Okres wakacyjny to czas, który pragniemy spędzić z najbliższymi czyli z rodziną, przyjaciółmi i coraz częściej z naszymi ukochanymi psami. Obecnie wiele kurortów i miejsc daje nam taką możliwość i oferuje specjalne warunki pozwalające na spędzenie urlopu z czworonogami. Hotele, pensjonaty, wczasy agroturystyczne posiadają szeroką ofertę przewidującą również miejsca dla „gości specjalnych”. Wszelkie oferty dostępne są w biurach turystycznych, na stronach internetowych i dotyczą zarówno kraju jak i zagranicy. Jednak podczas wakacyjnych wojaży z psem należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Przed wyruszeniem w podróż warto, o ile oczywiście jest to możliwie, skrupulatnie przygotować się do wyjazdu. Na początek trzeba sprawdzić ofertę hoteli lub miejsc, w których planujemy się zatrzymać, można to uczynić za pomocą Internetu lub zadzwonić i dowiedzieć się o możliwość przybycia z psem. Jeśli wybieramy się za granicę wówczas konieczne jest zebranie informacji o wymogach jakie stawia kraj, do którego się wybieramy. Szczegółowe informacje można uzyskać we właściwej ambasadzie, dodatkowe informacje dostarczy także Główny Inspektorat Weterynarii oraz przygotowane w tym celu strony internetowe. Jednak przepisy dotyczące przewozu zwierząt do danego kraju należy sprawdzać na bieżąco. Wielokrotnie prawo zmienia się jak w kalejdoskopie. Poszukując informacji w Internecie możemy natrafić na zupełnie sprzeczne i niepokrywające się dane. Dlatego też najlepiej korzystać z jak najbardziej rzetelnego źródła informacji jakim jest ambasada danego kraju.
Naszego podróżnika należy umieścić na tylnym siedzeniu i przypiąć go do pasów bezpieczeństwa specjalnymi szelkami. Szelki te dostępne są niemal w każdym sklepie z artykułami dla zwierząt. Kosztują niewiele i co ważne są regulowane, „rosną razem ze zwierzakiem”, a zatem jest to wydatek na całe jego życie. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku większych psów, jest umieszczenie ich w przestrzeni bagażowej wykładając ją wcześniej matą antypoślizgową i kocem, oczywiście pod warunkiem, że dysponujemy autem typu kombi lub van. Jeśli chodzi o mniejsze zwierzaki można również pomyśleć o małych klatkach transportowych. W każdym razie najważniejsze jest by pamiętać, że pies przewożony w niewłaściwy sposób stanowi bardzo poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla współtowarzyszy podróży. Czasem nawet spokojny pies, który jest przyzwyczajony do jeżdżenia samochodem i nie sprawia żadnych problemów, jeśli nie został odpowiednio zabezpieczony, podczas nagłego hamowania lubi innych niebezpiecznych manewrów zostaje bezwładnie wyrzucony do przodu. Dlatego poczucie bezpieczeństwa i komfortu naszego pupila trzeba stawiać nade wszystko.
Wioząc psa starajmy się jechać wyjątkowo płynnie i dbajmy, żeby co dwie – trzy godziny robić przerwy. Niektóre psy cierpią na chorobę lokomocyjną, dlatego przed wyjazdem warto odwiedzić weterynarza i zakupić odpowiednie środki farmakologiczne i pamiętać by nie karmić psa przed podróżą. Podczas przerwy należy napoić pieska i udać się na kilkuminutowy spacer, by podobnie jak my „rozprostował” swoje kości. Nigdy nie zostawiajmy psa w samochodzie w słoneczne dni. Wówczas auto szybko się nagrzewa i zamienia w „śmiertelny piekarnik”. Na czworonogi może negatywnie wpływać także zbyt głośna muzyka. Intensywne dźwięki, nowe środowisko, wszystko to może powodować lęk, rozdrażnienie, a nawet agresję. Dla zwierzaków bardzo niebezpieczne są także szeroko otwarte okna. W przypadku silnego wiatru czworonogi są narażone na zapalenie uszu lub ukąszenia owadów wpadających do auta.
