Co robić na lotnisku, czy też może będąc bardziej precyzyjnym – czego nie robić? Jakie zachowanie denerwują współpasażerów na lotnisku?
Z niecierpliwością czekacie na wymarzony urlop. Niestety, niektórzy turyści na myśl o podróży lotniczej czują nerwowe ściskanie w żołądku. Już samo latanie samolotem może przerażać, nie mówiąc o lądowaniu i przesiadkach na zagranicznych, gigantycznych lotniskach, na których można się z łatwością zgubić. Jak podają badania przyczyną stresujących sytuacji jest nie tylko sam lot, lecz również to, co się dzieje tuż przed nim. Jakie zachowania innych osób są denerwujące i o czym należy pamiętać, decydując się na podróż lotniczą? Z chęcią wyjaśnimy w naszym artykule.
Człowiek, człowiekowi wilkiem.. na lotnisku
Stoicie już od dłuższego czasu w kolejce do odprawy bagażowej lub do kontroli osobistej, a tu znienacka ktoś z boku próbuje przecisnąć się, by ominąć innych i zostać obsłużonym w pierwszej kolejności. Oczywiście, za żadne skarby nie będziecie chcieli przepuścić takiego delikwenta, nawet jeśli będzie się tłumaczył, iż już za chwilę na lot i musi się dostać na pokład samolotu. Opisane zachowanie jest numerem jeden wśród najbardziej denerwujących nawyków na lotnisku – aż 57 procent pasażerów jest poirytowanych, gdy ktoś chce w ten sposób w pierwszej kolejności przejść odprawę. Chyba każdy wie, iż kolejka jest po to, żeby w niej stać! Inną kwestią jest sytuacja, gdy mamy do czynienia z rodzinami z małymi dziećmi czy kobietami ciężarnymi, wtedy też warto potraktować je ulgowo, przepuszczając.
Zajmowanie siedzeń przez bagaż
Tuż za liderem zestawienia uplasowało się kładzenie swojego bagażu na ławce, przez co inni nie mogą tam usiąść – aż 41 proc. turystów nie podoba się takie postępowanie. Gdy w terminalu jest spory ruch, to każde miejsce siedzące jest na wagę złota, zatem nie dziwcie się, że inni turyści będą krzywo patrzeć, gdy na krzesełku czy ławce obok siebie położycie torbę czy plecak. Wiadomo, iż część osób w ten sposób niejako „rezerwuje” miejsce dla członka rodziny, w czasie jego nieobecności (np. gdy akurat korzysta z toalety).
Zadbajcie również o to, by wasze bagaże nie były przeszkodą i nie utrudniały przemieszczania się innym turystom, sami niejednokrotnie spotkaliśmy się z sytuacją, gdy niedbale zostawione walizki blokowały przejście obok ławek.
Nieprzygotowanie najważniejszych dokumentów
Numer 3 wśród irytujących zachowań to niefrasobliwe podejście do kontroli, zatem mamy do czynienia z roztrzepanymi, nieprzygotowanymi turystami.
Zmorą w trakcie odprawy są właśnie tacy zapominalscy podróżni, którzy zatrzymują kolejkę, ponieważ nie przygotowali na czas biletu, paszportu czy innych dokumentów i teraz w pośpiechu, nerwowo przeszukują bagaże czy torby.
Przeczytaj również: Co robić na lotnisku czekają na lot
Stanie w kolejce zajmuje akurat tyle czasu, iż jesteśmy w stanie odpowiednio się przygotować. Bardzo pomocne są również specjalne saszetki podróżne czy niewielkie pasy (nerki biodrowe), w który możemy przewozić w jednym miejscu wszystkie najważniejsze dokumenty, dzięki czemu nie będziemy ich musieli szukać w torebce czy plecaku.
Czego jeszcze nie lubimy u innych współpasażerów na lotnisku?
Aż 38 proc. turystów jest negatywnie nastawiona do ludzi, którzy nie rozumieją lub nie przestrzegają zaleceń podczas kontroli bezpieczeństwa. Aby uniknąć nieprzyjemności przed spakowaniem bagażu podręcznego koniecznie zapoznajcie się z regulaminem linii lotniczych, którymi zamierzacie podróżować. Bezwzględnie przestrzegajcie zasad dotyczących przewozu napojów i płynów – limit do 100ml.
Przeczytaj również: Co można, a czego nie można zabrać do samolotu?
Pozostając w temacie bagażu – 34 proc. pasażerów irytują ludzie, którzy spakowali za dużo rzeczy i gdy przy kontroli okazało się, że ich bagaż jest za ciężki na szybko się przepakowują, aby w ten sposób uniknąć dodatkowych opłat za nadbagaż.
