów zlokalizowanych na uboczu są nieco wyższe.
Większe pole manewru mają turyści, którzy udali się na wycieczkę swoim lub pożyczonym na miejscu pojazdem. Przeglądając oferty hoteli miejskich zwróćcie uwagę, czy w trakcie waszego pobytu będziecie mogli korzystać z prywatnego, hotelowego parkingu lub garażu (niektóre hotele dla klientów mają zniżki na parkowanie lub też udostępniają darmowe miejsca). Jest to bardzo istotne zwłaszcza w dużych, zatłoczonych europejskich metropoliach, gdzie znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem lub też będzie was kosztowało fortunę. Przed podróżą przeczytajcie informacje na temat zasad parkowania w odwiedzanym przez was mieście, gdyż może się okazać, iż np. w centrum Rzymu nie ma możliwości wjazdu i poruszania się prywatnymi pojazdami. Weźcie również pod uwagę szeroko rozumianą kulturę jazdy oraz parkowania, miejsc do których wybieracie się samochodem, czy też będziecie pożyczać samochód. Przykładowo we Włoszech parkowanie na zderzaki to norma, a lekkie zadrapania traktują jak coś normalnego. Nie wspominając już o bardzo niskiej kulturze jazdy – zajeżdżanie, wymuszanie pierwszeństwa, głośne klaksony, które w pewnym stopniu są namiastką głośnych, włoskich rozmów 😉
Jeśli towarzyszą wam dzieci to dowiedźcie się również, czy budynek jest odpowiednio dostosowany do ich potrzeb i udostępnia np. łóżeczka do spania i krzesełko do karmienia.
Wyżywienie w trakcie wyjazdu city break
Gdy jesteście na wakacjach z wykupionym wyżywieniem all inclusive zazwyczaj poprzestajecie na daniach serwowanych w hotelu, rezygnując z kuchni regionalnej i lokalnej, a to jest naprawdę wielka strata. Odpoczywając na wyjeździe city break będziecie mieli możliwość stołowania się w różnych miejscach, bowiem nie ogranicza was all inclusive.
Przeczytaj również: Uważajcie na oferty Bed & Breakfast – nie zawsze są ze śniadaniem!
Rezerwując pobyt w ramach city break macie do wyboru sam nocleg lub też nocleg ze śniadaniem (opcja Bed & Breakfast) – śniadanie może być już wliczone w cenę pobytu lub płatne dodatkowo (zazwyczaj jest to jakieś 10-15 e od osoby). Osobiście jesteśmy zwolennikami tej drugiej opcji, gdyż wystarczy zejść do hotelowej restauracji i już czeka na was świeżo zaparzona kawa, pyszne chrupiące pieczywo i inne dodatki, dzięki czemu rozpoczniecie dzień pożywieni i pełni energii, a to się wam przyda, zwłaszcza gdy w planach macie intensywne zwiedzanie.
City break, czyli uczta dla smakoszy i miłośników dobrego jedzenia
City break jest wspaniałym doznaniem także pod względem kulinarnym, gdyż spacerując po mieście, będziecie mieli okazję poznać lokalne restauracje, odkryjecie kameralne knajpki ukryte w bocznych uliczkach, czy urocze kawiarnie, cukiernie i lodziarnie, które będą was kusiły smakołykami.
My zazwyczaj zanim wejdziemy do danego lokalu sprawdzamy i szukamy miejsc polecanych przez turystów na portalu Tripadvisor lub Google, dzięki czemu wiemy, czego możemy się spodziewać.
City break – nie tylko zwiedzanie…
Zapewne niektórzy z was czytając o city break i aktywnym wypoczynku, intensywnym zwiedzaniu zabytków i poznawaniu historii dostają gęsiej skórki, bowiem w ich przekonaniu to nie jest relaks, a ogromny wysiłek i stres. Oczywiście różne są gusta i potrzeby, dlatego city break może mieć również inne, bardziej leniwe oblicze. Jeśli właśnie tak wyobrażacie sobie wasz wypoczynek to wybierzcie hotel miejski, który będzie centrum relaksu i zagwarantuje wam rewelacyjną odnowę biologiczną. Wiele obiektów ma bogatą ofertę spa, będziecie mogli odprężyć się w trakcie masażu czy też wyciszyć i wygrzać w saunie, nie mówiąc o regenerującym jacuzzi i basenach na ochłodę. Jeśli dbacie o swoją sylwetkę to z pewnością odwiedzicie hotelowe siłownie i sale fitness. Po 3 czy 4 dniach spędzonych w takim miejscu będzie jak nowo narodzeni.
Warto pamiętać, iż city break może również być nastawiony na zakupy. Tego typu oferty najczęściej spotyka się w okresie wielkich, posezonowych wyprzedaży czy też np. tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Dokąd jeździ/ lata się na zakupy?
Na liście 10 najbardziej zakupowych miast na świecie znalazły się: Nowy Jork (zwycięzca rankingu), Londyn (2. miejsce), Tokio (3. pozycja), Paryż (4.), Mediolan (9.) czy Dubaj (10.)
Jak szukać hotelu na city break?
Planując krótki wyjazd do jednego z europejskich czy światowych miast możecie skorzystać z gotowej oferty biur podróży: m.in. Itaki, TUI czy Neckermanna, ponadto zwykle w ramach zakupów grupowych (np. Groupon) możecie nabyć karnet uprawniający do zakwaterowania w konkretnym miejscu lub też samodzielnie, np. przy pomocy popularnych wyszukiwarek usług turystycznych (TripAdvisor, Booking.com, itp.) znaleźć hotel spełniający wasze wymagania.
Przeczytaj również: Jak sprawdzić czy nasz hotel jest w oczekiwanej lokalizacji?
Zachęcamy was, abyście w miarę możliwości jak najczęściej wyjeżdżali na takie krótkie urlopy, bo dzięki temu naładujecie swoje akumulatory, tym bardziej że „Nic tak nie rozwija inteligencji jak podróżowanie” (Emil Zola).