City sightseeing – co to jest i dlaczego warto?

City sightseeing – co to jest i dlaczego warto?

Od dłuższego czasu planujecie wycieczkę, weekendowe zwiedzanie jednego z europejskich miast, tym bardziej, iż dzięki tanim lotom polecicie w dowolne miejsce za nieduże pieniądze. Macie już wybrany hotel, teraz przychodzi czas na opracowanie planu zwiedzania. Oczywiście, zależy wam, aby w jak najkrótszym czasie zobaczyć jak najwięcej. Jaki środek komunikacji wybrać, aby sprawnie się przemieszczać z jednego punktu do drugiego? Metro, autobus miejski, a może rower?

Wakacje w Turcji

Zaskoczymy was, bo proponujemy wam specjalne, wycieczkowe autobusy w ramach ofert City Sightseeing czy też inaczej „busy hop on – hop off”. Jesteście ciekawi, dlaczego warto podróżować akurat takim busem? Przeczytajcie nasz najnowszy wpis, a przy następnej wycieczce na pewno skusicie się na taką przejażdżkę.

Zacznijmy od początku, czyli jak działa bus city sightseeing / hop on – hop off?

Nazwa autobusu city sightseeing, czy też inaczej mówiąc hop on – hop off (czyli wskakuj – wyskakuj) najlepiej oddaje motto zwiedzania w ten sposób. Wystarczy w oznaczonym miejscu, najczęściej na przystanku, skąd wyruszają autobusy wycieczkowe, kupić bilet, a następnie po prostu okazać go kierowcy i zaczynamy niezwykłe zwiedzanie, bowiem najważniejsze obiekty będziemy mogli zobaczyć z dachu autobusu. W tym momencie część czytelników powie: „ale co to za zwiedzanie?”. Poczekajcie, to nie wszystko.

Wraz z zakupionym biletem otrzymacie od kierowcy zestaw słuchawek, który podłączycie do gniazdka umieszczonego tuż przy siedzeniu, dzięki czemu w trakcie całej wycieczki możecie posłuchać najważniejszych informacji o każdym z mijanych miejsc.

Dodatkowo razem z biletem dostaniecie także mapę pokazującą trasę przejazdu autobusu hop on – hop off, uwzględniającą wszystkie przystanki wraz z rozkładem jazdy. Taką mapę radzimy zachować, gdyż największą zaletą podróżowania busem hop on – hop off jest możliwość wysiadki w dowolnym miejscu i kontynuowania przejazdu w innym punkcie, np. za pół godziny czy godzinę, gdy już spokojnie zwiedzicie interesujący was obiekt. Mapę możecie także ściągnąć w formie aplikacji na swój telefon.

Bez pośpiechu, naprędce robionych zdjęć czy w przelocie zjadanego, a raczej połykanego obiadu. Brzmi wspaniale, prawda? Nie musicie co chwilę zerkać na zegarek, aby przypadkiem nie spóźnić się na miejsce zbiórki (gdy podróżujecie z grupą zorganizowaną).

Przeczytaj również: Czym najlepiej poruszać się po mieście na urlopie?

Przeważnie autobusy kursują co 15- 30 minut (zależy od sezonu), zatem wystarczy podejść na przystanek, aby wsiąść do następnego, przejeżdżającego hop on-hop off busa, pokazując kierowcy ważny bilet.

Czy audio przewodniki są dostępne w języku polskim?

Raczej powinniście być nastawieni, iż niestety język polski nie znajdzie się wśród propozycji do wyboru (a tych jest sporo, bo ok. 18 języków). Jednakże, jeśli posługujecie się którymś z głównych europejskich języków, takich jak angielski, francuski, hiszpański czy niemiecki to będziecie mogli posłuchać opowieści o zabytkach czy lokalnych zwyczajach.

Jakie są korzyści zwiedzania busem city sightseeing?

Przede wszystkim największą zaletą jest komfort jazdy. Nie będziecie musieli rozpracowywać planu metra czy linii komunikacji miejskiej, szukać odpowiednich stacji, na których należy wysiąść czy też podróżować w tłoku i ścisku w godzinach szczytu.

