Co robić na urlopie?

Co robić na urlopie?

Co roku zastanawiacie się, jak spędzić swój urlop, abyście potem wrócili do codziennych obowiązków zadowoleni i wypoczęci jednocześnie obiecujecie sobie, że tym razem maksymalnie wykorzystacie czas wolny: udacie się do miejsc, które pragnęliście od zawsze odwiedzić, będziecie robić to, co Wam sprawia przyjemność – czytać książki, degustować orientalne potrawy, uprawiać sporty, zaczniecie się uczyć wybranego języka obcego albo zamierzacie nadrobić zaległości towarzyskie i spotkacie się z dawno niewidzianymi znajomymi. Macie głowę pełną pomysłów, a w rzeczywistości po 2 tygodniach urlopu siadacie przy biurku i myślicie: „jaka szkoda, że urlop tak szybko minął, bo znów zabrakło mi czasu (a może także ochoty?), aby zrealizować wszystkie plany”.

Wakacje w Turcji

Co robić na urlopie i jak spędzić czas? Postaramy się odpowiedzieć na te pozornie proste pytania.

Zaplanujcie swój urlop wcześniej

Są różne metody organizowania wypoczynku: jedni ze sporym wyprzedzeniem planują krok po kroku, gdzie pojadą lub też co zobaczą, inni natomiast stawiają na spontaniczne rezerwowanie noclegów czy lotów, z dnia na dzień (albo dopiero na miejscu) decydują o bieżących aktywnościach. Naszym zdaniem lepiej nieco wcześniej zaplanować i ustalić, jak będzie przebiegał Wasz urlop, tym bardziej jeśli podróżujecie z dziećmi.

Urlop, relaks, książki, plaża
Jak wypocząć na urlopie? Może poczytać zaległe książki?

Zastanówcie się wspólnie z bliskimi (lub przyjaciółmi, z którymi będziecie wypoczywać), jak wyobrażacie sobie Wasz urlop, weźcie kartkę i zapisujcie wszystko, co przyjdzie Wam do głowy, dzięki czemu później możecie tak zorganizować pobyt, aby każdy był zadowolony. A jak jedziecie sami, to taki spis zróbcie dla siebie.

Przeczytaj również: Jak wypocząć na urlopie?

Miejcie plan rzeczy, które chcielibyście zrobić np. w danym dniu albo na które macie ochotę. Basen, jazda na rowerze, zwiedzanie muzeum, wieczorne ognisko – dzięki liście będziecie bardziej zmotywowani, aby trzymać się swoich postanowień, jednocześnie pamiętajcie, aby również akceptować odstępstwa od tych zamierzeń, przecież to, czego nie udało się Wam zrobić dzisiaj zawsze możecie zrobić jutro!

Jak spędzać urlop?

Tak naprawdę wszystko zależy od wielu różnych czynników: Waszych upodobań, zainteresowań, długości wypoczynku, miejsca, w którym będziecie przebywać na wyjeździe oraz budżetu.

Warto jednak zaznaczyć, iż nie trzeba wydawać majątku ani podróżować do tropikalnych, odległych stron, aby na koniec urlopu z czystym sumieniem móc powiedzieć „to był najlepszy urlop, jaki do tej pory przeżyłem”. Zdaniem psychologów na urlopie powinniśmy robić to, czego nie robimy przez resztę roku.

Urlop, relaks
Jak oderwać się od pracy na urlopie?

Przeczytaj również: Jak na urlopie nie myśleć o pracy?

A zatem jeśli żyjecie w biegu, jesteście bardzo aktywni, to na urlopie warto „wrzucić na luz” i np. beztrosko poleżeć na plaży. Na co dzień jesteście odpowiedzialni za kierowanie zespołem, podejmujecie wiele ważnych decyzji? Może warto w czasie odpoczynku oddać pałeczkę komuś innemu, kto Was poprowadzi i ustali za Was wszystkie szczegóły (np. w trakcie zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem). Poleca się, aby pracownicy umysłowi na czas odpoczynku „wyłączyli myślenie” i zamiast intelektualnej gimnastyki wybrali np. siatkówkę plażową, tenis, spacer nordic walking czy też aktywny urlop połączony ze spływem kajakowym.

