Co robić w domu?

Co robić w domu?

“Co robić w domu w czasie koronawirusa?” to chyba jedno z najczęściej pojawiających się pytań. Wiele osób zostaje w domu, czy to pracując, czy będąc na przymusowym urlopie. Ze względu na nasze i innych bezpieczeństwo, zostaliśmy niejako „uziemieni”. Dla jednych to stan, w którym łatwo się odnajdują – bo np. wcześniej już pracowali z domu lub z innego powodu często w nim zostawali.
Niestety dla większości z nas to całkiem nowe okoliczności – jesteśmy zamknięci w czterech ścianach i stajemy przed wyzwaniem jak się teraz w tym wszystkim odnaleźć.

Wakacje w Turcji

Dlatego też mamy dla Was kilka najważniejszych – naszym zdaniem – wskazówek, które pozwolą Wam poradzić sobie z dłuższym siedzeniem w domu. Teraz mówimy o okolicznościach związanych koronawirusem, ale tak naprawdę poniższe wskazówki można odnieść do spędzania więcej czasu w domu w ogóle (np. na urlopie).

Jeżeli spodziewacie się w tym wpisie konkretnych podpowiedzi np. graj w karty, maluj, czytaj książki, itp., to o tym dzisiaj nie będziemy pisać. Na początek chcemy Wam podać najważniejsze wskazówki jak funkcjonować w domu, aby było normalnie i co tu dużo mówić – aby „nie ześwirować”!

Co robić w domu? – najważniejszy jest plan!

Nasze doświadczenia z wyjazdów urlopowych bardzo dobrze się teraz sprawdzają w trakcie spędzania większości czasu w domu. Dlatego też jako punkt wyjścia do „normalności” trzeba przygotować sobie plan dnia/ tygodnia. Jak wolicie.

Przed „zamknięciem w domu” każdy z nas miał plan dnia, taki nawet nie spisany, ale wynikający z normalnego rytmu życia – dom, praca, znajomi, zakupy, relaks, wyjazdy… Wszystko było mniej więcej wiadome co i kiedy. Wiadomo, nie zawsze tak bardzo dokładnie, ale nic nie musieliśmy (najczęściej) spisywać, bo to była jakaś nasza rutyna.

Natomiast jak przychodził weekend, to jak nie mieliście konkretnego planu, to nagle czas się rozpływał, może też pojawiało się uczucie „zmarnowania wolnych chwil”.

To właśnie z naszym czasem w domu, jest trochę tak jak z tymi weekendami. Dlatego też bez względu na to, co macie do zrobienia – część z Was pracuje z domu w ramach home office, część jest na przymusowych urlopach, a cześć też – niestety – zostaje w domu z innych powodów braku możliwości podejmowania pracy.

Kapcie, relaks, dom
Urlop w domu – czasami jest przymusowy ;(

Jak może wyglądać taki plan tego co robić w domu?

Dobrze nas zrozumcie, nie chodzi o to aby czas w domu był wypełniony jak w zegarku, tak jak miała mała bohaterka filmu pt. „Mały książę”. Gdzie każda minuta była zaplanowana, a rytm funkcjonowania był zgrany z budzikiem. O nie, co to, to nie!

Jak dla nas, taki plan powinien obejmować mniej więcej określone punkty dnia codziennego. Tak jak wspomnieliśmy na początku, możecie mieć swój plan zakreślony na cały tydzień z góry (rozpisany mniej więcej każdy dzień tygodnia) lub taki ogólny na „wzorcowy dzień”. My mamy właśnie taki ogólny – „plan na dzień”.

Oto jak wygląda nasz plan tego co robić w trakcie dnia:

Poranek:

 • śniadanie, poranne (krótkie) krótkie ćwiczenia, higiena ;-),
 • ubieramy się w coś innego niż piżama 😉
 • praca (a jak nie musicie pracować – to fajnie jest tutaj wstawić coś rozwijającego – czytanie, rozwijanie swojego hobby/ to na przykład może mieć miejsce w weekend, kiedy macie przerwę od pracy),

Południe:

 • obiad około g. 13-14.30 (w tym czas potrzebny na jego przygotowanie),
 • praca od obiadu do ok. 17.00 (lub inne – zamiast pracy),

Późne popołudnie:

 •  wspólny czas – gry, rozrywka, itp.,

Wieczór:

 • kolacja, ćwiczenia wieczorne,
 • relaks (książki, dobry film, itp.)

Spędzam czas w domu – zachowuję się normalnie 😉

To co przy tej okazji chcielibyśmy Wam zdecydowanie polecić – to starajcie się zachowywać prawie tak jakbyście się zachowywali wychodząc z domu.

Mamy tutaj na myśli m.in.:

 • ubieranie się w coś innego niż spędzanie całego dnia w piżamie,
 • dbajcie o fryzurę i makijaż (Panie) oraz golenie (Panowie) – nie musi to być tak dokładnie jak to robicie wychodząc z domu, ale to co w tym jest ważne, to aby Wasz mózg czuł, że dobrze wyglądacie, a przez to będziecie się dobrze czuć,
 • utrzymujcie kontakt z Waszymi bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi – obecnie technologie dają ogrom możliwości kontaktów – czy to rozmów, czy to video rozmów (m.in. skype, messenger) i to nie tylko do rozmowy z jedną osobą w jednym czasie, ale też do rozmów z kilkoma osobami naraz 😉

Do powyższego dodajcie jeszcze wszystko to, co Was nastraja pozytywnie – dla jednych to są dobre książki, komedie, malowanie, wystawianie się na słońce (np. krzesełko na balkonie) i co tam Wam jeszcze przychodzi do głowy!

Ruszajcie się! Ćwiczcie regularnie w domu.

Tak, właśnie. Ruch, wszelakie ćwiczenia są nieodzownym elementem naszego codziennego życia. Dzięki niemu jesteśmy w formie, mamy dobry nastrój. Na co dzień namiastkę ruchu otrzymujemy chociażby dzięki przemieszczaniu się do pracy, do sklepu, spacerom, itd. A teraz tego za wiele nie mamy. Dlatego koniecznie powinniście zadbać o dodatkową aktywność ruchową.

To, jakie ćwiczenia wykonywać możecie znaleźć na setkach o ile nie tysiącach blogów, video blogów, wszystko to jest na wyciągnięcie ręki. Tak wiemy, najtrudniej jest zacząć, ale wierzcie nam, jak wpiszecie to w swój plan, to szybko odkryjecie, jak dobrze wpływają na Was ćwiczenia. Kto wie, może ten nawyk regularnych ćwiczeń zostanie z Wami na dłużej, nie tylko na czas bycia „zamkniętym w domu”.

Obecna sytuacja jest prawie jak urlop, ale to jak w klasyce reklamowej – „prawie robi wielką różnicę” – ale też da się to przejść, trzeba mieć jednak dobry plan na czas w domu.

Spróbujcie 😉

Pozdrawiamy Was serdecznie!

ps. Wiecie, że kochamy podróże, wszelkie wyjazdy i za tym najbardziej tęsknimy. Wierzymy jednak, że ten czas, to też dobry moment na planowanie kolejnych, snucie marzeń jak to będzie, jak wrócimy do tego wszystkiego, co kochamy. A wrócimy, głęboko to wierzymy. Tego i Wam życzymy – powrotu do normalności.

Wakacje w Bułgarii