Co warto wiedzieć jadąc autem na urlop za granicę?

Co warto wiedzieć jadąc autem na urlop za granicę?

Podróżowanie własnym samochodem jest ulubionym środkiem komunikacji większości Polaków na wakacjach.
Zamierzacie jechać na urlop za granicę własnym autem, np. na narty do Austrii czy też latem do Włoch lub Chorwacji? Jeśli tak, to w naszym najnowszym artykule znajdziecie najważniejsze informacje na temat międzynarodowego prawa jazdy, wybranych przepisów drogowych czy też inne użyteczne wiadomości, które warto poznać, zanim wyruszycie w podróż.

Wakacje w Turcji

Polskie a międzynarodowe prawo jazdy

Zacznijmy o podstawowej kwestii, a mianowicie prawa jazdy, które uprawnia Was do kierowania pojazdami. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy chcecie za granicą wypożyczyć samochód, by np. zwiedzać okolicę. Warto wiedzieć, że osoby posiadając krajowe prawo jazdy bez problemu mogą prowadzić auto we wszystkich państwach Unii Europejskiej oraz m.in. w Islandii, Norwegii, Liechtensteinie,Turcji, Maroku, USA, czy na Ukrainie.

W przypadku gdybyście chcieli kierować pojazdami np. w Brazylii, Tajlandii, Meksyku czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich musicie mieć międzynarodowe prawo jazdy.

Aby starać się o taki dokument należy posiadać aktualne polskie prawo jazdy, złożyć wniosek (wraz z aktualnym zdjęciem) w dowolnym starostwie powiatowym (osobiście lub pocztowo) oraz uiścić opłatę w wysokości 35,50 zł.

Jadąc autem zagranicę poznaj lokalne przepisy!

Pamiętajcie, że poruszając się autem za granicą, jesteście zobowiązani do przestrzegania miejscowych przepisów, a zatem zachęcamy Was do tego, abyście przed wyjazdem zapoznali się przynajmniej z najważniejszymi zasadami drogowymi obowiązującymi w danym kraju, czy też w państwach przez które tylko przejeżdżacie.

Przeczytaj również: Jak przeżyć długą podróż samochodem z dzieckiem?

Przypominamy, iż nie tylko w Polsce obowiązuje przepis prowadzenia samochodu z włączonymi światłami do jazdy dziennej lub światłami mijania przez całą dobę, gdyż prawo to działa w 14 państwach Unii Europejskiej: Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Litwie, Łotwie, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier i Włoch.

Dzieci w aucie
Dzieci również mogą mieć reisefieber

Ponadto, w niektórych państwach w okresie zimowym wymagana jest jazda na oponach zimowych (np. w Niemczech prawo to dotyczy pojazdów od października do Wielkanocy).

Jaką maksymalną prędkością możecie się poruszać zagranicą?

Kolejne bardzo ważne zagadnienie to maksymalna prędkość, jaką możecie się poruszać w granicach danego kraju. Warto wiedzieć, iż największe różnice dotyczą obszaru niezabudowanego, dróg ekspresowych i autostrad, w przypadku poruszania się po miastach i miejscowościach – zazwyczaj Wasza prędkość nie powinna przekroczyć 50 km/h.

W większości krajów poza terenem zabudowanym nie należy przekraczać 90 km/h, choć nie jest to regułą, gdyż np. Austrii można jechać do 100 km/h, w Liechtenstein do 80 km/h, a na Litwie do 70 km/h (prawo to dotyczy świeżo upieczonych kierowców, którzy są posiadaczami prawa jazdy krócej niż dwa lata).

Szczególnie w Austrii pamiętajcie, że radary są mało widoczne, a mandaty bardzo kosztowne!

Największe różnice występują w przypadku dróg ekspresowych i autostrad. Najszybciej możecie jeździć po polskich i bułgarskich autostradach – aż 140 km/h. Będziecie zaskoczeni, ale np. w Niemczech na niektórych odcinkach autostrad nie ma limitu prędkości, a jedynie zaleca się prędkość do 130 km/h.

Podróż autem
Podróże autem za granicą – zapoznaj się z lokalnymi przepisami

Jeśli lubicie szybką jazdę to musicie uważać, bo w takich krajach jak: Malta, Finlandia czy Łotwa, nie możecie jechać szybciej niż 80 km/h. Nieco lepiej jest w Norwegii – nie należy przekraczać 100 km/h, a w Wielkiej Brytanii 112 km/h. Kierowcy podróżujący autem po Francji muszą zwrócić uwagę na warunki pogodowe, gdyż w tym kraju szybkość jazdy zależy od warunków atmosferycznych. Gdy jest pochmurnie i deszczowo to możecie jechać maksymalnie do 100 km/h, a przy widoczności do 50 metrów trzeba zwolnić do 50 km/h. Podobnie jest w Estonii – tam prędkość jazdy jest uzależniona od pory roku, np. latem na autostradzie można szaleć, jadąc do 110 km/h, natomiast w pozostałej części roku nie należy przekraczać 90 km/h.

