Gdy wybieracie się na wakacje z pewnością chcecie jak najwięcej zobaczyć, poznać nową, ciekawą kulturę i codzienne życie mieszkańców. Tak jest również w przypadku naszych wyjazdów, a naszym przeżyciami czy obserwacjami dzielimy się z Wami na naszym blogu. W najnowszym artykule pragniemy opowiedzieć nieco więcej o egipskich zakupach, czyli co warto kupić w Egipcie, jakie pamiątki można wywieźć oraz na co należy uważać.
Ponadto przeczytajcie również kilka informacji o egipskiej kuchni i lokalnych smakołykach, które koniecznie należy skosztować, zapewniamy Was, że naprawdę warto!
Kairski bazar Khan al-Khalili – magiczny labirynt uliczek ze straganami
Odwiedzając najstarszą dzielnicę Kairu – Stary Kair, nie sposób ominąć znajdującego się w jej samym sercu ogromnego bazaru Khan al-Khalili. Cieszy się on mianem jednego z największych targowisk na świecie. To właśnie tutaj możecie nabyć ręcznie wyrabianą biżuterię, przyprawy, antyki, smakołyki, owoce czy różnego rodzaju bibeloty. Wchodząc na jego teren będziecie pod wrażeniem ilości kramów oraz towarów, jakie otaczają Was z każdej strony. Już same stragany – ozdobione drewnianymi ornamentami i tkanymi dywanami same w sobie są dziełami sztuki. Wokół unosi się delikatny zapach cynamonu, drzewa sandałowego, kadzidła i innych przypraw wystawionych w ogromnych workach.
Targowisko Khan al-Khalili to miejsce przypominające baśniowe opowieści, mieniące się złotem, srebrem i mosiądzem, a cuda ustawione przed sklepikami wabią, aby wejść do środka. Bazar Khan al-Khalili to dziesiątki niezwykle wąskich uliczek i mieszczących się przy nich wszelakiej maści sklepików, sklepów, kramów, kafejek, straganów – dlatego nietrudno jest się tutaj zagubić.
Naszym zdaniem najlepiej za cel spaceru obrać sobie główną uliczkę i z niej nie zbaczać. Gdy zmęczą Was zakupy możecie udać się do tradycyjnej kairskiej kawiarenki, gdzie wypijecie kawę po turecku czy sok z hibiskusa.
Atmosfera i niesamowity urok wąskich uliczek targowiska, liczne egzotyczne zapachy przypraw i kolory wiszących tkanin, gwar przekrzykujących się sprzedawców – to wszystko sprawią, że wizyta na tym bazarze będzie niezapomnianym przeżyciem.
Warto wiedzieć, iż kairski bazar jest typowo nastawiony na turystów, dlatego obowiązujące na nim ceny, także produktów spożywczych czy owoców są odpowiednio zawyżone, po prostu musicie się mocno targować, aby uzyskać satysfakcjonującą Was kwotę.
Zakupy w Egipcie – jakie pamiątki możecie nabyć?
Jak wycieczka to nie może również zabraknąć pamiątek. Niezależnie od tego, czy wybieracie daną rzecz dla siebie, w ramach przypomnienia cudownie spędzonych chwil czy też chcecie podarować bliskim „kawałek Egiptu” to warto się zastanowić, zanim zostawicie swoje pieniądze w sklepiku lub na straganie, tym bardziej, iż zazwyczaj przed najważniejszymi obiektami zawsze znajdują się małe bazary, na których lokalni wręcz „polują” na turystów, chcąc niejako wcisnąć im rozmaitej jakości artykuły.
Przeczytaj również: Rejs po Nilu – czy i kiedy warto jechać?
Podstawowe zasady obowiązujące w większości krajów arabskich – nawet jeśli jesteście zainteresowani daną rzeczą nie możecie okazywać zainteresowania, bo sprzedawca podbije cenę oraz musicie się targować (ostateczna, korzystna dla Was kwota to ok. 50% tej zaproponowanej na początku).
Nasz egipski przewodnik wiele razy przestrzegał nas przed skuszeniem się na tzw. produkty za dolara w przypadku cenniejszych rzeczy – jak wiadomo za figurkę z bazaltu czy papirus raczej nie zapłacicie dolara, a o wiele więcej, dolar jest tylko podstępem, aby zyskać Waszą uwagę.
Ponadto na bazarach i w zatłoczonych miejscach pilnujcie swoich plecaków i portfeli, bądźcie ostrożni i uważni także w stosunku do podbiegających dzieci, które oferują papirusy czy inne pamiątki – niektóre z nich są specjalnie nauczone, aby w taki sposób okradać niczego niepodejrzewających turystów.
Gdy już wiecie, na co musicie uważać na bazarach przechodzimy do konkretnych propozycji zakupowych. Tradycyjnie na straganach znajdziecie rozmaite figurki, szkatułki z muszelek, szklane kule, długopisy, koszulki z motywami egipskimi oraz magnesy na lodówkę. Jednakże Egipt słynie z kilku rarytasów, jakich nie znajdziecie nigdzie indziej.