Gdy zamierzamy podróżować samolotem trzeba skontaktować się z daną linią lotniczą i zebrać wszelkie informacje dotyczące przewozu naszego pupila. Obecność psa należy zgłosić podczas rezerwacji biletów dla całej rodziny, gdyż liczba miejsc w samolocie służących do przewozu zwierząt jest ograniczona. Każde zwierzę musi przebywać w odpowiednio przygotowanej w tym celu i dopasowanej do rozmiarów czworonoga klatce, z wyjątkiem psów będących przewodnikami osób niewidomych.
We wszystkich środkach komunikacji miejskiej, pies musi nosić kaganiec. Należy jednak mieć na uwadze fakt, by pies mógł w kagańcu swobodnie oddychać, inaczej grozi mu przegrzanie.
Psy wyjeżdżające z Polski do krajów Unii Europejskiej lub poza nią muszą posiadać paszport z aktualnym wpisem identyfikacji, szczepieniami oraz na 24- 48 godzin przed podróżą posiadać ważne świadectwo odrobaczenia i odpchlenia, a także spełniać wszelkie wymogi związane z jego przebywaniem poza granicami naszego państwa. Wyżej wymienione dokumenty mogą wystawiać upoważnieni do tego lekarze weterynarii. Warunkiem wydania paszportu jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz elektroniczny chip, który umożliwia identyfikację zwierzęcia. Paszport wydawany jest jednorazowo, a jego ważność obowiązuje do kolejnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. W tym okresie nasz czworonożny podróżnik może kilkakrotnie przekraczać granicę. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, gdy planujemy zabrać psa do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, czy na Maltę. W takiej sytuacji oprócz powyższych wymogów zwierzę musi mieć wykonane szczegółowe i niezwykle dokładne badania krwi oraz posiadać wymagane w zależności od danego kraju różnego rodzaju zaświadczenia. Należy z dużym wyprzedzeniem pamiętać o tych badaniach, ponieważ wszystkie niezbędne procedury mogą potrwać nawet kilka miesięcy.
Gdy już dotrzemy do wymarzonej destynacji pamiętajmy o tym aby upewnić się, w których miejscach nasze psy są mile widziane, a gdzie lepiej nie wchodzić. Zawsze upewniajmy się czy możliwe jest wejście z psem na plażę, do parku, sklepu lub do restauracji. Jeśli uprzejma obsługa zezwoli nam na wejście z psem do lokalu to zadbajmy o to, by nie sprawiał kłopotów i przeszkadzał innym gościom Pamiętajmy o tym, że pomimo, iż nasz zwierzak ma chipa to warto również przyczepić mu do obroży adresatkę z naszym numerem kontaktowym. Dbajmy o komfort naszego zwierzaka w upalne dni. Starajmy się by przebywał w cieniu i miał do dyspozycji świeżą wodę. Nie pozwalajmy mu na wodne szaleństwa, w miejscach, gdzie kapią się ludzie.
Niezależnie od tego kierunek jaki obraliśmy absolutną koniecznością w każdym miejscu jest sprzątanie po psie. W większości krajów zachodnich są ogólnodostępne automaty z woreczkami, a za pozostawienie nieczystości grożą wysokie grzywny.
Podróże psem to niesamowita przygoda i sposób na wzmocnienie łączących więzi. Jednak taka wyprawa zawsze stanowi dla pupila ogromne przeżycie i dostarcza mu wiele emocji i stresu. Dlatego też zapewnijmy nie tylko komfortowe warunki i bezpieczeństwo, ale przede wszystkim obdarzmy go mnóstwem cierpliwości i miłości tak, aby wakacyjne wojaże ze swoim panem również dla niego okazały się niesamowitą przyjemnością.