Co trzeba mieć w aucie jadąc zagranicę?

Jeśli chcecie wiedzieć, jakie obowiązkowe wyposażenie musi się znaleźć w Waszym aucie, gdy poruszacie się po europejskich drogach to odsyłamy Was do przyjętej ponad pół wieku temu „Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym”. Zgodnie z nią, gdy wyjeżdżacie na urlop własnym autem za granicę to musicie w nim mieć tylko te elementy, które są wymagane, w kraju, gdzie pojazd został zarejestrowany, np. trójkąt ostrzegawczy, apteczka pierwszej pomocy. Konwencja gwarantuje, iż w trakcie zagranicznej kontroli drogowej, nie powinniście zostać ukarani mandatem za brak wybranego elementu wyposażenia, które w Polsce nie są obligatoryjne. Wyjątkiem jest sytuacja, gdyby okazało sie, że brak wymaganej rzeczy spowodował wypadek lub kolizję na drodze.

Dziecko w samochodzie
Cień dla dziecka w samochodzie to podstawa w cieplejszych krajach

Z własnego doświadczenia zachęcamy Was, abyście zabrali ze sobą także takie części zamienne, które w czasie ewentualnej awarii mogą się okazać bezcenne, np. bezpieczniki czy żarówki. Zwracamy również uwagę na posiadanie kamizelki odblaskowej, która nie jest traktowana jako część wyposażenia samochodu, jednak jej posiadanie jest obowiązkowe na terenach niektórych krajów, np. Niemiec, Austrii, Hiszpanii, Włoch czy Portugalii.

Jakie dokumenty i ubezpieczenia należy mieć ze sobą jadąc zagranicę autem?

Przed zagraniczną podróżą warto skontrolować, czy macie spakowane najważniejsze dokumenty, wśród których nie może zabraknąć dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia wykupu polisy OC. Jeśli podróżujecie do kraju, który jest poza UE to również musicie mieć tzw. zieloną kartę, czyli międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy. Aby czuć się pewniej możecie np. wykupić dodatkowe AC oraz NNW lub pakiet z ubezpieczeniem assistance za granicą.

Jaki jest limit dopuszczalnej ilości spożytego alkoholu, aby bez obaw móc prowadzić auto zagranicą?

W żadnym razie nie zachęcamy Was, abyście prowadzili auto pod wpływem alkoholu, ale np. w niektórych krajach możecie sobie pozwolić na wypicie jednego piwa czy lampki wina. Warto wiedzieć, iż prawa poszczególnych krajów różnie podchodzą do kwestii limit dozwolonego poziomu alkoholu. W takich państwach m.in. jak: Czechy, Bułgaria, Słowacja nie można wsiadać za kierownicę nawet ze śladowymi ilościami we krwi, w Polsce natomiast otrzymacie mandat od poziomu 0,2 promila i w dodamy, że z reguły jest to górna granica obowiązująca w większości państw europejskich, w tym w Szwecji, Norwegii, Gruzji czy Finlandii.

Bardzo liberalni w tej kwestii są Szkoci (limit wynosi 0,5 promila) oraz Brytyjczycy i Maltańczycy – dopuszczalny limit to 0,8 promila alkoholu we krwi!

Przeczytaj również: Jak radzić sobie ze zmęczeniem w podróży autem?

Zapewne nie przypuszczacie, ale ciekawy przepis obowiązuje w Bośnii i Hercegowinie, gdyż w tym kraju również na przednim siedzeniu obok kierowcy nie może siedzieć osoba będąca pod wpływem.

Różne ciekawostki związane z przepisami drogowymi za granicą

Jeśli podróżowaliście po niemieckich drogach to z pewnością zauważyliście, że znaki ograniczeń prędkości są odwoływane przez specjalne znaki “końca zakazu”.

Osoby wybierające się na narty do Austrii powinny zadbać o odpowiednie zabezpieczenie nart, zwłaszcza jeśli zamierzacie je przewozić w kabinie, gdyż w przeciwnym razie możecie narazić się na nieprzyjemności. Do transportu nart najlepiej użyć bagażnika na dachu.

Macie zamontowany w aucie wideorejestrator, dzięki któremu czujecie się pewniej? Jeśli tak to przed wyjazdem za granicę zorientujcie się, czy posiadanie takiego sprzętu nie jest zakazane (lub też można go używać na własny użytek). Filmików z drogi w sieci nie możecie publikować, m.in. w Austrii, Szwajcarii, Norwegii, Słowacji, Belgii czy Portugalii.

Algarve, kamper
Algarve w Portugalii – Przylądek Św Wincentego – przepiękne miejsca na podróż kamperem

Jak widzicie, planując zagraniczną podróż autem nie wystarczy mieć sprawne, zatankowane auto, gdyż obowiązkowo powinniście znać najważniejsze przepisy, dzięki czemu unikniecie wysokich mandatów i nieprzyjemnych wspomnień. O tym jak przygotować auto przed długą podróżą oraz jak przetrwać długą podróż z dziećmi przeczytacie w naszych wcześniejszych materiałach.

Wakacje w Bułgarii