Co nam dają podróże?

Co nam dają podróże?

Dlaczego warto podróżować? Dla jednych podróżowanie wiąże się z leniwym wypoczynkiem na plaży w trakcie urlopu, dla innych będzie to zwiedzanie nowych miast i zakątków. Podróże to pasja, styl życia, dzięki któremu zmienia się nasz sposób postrzegania świata. Jak mówi anonimowe przysłowie:

Wakacje w Turcji

Podróżowanie to jedyna rzecz, którą kupujesz i sprawia, że stajesz się bogatszy

Chcecie wiedzieć, dlaczego warto podróżować, koniecznie przeczytajcie ten artykuł, dzięki czemu poznacie 9 zalet podróżowania po świecie!

1. Podróże pozwalają na odkrycie siebie.

Zgodnie z arabskim przysłowiem

Ten, kto żyje, widzi dużo. Ten, kto podróżuje, widzi więcej

i trudno się z tym nie zgodzić, bowiem w trakcie podróżowania możemy nie tylko odkryć nieznane wcześniej miejsca, ale także swoje wnętrze. Każda kolejna podróż sprawia, że mamy większe możliwości przeanalizowania i poznania siebie, swoich mocnych stron i słabości. Jest to zwłaszcza widoczne wtedy, gdy podróżujemy samotnie, na własną rękę i jesteśmy zdani jedynie sami na siebie.

Podróże to odkrywanie świata i samego siebie
Podróże to odkrywanie świata i samego siebie

2. Podróże nas zmieniają.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo podróże zmieniają nas i nasze życie. Im więcej podróżujemy i napotykamy nowe doświadczenia, tym bardziej ewoluuje nasze życie oraz poglądy o sobie i świecie – np. zaczynamy doceniać, jak wiele mamy, zauważamy to wszystko, co do tej pory osiągnęliśmy lub też uświadamiamy sobie, iż w życiu są istotne inne wartości, niż te którym do tej pory hołdowaliśmy.

Takie wnioski możemy wysnuć podróżując do krajów nieco biedniejszych, gdzie ludzie choć żyją w skrajnej nędzy są o wiele bardziej szczęśliwi i spokojni niż my.

Podróżowanie na własną rękę

3. Dzięki podróżom stajemy się bardziej tolerancyjni i wyrozumiali.

Gdy wyjeżdżamy za granicę i stykamy się z różnymi kulturami, to z czasem stajemy się bardziej otwarci na inność, jesteśmy bardziej tolerancyjni i wyrozumiali.

Uświadamiamy sobie, iż nasze poglądy i styl życia nie są jedynym właściwym wzorcem postępowania. Zaczynamy zauważać wielokulturowość naszej cywilizacji, przez co możemy również przyjmować niektóre pozytywne aspekty, np. delektując się regionalną kuchnią i poznając nowe smaki możemy niektóre przyprawy czy przepis dostosować do swoich potrzeb.

Podróżowanie sprzyja również obalaniu powszechnych stereotypów o niektórych kulturach. Pisarz Aldous Huxley zauważył, iż

Podróżować to odkrywać, że każdy ma mylne pojęcie o innych krajach

i faktycznie tak jest, bowiem tylko własna wyprawa pozwoli nam się zweryfikować określone osądy czy opinie.

4. Podróże otwierają nas na inne kultury.

Punkt ten bezpośrednio łączy się z poprzednim, bowiem żadna podróż nie będzie odbywać się bez kontaktu z innymi kulturami. Niezależnie od tego, czy udamy się na drugą półkulę, czy też spędzimy weekend tuż za wschodnią lub zachodnią granicą to będziemy musieli się komunikować z lokalnymi mieszkańcami, jednocześnie poznając coś nowego.

5. Podróże kształcą

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, iż podróż poszerza nasze horyzonty. Dzięki niej widzimy, iż świat jest znacznie większy niż nam się wydaje. Zwiedzając obserwujemy, jak żyją inni ludzie. Przez pryzmat innych kultur możemy ocenić różne aspekty naszej kultury, w efekcie doceniamy, te które były wyjątkowe, a my sobie z tego nie zdawaliśmy sprawy lub też ze wstydem zauważamy, iż nasze postępowaniem niekoniecznie jest odpowiednie.

Przeczytaj również: Podróże kształcą

Podróż wpływa na większe odczuwanie empatii w kontaktach z innymi ludźmi, nawet w naszym własnym otoczeniu. Podróże kształcą nas poprzez doświadczanie tego, o czym jedynie czytając nigdy tak pełnego obrazu mieć nie będziemy. Bo co można wiedzieć o Afryce, nigdy w niej nie będąc, co o pięknych plażach i cudownym morzu, nigdy nie stąpając gołą stopą po piasku, którą oblewa turkusowa woda?

