Co spakować dziecku na kolonie, obóz, zieloną szkołę?

Co spakować dziecku na kolonie, obóz, zieloną szkołę?

Zbliżają się wakacje, a w związku z tym wielu rodziców zdecyduje się wysłać swoje dzieci na kolonie czy też obozy, np. językowe czy sportowe. Aby wyjazd był w pełni udany, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu – mamy na myśli spakowanie najważniejszych i niezbędnych rzeczy. Co powinno znaleźć się w walizce Twojej pociechy? O czym musisz pamiętać? Aby ułatwić Ci pakowanie przygotowaliśmy listę.

Wakacje w Turcji

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wiek dziecka, miejsce i charakter wyjazdu. Im mniejsze dziecko, tym więcej rzeczy musi zabrać ze sobą. Przed wyjazdem koniecznie zapoznaj je z okolicą, w której spędzi swój letni wypoczynek – możesz pokazać mu zdjęcia najważniejszych zabytków czy pensjonatu, gdzie się zatrzyma, dzięki czemu będzie się czuło pewniej w nowym miejscu.

Podstawowe rzeczy do spakowania na wyjazd dziecka
Bielizna. Przygotuj dokładnie taką liczbę, jak jest ilość dni na wyjeździe, dodatkowo dorzuć 1 lub 2 sztuki na wszelki wypadek. Starszym dzieciom możesz zredukować ilość do połowy dni, tak aby same przeprały ją w połowie.
Koszulki/T-shirty – podobna zasada, jak w przypadku bielizny.
Cieplejsza bluza z długim rękawem – w zależności od długości pobytu – jedna lub dwie.
Krótkie i długie spodnie. Koniecznie zapakuj po 2 pary każdego rodzaju. Pamiętaj, iż w razie przemoczenia czy wyprania grubsze dżinsy dłużej schną, dlatego w walizce powinny się znaleźć także lżejsze- np. materiałowe spodnie. Dziewczynki z chęcią noszą wygodne i praktyczne legginsy lub getry. Zobacz, czy kieszenie są całe i czy są wystarczająco głębokie, aby zmieścił się w nich portfel i telefon.
Zestaw do spania – piżamka lub specjalna koszulka i getry/spodenki do spania. Jeśli dziecko jedzie np. na obóz harcerski to musisz również zatroszczyć się o śpiwór. Aby maluch mniej przeżywał rozstanie może zabrać ze sobą ulubioną przytulankę czy poduszkę.
Zestaw do pielęgnacji. Ręczniki (jeden do kąpieli i ewentualnie do rąk oraz inny do plażowania) mydło w kostce i żel do kąpieli (można nim także prać rzeczy), szampon, pasta i szczotka do zębów, grzebień lub szczotka. Jeśli znamy innego uczestnika wyjazdu i mamy pewność, że dzieci będą razem to możemy się umówić, która osoba co zabiera – jedna pasta na 2 osoby czy szampon w zupełności wystarczą. Młodzież z pewnością zapakuje także dezodoranty czy perfumy.
Wygodne obuwie – klapki prysznicowe (które można zabrać na plażę, basen), trampki i adidasy, sandałki. Jeśli maluchy jadą nad morze, gdzie w wodzie mogą być ostre kamienie to także plastikowe obuwie ochronne do wody.
Kurta przeciwdeszczowa/peleryna.
Ważne dokumenty, pieniądze. W zależności od organizacji wycieczki bywa, iż to wychowawca dysponuje i przechowuje w imiennie podpisanej kopercie pieniądze, które w razie potrzeb wypłaca (np. przed wyjściem na miasto). Rozmień pieniądze, aby miały niskie nominały (po 10, 20 zł).
Leki wraz z instrukcją zażywania – jeśli Twoje dziecko cierpi na jakąś przewlekłą chorobę to koniecznie przygotuj niezbędne leki wraz z dawkowaniem.
Kremy z filtrem.
Okulary przeciwsłoneczne, strój kąpielowy (najlepiej dwa – na zmianę, jeden się suszy, a w drugim dziecko może pływać), czapka/kapelusz.

Ponadto…
Współcześnie także młodsze dzieci nie wyobrażają sobie wyjazdu bez telefonu komórkowego (smartfona), dlatego koniecznie zapakuj ładowarkę. Smartfon od razu będzie służył jako aparat fotograficzny. Często organizatorzy wyjazdów nie biorą odpowiedzialności za zgubiony/zniszczony czy też skradziony sprzęt, dlatego musisz liczyć się z taką ewentualnością.

W walizce warto, aby także znalazły się: długopis, notes lub zeszyt z czystymi kartkami, np. do zapisywania wspomnień czy rysowania, jeśli maluch chce posłać bliskim pocztówki to także notes z adresami lub lista z adresami.

Koniecznie…
Na torbie lub walizce zamontuj wizytówkę z imieniem i nazwiskiem dziecka (i Twoim numerem telefonu).
Oprócz podstawowego bagażu dobrze, aby dziecko miało także niewielki plecaczek lub torebkę na niezbędne rzeczy na miejscu – np. portfel, chusteczki do nosa. Jeśli maluch ma jeszcze miejsce w walizce może także zabrać np. kości do gry czy karty do gry.

W zależności od rodzaju wyjazdu możesz się zapytać organizatorów, czy dzieci mają zabrać ze sobą np. piłkę plażową, rakietki do tenisa stołowego lub skakankę.

Oczywiście nasze podpowiedzi równie dobrze można wykorzystać przy każdym urlopie z dziećmi (w końcu potrzebują dokładnie takich samych rzeczy na wyjeździe czy to ze szkoły, czy z rodzicami).

Wakacje w Bułgarii