Co to jest jet lag i jak sobie z nim radzić?

Co to jest jet lag i jak sobie z nim radzić?

Gdy podróżujemy na długim dystansie samolotem i zmieniamy strefę czasową możemy odczuwać zmęczenie, które będzie spowodowane zakłóconym rytmem dobowym dnia i nocy. Stan ten jest potocznie nazywany Jet Lag. W jaki sposób możemy zminimalizować Jet Lag? W naszym artykule chętnie zaprezentujemy skuteczne metody, które pomogą wam zwalczyć złe samopoczucie.

Jakie są objawy Jet Lag?

Sami na własnej skórze przekonaliśmy się, jak dokuczliwy może być Jet Lag, gdy podróżowaliśmy z Warszawy do Pekinu. Wsiadaliśmy w Warszawie w środku dnia, a wysiadaliśmy w Pekinie już nad ranem (przesunięcie czasowe wynosi +8 godzin). Niestety, wraz ze zmianą czasu umknęła nam noc, przez co byliśmy zmęczeni i rozdrażnieni.
Jet Lag ogólnie cechuje się właśnie złym samopoczuciem, zmęczeniem, sennością. Możemy narzekać na problemy z układem pokarmowym, mieć problemy z koncentracją czy też zaburzenia wzroku i zaniki pamięci.

Lot z przesiadkami

Lepiej latać na wschód czy też na zachód?

Jeśli zależy wam, aby mniej odczuwać Jet Lag to gdybyście mieli taką możliwość – nie mówimy tutaj np. podróżach biznesowych, to warto wybierać kierunek na zachód. Dlaczego? Otóż w przypadku podróży na zachód nasz zegar biologiczny, czyli rytm dobowy zostaje w mniejszym stopniu zachwiany niż ma to miejsce, gdy lecimy na wschód. Podróżowanie w kierunku zachodnim niejako “przedłuża” działanie zegara biologicznego (normalna tendencja zegara biologicznego w większości z nas jest nieco dłuższa niż 24 godziny). Podróż na wschód działa w przeciwną stronę, skracając czas w stosunku do zegara biologicznego.

Jak najlepiej sobie radzić z Jet Lag?

  • Przede wszystkim koniecznie zadbajcie o spokojny sen. Zdecydowanie odradzamy odwlekanie snu wyłącznie po to, aby potem zmęczyć organizm, by mniej odczuwać Jet Lag,

 

  • Jeśli będziecie podróżować na wschód to postarajcie się kilka dni wcześniej przed wylotem kłaść się troszkę wcześniej niż zazwyczaj. Podróżujący w drugą stronę natomiast powinni zasypiać nieco później niż zwykle,

 

  • W przypadku krótkich wyjazdów nie musicie zmieniać swojego codziennego planu dnia – bez obaw możecie jeść i spać w typowych dla siebie porach. Gdy wasza podróż czy wycieczka będzie dłużej trwała to radzimy, abyście spróbowali wcześniej dostosować się do pór, które są na miejscu – oczywiście doskonale zdajemy sobie sprawę, iż może to nie być łatwe. Zanim wsiądziecie do samolotu przestawcie sobie także zegarek na czas lokalny,

 

  • W czasie lotu postarajcie się nie spać w nietypowych dla odwiedzanego miejsca porach lub też spać kiedy jest to pora na sen, miejsca do którego lecicie. Nas podczas wspomnianego na początku lotu do Pekinu zdziwiło, iż lecący z nami Chińczycy zaraz po zajęciu swoich miejsc przygotowywali się do snu, choć była wczesna popołudniowa pora. Jak się potem okazało oni wysiedli z samolotu wypoczęci po przespanej nocy, my natomiast byliśmy przemęczeni,

 

  • Osoby regularnie ćwiczące nie powinny rezygnować z treningów, istotne jest jednak, aby nie uprawiać sportu wieczorem, gdyż w wyniku wzmożonego wysiłku organizm jest pobudzony, co może powodować problemy z zaśnięciem.

Zadbajcie o swój komfort w trakcie lotu

Aby w mniejszym stopniu (lub wcale) odczuwać Jet Lag trzeba zadbać o swoje ciało także w trakcie lotu. Koniecznie pamiętajcie o piciu dużej ilości wody – zdecydowanie odradzamy spożywanie napojów zawierających kofeinę czy też alkoholu. Ponadto, warto zjeść wcześniej lekki posiłek, składający się z warzyw. Jako przekąski możecie zabrać ze sobą orzechy czy też owoce. W trakcie lotu dobrze wam zrobi także spacer po pokładzie.

Gdy dzięki naszym wskazówkom z sukcesem pokonacie Jet Lag to jedyne, co wam pozostanie to cieszyć się zasłużonym urlopem w nowym miejscu.