Pamiątki z Egiptu – zapachy godne Kleopatry
Będąc na wycieczce zorganizowanej z pewnością nie ominie Was wizyta w egipskiej manufakturze przygotowującej unikalne esencje perfum. W trakcie prezentacji poznacie rozmaite kompozycje zapachowe, które niejednokrotnie mają wiele dobroczynnych właściwości, pozytywnie wpływających na nasz organizm (np. na bóle głowy, problemy z koncentracją, bezsenność, itp., a nawet coś dla panów – poprawiających potencję 🙂 ).
Wśród niezwykłych mieszanek zapachów o ciekawych nazwach – np. „Arabska noc”, „Sekret pustyni” czy „Kwiat Sahary” znajdziecie także typowe zapachy kojarzące się z Egiptem: drzewo sandałowe, papirus czy kwiat lotosu. Sprzedawcy zaprezentują Wam także esencje przypominające nuty zapachowe znanych międzynarodowych marek: Chanel, Dior, Diesel, itp. Ceny esencji perfum zaczynają się od 25 dolarów za mały flakonik. Jeśli traficie do dobrej perfumerii to możecie być pewni, iż wybrany przez Was zapach będzie się świetnie trzymał skóry, a zakup będzie dobrą inwestycją.
Biżuteryjne cuda niczym z czasów faraonów
W starożytności w postaci owalnego kartuszu i poszczególnych hieroglifów zapisywano imię faraona, obecnie jako pamiątkę z Egiptu możecie przywieźć złotą lub srebrną blaszkę, na której zostanie wyryte Wasze imię. Oczywiście, jak za dawnych czasów każdej literze zostanie przypisany starożytny znak. Koszt wykonania takiej spersonalizowanej zawieszki ze srebra to ok. 18- 30 euro.
Wśród przepięknych egipskich błyskotek możecie także znaleźć ozdoby ze skarabeuszem – zawieszki, bransoletki, kolczyki. W starożytnym Egipcie skarabeusz był bowiem uważany za zwierzę święte. Stał się on symbolem wędrówki słońca po niebie i symbolem odrodzenia, a noszony jako amulet miał przynosić szczęście. Nawet jeśli nie wierzycie w jego magiczną moc, to taki drobiazg zawsze będzie Wam przypominał o cudownym wypoczynku spędzonym w Egipcie.
Papirus – unikalna pamiątka rodem ze starożytności
Gdy mówimy o pamiątkach z Egiptu to pierwsze, co przychodzi nam na myśl to papirus. Trudno się temu dziwić, bowiem na papirusie od najdawniejszych czasów przekazywano informacje. Jak podają źródła najstarsze zachowane zabytki piśmiennictwa na papirusie pochodzą z ok. 2400 p.n.e.
Współczesne papirusy, jeśli nabędziemy je u rzetelnego sprzedawcy są wykonane taką samą metodą jak te starożytne. Malowidła na papirusie to z pewnością niepowtarzalny upominek, pod warunkiem, że kupicie rzeczywiście oryginalny produkt wysokiej jakości. Turyści często dają się nabrać na atrakcyjną cenę i przywożą do Polski podróbki wykonane z liści bananowca. Nie mają one oczywiście nic wspólnego z papirusem – mogą się łatwo uszkodzić czy też z czasem kolory stracą swoją barwę.
W sprawdzonej fabryce papirusu można nabyć, np. papirusy malowane farbami fluorescencyjnymi czy też zamówić papirus-kartusz ze swoim imieniem. Koszt ręcznie przygotowanego i malowanego papirusu o formacie A4 to ok. 10-12 dolarów.
Shisha – oryginalny prezent prosto z Egiptu
Pamiątka lub prezent dla osób lubiących palić fajkę wodną. Przed zakupem warto poprosić o możliwość sprawdzenia sprzętu w praktyce. Nic nie powinno przeciekać, ani być nieszczelne. Jeśli chcecie kupić oryginalną i dobrze wykonaną shishę to raczej szukajcie profesjonalnych sklepów z takim asortymentem, bowiem fajki wodne z bazarku z dużym prawdopodobieństwem będą słabej jakości.
Egipska bawełna – tania i dobrej jakości
Egipska bawełna jest znana na całym świecie, eksportuje się na szeroką skalę poza granice tego kraju. Wszędzie, w sklepikach, na bazarach możecie zaopatrzyć się w ubrania z bawełny (są tanie i rzadko można mieć obawy o ich jakość), czy też nabyć ręczniki czy chusty z tego materiału.
Tradycyjne ubrania egipskie, choć pięknie się prezentują na straganach po powrocie do naszego kraju niekoniecznie będą nadawały się na co dzień do założenia.