Nie jesteście pewni, czy wasza walizka spełnia wymagany limit ciężaru? Jeszcze w domu, po zakończeniu pakowania możecie zważyć walizkę, w tym celu przyda się niewielka, elektroniczna waga podróżna, którą koniecznie zabierzcie ze sobą na wakacje. Jeśli nie macie takiej wagi, to również na lotnisku można zważyć walizki (np. za niedużą opłatą).
Zgubny pośpiech
Pasażerowie skarżą się także na osoby spieszące się na swój lot, które biegają po terminalu i przy tym taranują i potrącają innych (29 proc.).
Wbrew pozorom problemy nie kończą się wraz z nadaniem bagażu rejestrowanego, bo potem czeka nas kontrola bezpieczeństwa. Jedna czwarta podróżnych nerwowo reaguje na niesprzątanie po sobie pojemników na rzeczy po przejściu kontroli bezpieczeństwa. Frustrację i zniecierpliwienie wywołuje również brak opróżnionych kieszeni z metalowych przedmiotów, co powoduje włączanie się czujników na bramkach oraz opóźnia kontrolę, bo konieczne jest ponowne przejście.
Na szarym końcu zestawienia (13 proc) pojawia się dość powszechne zachowanie, czyli ustawianie się w kolejce do boardingu na długo przed otwarciem bramki prowadzącej do samolotu. Zasada „kto pierwszy, ten lepszy” w przypadku samolotu jest nielogiczna – miejsca są przypisane, zatem nie musimy się martwić, iż zabraknie dla nas fotela czy ktoś nas podsiądzie.
Ranking, z takim samym wynikiem procentowym, zamyka branie przez przypadek z taśmy nieswojej walizki czy torby. Jeśli i wy przez pomyłkę zabraliście czyjś bagaż to polecamy przed podróżą oznaczenie go w jakiś oryginalny sposób – ciekawa naklejka, kolorowa tasiemka na rączce czy zawieszka pomogą wam uniknąć pomyłki.
Przedstawione zestawienie uświadamia nam, iż tak naprawdę najwięcej kłopotów sprawiają nam inni współpasażerowie. Czy zatem jest możliwe chociażby częściowe wyeliminowanie niektórych zachowań?
Wiadomo, iż nie jesteśmy odpowiedzialni za czyny innych, ale warto zastanowić się, czy my sami przypadkiem nie mamy jakiś „lotniczych grzeszków” na sumieniu?
Zmiany zacznijmy od siebie – czyli podstawowe zasady savoir-vivre na lotnisku:
- Koniecznie bądźcie na lotnisku minimalnie 1,5 godziny przed wylotem samolotu – jeśli nadajecie bagaż rejestrowany, w przypadku podróży z bagażem podręcznym wystarczy stawić się ok. 40 min -60 min przed wylotem. Zawsze lepiej być wcześniej, gdyż zazwyczaj kolejki do odprawy czy kontroli bezpieczeństwa są naprawdę długie, a chyba nie chcecie się denerwować, że wasz samolot poleci na bez was. Jeśli podróżujecie z dziećmi to możecie się zmieniać w kolejce, tak aby nie wszyscy stali z bagażami. Przeczytajcie również > ile wcześniej być na lotnisku?
- Zachowajcie spokój, nawet w przypadku takich stresujących sytuacji jak zbyt ciężki bagaż. Bez wszczynania kłótni, w miarę szybko przepakujecie rzeczy, a następnym razem zmierzcie i zważcie go przed wyjazdem na lotnisko.
- W trakcie kontroli osobistej skupcie się na komendach obsługi, dzięki czemu nie będziecie opóźniać kolejki i nie spowodujecie irytacji innych podróżujących. Gdy otrzymacie pojemnik włóżcie do niego wszystko, co należy, na przykład pasek, biżuterię, kosmetyki z bagażu podręcznego czy sprzęt elektroniczny. Czasem możecie zostać poproszeni o ściągniecie bluzy/swetra, czapki czy butów.
- Gdyby okazało się, iż w waszej torbie podręcznej znalazły się jakieś przedmioty z listy zakazanej – np. butelka wody, kosmetyk o większej pojemności to nie róbcie awantur tylko oddajcie go obsłudze lotniska. Te zasady zostały stworzone, aby zapewnić podróżnym bezpieczeństwo, dlatego musicie ich przestrzegać.
Pamiętajcie, że zawsze warto się zachowywać tak, jak wy byście sobie życzyli, aby zachowywali się inni. To bardzo pomaga w trakcie podróży.
Z pewnością wkrótce napiszemy co robić na lotnisku, tak aby miło mijał wam oraz współpodróżnym czas oczekiwania na lot.