Co do robienia zdjęć zabrać na urlop?

Co do robienia zdjęć zabrać na urlop?

W poprzednim wpisie na temat fotografii skupiliśmy się na tym jak obecnie wygląda kwestia używanego sprzętu, ale w sumie nie daliśmy wskazówek, o czym należy pamiętać, jeżeli chodzi o dobór sprzętu na wyjazd urlopowy.

Wakacje w Turcji

Zacznijmy od najważniejszego pytania – czy potrzebujemy jedynie sprzętu do zwykłej dokumentacji naszego wyjazdu, czy też chcemy przywieźć prawdzie fotograficzne perełki (będziemy polować na dobre ujęcie, wybierać się specjalnie na sesję zdjęciowe)?

W przypadku kiedy planujemy wyłącznie dokumentację, to w zupełności powinien wystarczyć dobry smartphone (np. Samsung Galaxy S8, Lumia 1020, itp.), z co najmniej matrycą 12 megapikseli. Pamiętajmy jednak o ważnej kwestii – jeżeli planujemy, że na czas robienia zdjęć będziemy co najmniej 8 godzin poza źródłem prądu to smartphone intensywnie używany do robienia zdjęć, z pewnością się rozładuje.

Powerbank dla smartphona – koniecznie weź na wakacje!

fot. Powerbank – niezbędny gadżet do ładowania Twojego smartphona

W takim przypadku mogą nas poratować zewnętrzne źródła zasilania jak powerbanki, które można ze sobą zabrać praktycznie wszędzie i w potrzebie doładować telefon. Warto tutaj dodać, że dzięki dobrym telefonom, można również nagrywać filmiki w HD, która poza zdjęciami będą świetną pamiątką.

fot. Smartphone czy kompakt do robienia zdjęć?

Tutaj kolejna ważna podpowiedź (aczkolwiek tyczyć się ona będzie również cyfrowych aparatów kompaktowych oraz lustrzanek) – koniecznie miejmy ze sobą dobrą i pojemną kartę pamięci, bo nic nie irytuje tak bardzo jak brak możliwość rejestrowania kolejnych zdjęć czy też filmów, ze względu na ograniczone miejsce na karcie (niektóre telefony mają również bardzo pokaźne pamięci wewnętrzne, ale karta to absolutna konieczność).

W przypadku wyboru naszego smartphona jako jedynego narzędzia do fotografowania, z pewnością oszczędzimy bardzo dużo miejsca w naszym bagażu 😉

Jeżeli nie telefon (bo np. nie mamy topowego modelu smartphona), to kolejną opcją jest aparat kompaktowy – średniej wielkości, nie wiele zajmujący miejsca, bardzo często o dość dobrych parametrach technicznych. Pytanie jednak… po co ewentualnie kupować aparat kompaktowy, kiedy można kupić dobry telefon i mieć dość podobny efekt. Niektórzy producenci (np. Samsung, Lumia, Sony) wręcz specjalnie przygotowują niektóre modele telefonów pod kątem ich fotograficznego zastosowywania. Innymi słowy, jeżeli chodzi o nas, to nie polecamy kupna aparatów kompaktowych.

Przechodząc do trzeciej, najbardziej zaawansowanej opcji – mianowicie cyfrowych lustrzanek. Tutaj możliwości oraz potencjał takiego sprzętu są praktycznie nieograniczone. Dlatego też, mocno polecamy posiadanie na urlopie takiego dobrego aparatu co najmniej w wersji podstawowej (obiektyw kit’owy) lub z dodatkowym osprzętem (różne obiektywy, statywy, filtry na obiektywy, itp.) wszystkim tym, którzy będą mieli czas na robienie bardziej wymagających zdjęć, będą mieli miejsce zarówno w bagażu, ale też i na samym urlopie. W przypadku tego rodzaju aparatów, trzeba się liczyć z noszeniem dodatkowej torby lub plecaka (zadba o bezpieczeństwo naszego aparatu). Łącząc dobry sprzęt ze znajomością technik fotografii i możliwości technicznych posiadanej lustrzanki, z każdego urlopu można przywieźć ogrom wspaniałych zdjęć, których zrobienie telefon lub aparatem kompaktowym, byłoby zwyczajnie nie możliwe.

Obiektywy do lustrzanki – weź na wakacje!

fot. Dodatkowe akcesoria do lustrzanki – obiektywy zmiennoogniskowe

Tak naprawdę możliwości sprzętowych jest tak dużo, że nie sposób ich tutaj wszystkich opisać, a to co jest najważniejsze przy podejmowaniu decyzji odnośnie sprzętu do fotografowania, to wizja naszego urlopu i tego co na nim chcemy fotografować.

Koniecznie w tym miejscu trzeba jeszcze wspomnieć o fotografii „specjalnej”, gdzie mamy na myśli np. fotografię podwodną, fotografię sportową – do tego rodzaju zastosowania albo musimy dokupić dodatkowe akcesoria do już posiadanego sprzętu (np. szczelną obudowę, specjalne statywy, filtry), czy też wręcz dedykowany konkretny rodzaj aparatu (przykładem niech będą kamery GoPro – do robienia zdjęć oraz filmów przez sportowców, amatorów ekstremalnych aktywności).

To co najważniejsze, to to, iż do większości sytuacji na urlopie wystarczy po prostu smartphone lub lustrzanka. A jak chcemy robić zdjęcia w bardziej niecodziennych okolicznościach, to mamy wiele możliwości sprzętowych – przy kolejnych wpisach na temat fotografii mamy nadzieję odkrywać przed Wami kolejne tajniki fotografii, które przydadzą się Wam podczas wypadów urlopowych.

Wakacje w Bułgarii