Z orientalnych wyrobów warto zainteresować się, np. pięknymi szalami, ręcznie wyrabianymi przez beduinki. Taki szal doskonale uzupełni Wasz strój i z pewnością będzie niepowtarzalny.
Zakazane pamiątki, czego nie wolno wywozić z Egiptu?
Należy pamiętać, iż z Egiptu nie możecie przywozić, w ramach pamiątki żadnych elementów rafy koralowej – nawet jeśli jest skamieniała. Zakaz ten dotyczy także muszli znalezionych na plaży. W przypadku odkrycia elementów rafy w Waszym bagażu, możecie się liczyć z bardzo wysokimi karami pieniężnymi.
Poza tym do krajów europejskich nie należy przywozić wyrobów ze skóry krokodyli i innych zwierząt oraz antyków.
Kuchenne smaki Egiptu
Jeśli lubicie eksperymentować w kuchni, nie boicie się mieszać różnych smaków to warto na lokalnym bazarze lub w niewielkim sklepiku nabyć pyszne, aromatyczne przyprawy i mieszanki przypraw czy też inne, typowe dla danego regionu składniki, które nadają się do wykorzystania w kuchni.
Wśród przypraw na uwagę zasługuje kosztujący w Europie krocie szafran. W Egipcie zapłacicie za niego przysłowiowe grosze, warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że większość stoisk z szafranem oferuje produkt gorszej jakości niż w Europie.
Ponadto możecie nabyć intensywnie pachnącą, nieco gorzką kurkumę, która jest dodawana prawie do każdego egipskiego dania, kolendrę, kardamon czy kumin. Absolutnym egipskim hitem jest karkade – kwiat hibiskusa. Na jego bazie możecie uzyskać napar o unikalnym smaku.
Dobrym pomysłem na słodki upominek dla bliskich jest opakowanie egipskiej chałwy. Jest ona bardzo smaczna i niezbyt droga.
Przeczytaj również: Kiedy najlepiej jechać do Egiptu?
Kuchnia egipska
Mówiąc o kuchni egipskiej należy mieć na uwadze, iż jest ona bardzo zróżnicowana regionalnie, bowiem potrawy przygotowane na południu są bardziej pikantne (obserwuje się wpływ Sudanu i Nubii), natomiast jeśli skosztujecie tradycyjnych dań z północnych regionów nadmorskich oraz z Delty Nilu to ich podstawą będą ryby i owoce morza serwowane z ryżem i sałatkami.
Ryż jest podstawowym pożywieniem Egipcjan, do niego podaje się uprawiane na terenie Doliny Nilu warzywa i owoce. Chętnie spożywana jest również lokalna odmiana bobu, np. w postaci falafeli – małych smażonych kuleczek. Do wszystkich posiłków Egipcjanie jedzą świeżo pieczone chlebki, przypominające doskonale nam znaną pitę.
Zwiedzając ten kraj możecie się skusić na shawermę, czyli siekane kawałki mięsa z bułką i warzywami, koftę – mielone mięso, odpowiednio doprawione i nadziane na kijek szaszłykowy, pieczone na grillu.
Smacznym daniem kuchni egipskiej jest Kushari, czyli z ryż z soczewicą i karmelizowaną cebulą. Na deser warto wybrać coś z licznych słodkości czy ciast, chętnie konsumowany jest szczególnie ten o nazwie Muhalebbi, czyli budyń z mąki kukurydzianek z sokiem różanym i wanilią.
W Egipcie możecie również skosztować przysmaków, jakie w polskich sklepach pojawiają się sporadycznie, wśród nich zaszczytne miejsce zajmuje owoc guawy – swoim wyglądem przypomina gruszkę, jada się miąższ i pestki na surowo, można z niego robić soki czy przetwory. Na straganach możecie także znaleźć karambolę o słodko-kwaśnym smaku czy też persymonę (kaki), nie zapominając o tak popularnych owocach jak mango czy też nieduże, słodkie banany oraz prosto zbierane figi.
Jeśli będziecie wypoczywać w Hurghadzie to warto wybrać się na lokalny bazar z owocami i warzywami, który znajduje się niedaleko od od Dahar Square, chociażby po to, aby zobaczyć to niepowtarzalne i pełne uroku miejsce, gdzie zaopatrują się przede wszystkim miejscowi. Skrupulatnie ułożone owoce przyciągają uwagę i zachęcają do zakupu. Warto nadmienić, iż ceny na tym bazarze także są dostosowane do realiów egipskiego życia i majętności przeciętnego Egipcjanina.
Jesteśmy przekonani, iż zakupy w Egipcie przyniosą Wam wiele radości, a targowanie się być może z czasem wejdzie Wam w krew – wtedy też z ogromną satysfakcją będziecie spoglądać po powrocie do kraju na zakupione przedmioty, przypominając sobie Wasze zacięte negocjacje uwieńczone sukcesem.