Dużym udogodnieniem jest również fakt, iż podróżując w ten sposób to wy decydujecie o planie wycieczki, zwiedzacie miasto we własnym tempie. Możecie po prostu wejść do autobusu i wysiąść z niego w dowolnym momencie bądź też przejechać całą trasę bez opuszczania pokładu.

City Tour – sightseeing – ciekawa opcja na zwiedzanieW piękny, słoneczny dzień podziwianie zabytkowych obiektów z dachu autobusu będzie dla was niezapomnianym przeżyciem, nie mówiąc o pocztówkowych fotografiach, na których uwiecznicie te budowle. W chłodniejszy, wietrzny dzień możecie się schronić na niższym pokładzie, nie martwcie się z niego również wszystko jest doskonale widoczne.

Jakie są bilety i gdzie je można nabyć?

Macie do wyboru różne opcje biletów: jednodniowe, dwudniowe, a nawet 3 -dniowe oraz bilety łączone (bus + łódka lub statek wodny). Dzieci i osoby uczące się zazwyczaj mają zniżki. Jeśli pragniecie na spokojnie rozkoszować się zwiedzaniem to zastanówcie się na zakupem biletu 48 godzinnego, dzięki któremu będziecie mogli skorzystać z różnych tras wycieczkowych.

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, bilety możecie kupić na przystanku autobusowym oraz online (nawet na kilka dni przed planowaną wycieczką). Jeśli preferujecie tę drugą opcję to wystarczy w waszej przeglądarce internetowej wpisać „City sightseeing” i nazwę miasta (strona internetowa jednej z firmy oferującej tego typu usługi turystyczne na całym świecie to https://city-sightseeing.com/en/destinations). Niestety, strony zazwyczaj są w języku angielskim i języku, którym posługuje się w danym państwie.

Jaki jest koszt biletu autobusów city sightseeing?

W przypadku dziennego biletu musicie się liczyć z wydatkiem rzędu 20-25 euro, natomiast 2 dniowy bilet to ok. 36-40 euro. W pierwszym momencie możecie powiedzieć, iż jest to sporo, jednakże w cenie macie audio przewodnik oraz liczne zniżki. Co więcej, jeśli podliczycie koszt pojedynczych przejazdów autobusem to może się okazać, iż cena ta wcale nie jest aż tak wysoka w porównaniu do komfortu jazdy oraz oferowanego serwisu.

Do czego uprawnia bilet hop on?

Oprócz przejazdu, turyści korzystający z tej opcji mogą wziąć udział w wielu dodatkowych atrakcjach, np. wieczorach tematycznych czy degustacjach. Bilet upoważnia do nabycia biletów wstępów ze zniżką do lokalnych muzeów.

Dla kogo takie zwiedzanie autobusem w opcji city sightseeing?

Autobus city sightseeing czy też zwany także hop on – hop off to wymarzony sposób zwiedzania dla osób ceniących sobie wygodę i bezstresowość w czasie podróży. Zapewne nieraz zdarzyło się wam w trakcie samodzielnej wyprawy z niepokojem wyglądać za okno, szukając napisu informującego, jaka to stacja, czy też liczyć przystanki, aby we właściwym miejscu wysiąść. Bus hop on zawiezie was bezpośrednio do wybranych atrakcji lub w ich pobliską okolicę.

Jeśli zależy wam, aby zobaczyć jak najwięcej atrakcji w krótkim czasie to bus hop on jest właśnie dla was!

Nie jesteście pewni, czy odnajdziecie właściwą drogę w trakcie samodzielnej wycieczki komunikacją miejską? A może podróżujecie z małymi dziećmi i obawiacie się, że wasza pociecha zagubi się w metrze? Bus wycieczkowy jest polecany w szczególności rodzinom z małymi dziećmi, gdyż w niektórych miastach metro lub przystanki autobusowe nie jest są dostosowane do wózków. Warto dodać, iż tym autobusem mogą swobodnie przemieszczać się osoby starsze i osoby niepełnosprawne, gdyż pojazdy są przygotowane na wizytę takich turystów.

Polecamy spróbować!

Wakacje w Bułgarii