Osobom, które pracują samotnie psycholodzy polecają wyjazdy grupowe. To tylko kilka propozycji, jednakże zawsze powinniśmy się kierować jedną zasadą: na urlopie robimy wyłącznie to, co sprawia nam przyjemność!

Lubicie sobie dłużej pospać albo wieczorami chętnie wybierzecie się ze znajomymi do dyskoteki? A może macie w sobie duszę odkrywcy, podróżnika i chcecie poznać lokalne zabytki i miejscowe atrakcje?To jest Wasz czas i wyłącznie od Was będzie zależało, jak go zagospodarujecie.

Aktywny czas na urlopie

Na urlopie macie więcej okazji ku temu, aby trochę się poruszać – do czego Was serdecznie zachęcamy:) Zacznijcie spokojnie, a następnie stopniujcie intensywność ćwiczeń. W wielu hotelach czy ośrodkach wypoczynkowych będziecie mieć możliwość brania udziału w rozmaitych aktywnościach: gimnastyka w wodzie, tenis, siatkówka plażowa, zajęcia z jogi lub pilatesu, nie mówiąc o pływaniu w morzu i basenie czy nurkowaniu. Pamiętajcie, że ruch dodaje energii, stymuluje wytwarzanie endorfin (hormonów szczęścia), które wprawiają Was w dobry nastrój.

Przeczytaj również: Jak przygotować się do urlopu?

Urlop jest także doskonałą porą, aby spróbować czegoś nowego, np. jazdy na rolkach, wspinaczki skałkowej, pływania na desce surfingowej, kitesurfingu czy też jazdy na nartach.

Kite, sport na urlopie
Kitesurfing na urlopie to już bardziej wymagający sport

Na urlopie jest czas na realizacje swoich pasji

W trakcie wypoczynku możecie również uprawiać swoje ulubione hobby. Z przyjemnością spędzacie każdą wolną chwilę na rowerze – zastanówcie się nad wyjazdem w formie wycieczki rowerowej, poszukajcie w internecie grup, forów, łączących pasjonatów wybranej dziedziny. A może lubicie wędrować po górach, ale nie macie z kim? Otwórzcie się na nowe znajomości, dzięki czemu w końcu dopniecie swego.

Urlop może być także inspirującym przeżyciem, które obudzi w Was duszę artysty: zapragniecie uwieczniać wyjątkowe momenty na zdjęciach czy też zaczniecie prowadzić bloga.

Co więcej, na urlopie macie więcej czasu, aby nadrobić zaległości książkowe czy też by spędzić rodzinne wieczory, grając w gry planszowe lub karciane z bliskim.

Odkrywanie okolicy – urlop w domu to nie koniec świata!

Myśląc o urlopie często nie bierzecie nawet pod uwagę najbliższej okolicy swojego miejsca zamieszkania, a przecież gdy nie wyjeżdżacie z domu to również możecie zobaczyć interesujące zakątki, bowiem ciekawe atrakcje turystyczne mogą znajdować się w Waszym lub sąsiednim mieście. O innych propozycjach, w jaki sposób spędzić urlop w domu możecie przeczytać w naszym wcześniejszym materiale.

Kapcie, relaks, dom
Urlop w domu

Przeczytaj również: Urlop w domu

Na zakończenie dodamy, że tak naprawdę każdy sposób spędzenia urlopu jest dobry, jeśli tylko pomaga Wam zapomnieć o bieżących kłopotach, daje szansę na zregenerowanie sił, odświeżenie umysłu i odstresowanie się.

Wakacje w Bułgarii