Ten kto powiedział, że podróże kształcą miał rację, aczkolwiek musimy podróżować z nastawieniem, że chcemy tą wiedzę chłonąć, odkrywać świat, zdobywać doświadczenia. Znany polski mówca – Jacek Walkiewicz – dobitnie wskazał, że niektórych podróże niestety nie kształcą, kiedy opisywał osoby stojące przy piramidach w Egipcie z lekceważeniem mówiące o tych pięknych budowlach, bez żadnego głębszego sensu, ani wiedzy na ich temat. Tak również niestety bywa.

Dlaczego podróże kształcą? Poczytaj / Photo
Podróże kształcą (Photographer: Oliver Sjöström, https://ollivves.com )

6. Zaczynacie bardziej doceniać wasz dom i tęsknić za nim.

Zapewne czytając ten powód będziecie kręcić przecząco głowami, ale w pewnym momencie przyznacie nam rację. Oczywiście, podróżując poznajecie takie miejsca, z których najchętniej nigdzie byście się nie ruszali – rajskie plaże w ciepłych krajach czy też zaciszne, górskie wioski, gdzie diabeł mówi dobranoc.

Ale z czasem zatęsknicie za swoim ulubionym fotelem, będzie wam brakowało drobiazgów, które towarzyszyły wam na co dzień. Bo wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Będąc w drodze zrozumiecie i docenicie wyjątkowość waszego dom i kraju, zauważycie, że mają coś, czego nie ma w innych państwach czy regionach.

Musicie przyznać, że jest wiele prawdy w powiedzeniu, iż „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej!”.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

7. Odkrywacie piękno Ziemi i niezwykłe miejsca.

Każdy człowiek raz na jakiś czas powinien wyjechać w nieznane miejsce, gdyż dzięki podróżom odkrywamy nie tylko budzące podziw budowle, lecz również dary natury i jej bogactwo. Zauważamy różnorodność krajobrazów: pustynie, góry, oceany, dżungle czy fiordy.

Widząc te cuda natury, uświadamiamy sobie, jak ważna jest dbałość o środowisko, gdyż w przeciwnym razie to wszystko może zostać przez nas zniszczone.

Grecja – najpiękniejsza i zarazem najsłynniejsza plaża – Zatoka Wraku – Zakynthos

8. Podróże są ucieczką od szarości życia.

Chyba każdy z nas ma taki moment w swoim życiu, iż chciałby – jak głosi jeden z popularnych internetowych memów – „zostawić wszystko i wyruszyć w Bieszczady”. Czuliście się przytłamszeni przez codzienne obowiązki, zmęczeni, zestresowani. Oczywiście, nie można od tego uciec, ale my znamy doskonały sposób, aby nieco zdystansować się. Bowiem podróże pozwalają nie myśleć o sprawach przyziemnych i dają możliwość oderwania się od rzeczywistości.

Nie musi to być długi wyjazd, już kilka dni umożliwi zregenerowanie sił. Wyjazd sprawia, że jesteśmy w stanie przemyśleć i poukładać sobie pewne sprawy.

Dzięki temu łatwiej i prościej będzie wrócić do normalności dnia codziennego, a rzeczywistość przestanie być przytłaczająca.

9. Podróże pozwalają na umocnienie więzi rodzinnych.

Bardzo często zapracowani i zagonieni nie poświęcamy naszym bliskim wystarczającej uwagi. Wracając do domu, po całym dniu męczącej, stresującej pracy jedynie rzucamy swoim pociechom, standardowe: „co tam w szkole, co masz zadane?”, a rozmowa mężem czy żoną przypomina krótki raport i podział zadań na kolejne dni. Dopiero na urlopie mamy chwilę, aby spędzić więcej czasu z najbliższymi. Podróże i wspólne wyjazdy są bardzo istotne, gdyż cementują rodzinę. Urlop to doskonała pora, aby zacieśnić więzi, budować relacje. Zwłaszcza w przypadku dzieci podróże stanowią wspomnienie, które na zawsze zapisze się w ich pamięci.

Wspólne wędkowanie, zdobywanie szczytów czy też pluskanie się w basenie będzie rewelacyjną zabawą, dzięki czemu najfajniejsze momenty będą się kojarzyły z rodzinnymi wyprawami. Postarajcie się pokazać swoim dzieciom, jak ważne są podróże, gdyż dzięki temu w swoim dorosłym życiu będą kontynuować tę pasję.

O zaletach podróżowania można mówić godzinami, z pewnością i wy moglibyście dorzucić kilka punktów do naszej listy…

Wakacje w Bułgarii