Co oznaczają kolory flag nad morzem?

Co oznaczają kolory flag nad morzem?

Wypoczynek nad morzem kojarzy się z beztroskim wylegiwaniem się leżaku, spacerami wzdłuż plaży, ale przede wszystkim z kąpielami i pływaniem w turkusowej wodzie. Przed wejściem do falującego morza warto zwrócić uwagę na jedną, bardzo istotną rzecz, a mianowicie na kolor flagi, którą wywieszają ratownicy tuż obok swojego stanowiska. Co on oznacza kolor flagi na plaży i kiedy można bez obaw pływać, a kiedy zaleca się pozostać na brzegu? Z naszego materiału dowiecie się najważniejszych informacji na ten temat.

Wakacje w Turcji

Flaga na plaży jest ważnym symbolem

Gdy przychodzicie na plażę, niezależnie od tego, czy będzie to prywatna plaża hotelowa czy też ogólnodostępna to warto w pierwszej kolejności zorientować się, czy i gdzie znajduje się budka ratownika, gdyż w jej pobliżu powinna wisieć flaga, dzięki której dowiecie się, jaka jest aktualna sytuacja nad wodą. Ponadto, w widocznym miejscu powinna być również umieszczona tablica informująca o temperaturze wody, powietrza oraz sile wiatru.

Wbrew pozorom kolorowe flagi powiewające na plażowym maszcie nie są ozdobą, ale istotną wskazówką. Większość z Was zapewne kojarzy białą i czerwoną flagę, ale jest również inna – niebieska. W jakich przypadkach wywiesza się konkretną flagę? Już wyjaśniamy.

Co oznacza biała flaga?

Choć biała flaga może kojarzyć się z kapitulacją to akurat w przypadku wypoczynku nad morzem będzie to dla Was pozytywny znak, gdyż w ten sposób ratownik sygnalizuje, iż kąpiel jest dozwolona i nie ma żadnych przeszkód by wejść do wody. W niektórych krajach, np. w Hiszpanii wywiesza się również białą flagę z motywem meduzy, wtedy też kąpiący muszą uważać na pływające w pobliżu meduzy (zamiennie stosuje się fioletowe banery z sylwetką meduzy).

Co znaczy kiedy nad morzem wywieszona jest czarna flaga?

Miłośnicy filmów czy opowieści o piratach z pewnością znają czarną flagę, którą z daleka było widać na ich statkach. Czarna bandera na plaży dawniej oznaczała zakaz wchodzenia do wody ze względu na niebezpieczne warunki, np. zbyt wysokie fale. Współcześnie funkcję tę przejęła czerwona.

Przeczytaj również: Kiedy jechać nad polskie morze?

Co oznacza wywieszona czerwona flaga przy budce ratowników?

Wywieszona flaga o kolorze czerwonym informuje o zakazie wchodzenia do wody. Jej wywieszenie nie jest spowodowane lenistwem ratowników, ale wyjątkowymi okolicznościami, które uniemożliwiają kąpiel. Powiewa ona na wietrze, gdy:

  • temperatura wody jest niższa niż 14°C,
  • widoczność spada poniżej 50 m,
  • wiatr wieje z prędkością powyżej 5 stopni w skali Beauforta,
  • możemy zaobserwować występowanie pienistych fal, których wysokość przekracza 70 cm,
  • mają miejsce bardzo silne prądy wsteczne,
  • trwa akcja ratownicza,
  • prędkość nurtu wody przekracza 1 m/s.

Czerwona flaga pojawi się również gdy występują chemiczne lub biologiczne skażenia wody oraz w przypadku wyładowań atmosferycznych.

Gdy nad plażą łopocze czerwona flaga nie należy decydować się na wejście do wody na własną odpowiedzialność, gdyż ryzykujecie nie tylko własne zdrowie lub nawet życie, lecz również możecie się liczyć z karą pieniężną.

Niefrasobliwi i lekkomyślni plażowicze ignorujący zakaz kąpieli łamią polskie prawo, bowiem zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń: „Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”. Dla porównania za taki czyn w Hiszpanii grozi mandat wynoszący nawet do 3000 €.

Przeczytaj również: Co spakować nad morze?

Przypominamy również, abyście zwrócili baczną uwagę na przebywające pod Waszą opieką dzieci – ostrożność jest wymagana bez względu na kolor wywieszonej flagi.

Błękitna flaga – symbol jakości

Na plażach możecie zaobserwować jeszcze jedną flagę – błękitną, jednakże ta ma nieco inne znaczenie niż te wcześniej opisane, gdyż jest znakiem jakości i wysokich standardów. Jest ona przyznawana przez pracowników Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej- niezależnej organizacji pozarządowej. Niebieska flaga jest zatem certyfikatem, o który należy się corocznie starać i aby ją otrzymać należy przejść rygorystyczne kontrole: m.in. ocenia się jakość wody, utrzymywanie porządku i czystości na terenie kąpieliska i w otoczeniu, bezpieczeństwo na terenie kąpieliska, dostępność oraz udogodnienia w stosunku do osób niepełnosprawnych. Ponadto Fundacja ta zwraca również uwagę na promowanie ochrony środowiska w miejscowościach nadmorskich.

Plaże wyróżnione „Błękitną flagą” w Polsce i na świecie w 2019 roku

W 2019 roku „Błękitną Flagą” wyróżniono aż 22 polskie miejscowości, w tym plaże w m.in.: Władysławowie, Ustce, Darłówku, Pobierowie, plaże w Gdańsku (Orle, Sobieszewo, Stogi), plaża Koliba w Sopocie, plaża Śródmieście w Gdyni.

W 2019 roku krajem, który mógł się pochwalić największą ilością plaż z Błękitna Flagą była Hiszpania. Na co piątej hiszpańskiej plaży powiewała Błękitna Flaga. Ciekawostką jest fakt, iż hiszpańska plaża Rodas została mianowana przez brytyjski dziennik „The Guardian” najwspanialszą plażą świata. Drugie miejsce zajęła nasz ukochana Grecja, gdzie Błękitną Flagę otrzymało aż 515 plaż greckich, 15 portów (marin) i 4 statki morskie.

Według programu Błękitna Flaga najczystsze plaże w Grecji znajdowały się w Chalkidiki w północnej Grecji, gdzie są zlokalizowane 89 plaże i 3 mariny oznaczone Błękitną Flagą.

Warto dodać, iż w programie tym bierze udział 47 krajów na świecie.

Jeśli będziecie mieć ku temu okazję to warto zdecydować się na wypoczynek właśnie na plaży oznaczonej niebieską flagą.
Wypoczynek na niestrzeżonej plaży – na co uważać?

Może się zdarzyć, iż z różnych powodów przyjdzie Wam spędzić czas na dzikiej plaży, gdzie nie są wywieszony żadne flagi, wtedy też koniecznie przed wejściem do wody zapoznajcie się z aktualnymi komunikatami lokalnych Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych. Zawsze dbajcie o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Starajcie się unikać kąpieli przy ujściach rzek, kanałów, przystani rybackich czy molo, gdyż w tych miejscach woda może być najbardziej zanieczyszczona, a samo pływanie – niebezpieczne.

Wakacje w Bułgarii