Co zabrać do jedzenia w podróż?

Co zabrać do jedzenia w podróż?

Planujecie kolejny wyjazd i zastanawiacie się, jaki prowiant zabrać ze sobą? Jakie jedzenie sprawdzi się w podróży? Oczywiście większość powie, iż są to tradycyjne kanapki, jednakże jeśli macie już ich dość i szukacie pysznej alternatywy to podpowiemy Wam, jak się przygotować i jakie smaczne jedzenie warto mieć pod ręką w trasie.

Wakacje w Turcji

Smaczny prowiant umili każdą podróż

Gdy tworzycie listę rzeczy, produktów do zabrania na urlop czy nawet wycieczkę jednodniową z pewnością pojawi się temat żywności, pojawia się pytanie co powinniśmy zabrać ze sobą do jedzenia na wycieczkę? Bo jak wiadomo, w torbie podróżnej czy plecaku oprócz niezbędnych ubrań, apteczki i potrzebnych sprzętów, powinien się również znaleźć niezbędny prowiant i pożywne jedzenie na wyjazd.

Przede wszystkim przydadzą się rozmaitej wielkości plastikowe pojemniki, do których możecie włożyć przygotowane wcześniej pożywienie. Jeśli podróżujecie latem, gdy jest ciepło, jedzenie dobrze jest spakować do torby termicznej lub przenośnej, turystycznej lodówki (ważne aby to co sobie przygotujecie nie zepsuło się).

Smaczne, a proste w wykonaniu dania uprzyjemnią Wam jazdę samochodem, pociągiem, samolotem czy autokarem i sprawią, że na pewno nie będzie głodni. Poniżej podzielimy się z Wami garścią inspiracji.

Prowiant turystyczny – co zabrać ze sobą?

Jakie jedzenie będzie najlepsze na Wasz wyjazd? Odpowiedź jest dziecinnie prosta – oczywiście takie, które lubicie i takie, które możecie ze sobą zabrać! Posiłek lub przekąska w podróży powinna być zarówno zdrowa, lekkostrawna i co najważniejsze – sycąca. Oprócz klasycznych kanapek i kabanosów mogą to być sałatki, w tym takie z makaronem lub tortille. Jako przekąski możecie zaopatrzyć się w owsiane ciasteczka, świeże warzywa lub owoce. Oczywiście jakieś batoniki, najlepiej wieloziarniste również się przydadzą.

aparat, jedzenie
Jedzenie w podróży – domowe kanapeczki, banany i herbata w termosie

Zwróćcie jedynie uwagę, aby jedzenie było zwarte, mało brudzące i bez tendencji do rozmiękania czy rozpadania. Posiłek w podróży musi być prosty w skonsumowaniu, najlepiej, aby można go było zjeść na zimno, doskonale sprawdzą się produkty w wersji „finger food”, czyli takie, które zjecie bez użycia sztućców.

Jedzenie w samolocie – nie wszystko przewieziecie

Osoby, które chcą zabrać ze sobą jedzenie i planują podróż lotniczą muszą pamiętać, iż w przypadku przekraczania niektórych granic (np. wjazd do USA czy Australii) nie można mieć ze sobą niektórych produktów, np. świeżych warzyw i owoców czy nasion, grzybów, mięsa.

Pokład samolotu, jedzenie i picie
Jakie jedzenie zabrać do samolotu? Najlepiej aby było dostępne w formie cateringu

Warto też pamiętać, że nie wszystko będziecie mogli ze sobą zabrać do samolotu – chociażby wszelkie płynne produkty, powyżej dopuszczalnej pojemności 100 ml (czyli praktycznie wszystko) zostaną Wam zabrane podczas kontroli bezpieczeństwa (np. jogurty nie przejdą…).

Przeczytaj również: Jakie jedzenie wziąć do samolotu?

Na szczęście nie ograniczeń co do ilości jedzenia, które będziecie chcieli wziąć sobie na pokład samolotu 😉 Pod powyższym linkiem znajdziecie nasz wpis, gdzie jedzeniu w podróży lotniczej poświęciliśmy cały osobny artykuł.

Podróż transportem publicznym a intensywne zapachy

Zapewne przynajmniej raz w życiu byliście świadkami, iż ktoś w pociągu lub autokarze jadł produkty, które wydzielały, specyficzny, rozchodzący się wszędzie, niekoniecznie miły zapach. Zasady savoir-vivre wymagają, aby zabierać ze sobą jedzenie, które nie będzie powodowało swoim zapachem dyskomfortu u innych pasażerów. Jak mówi przysłowie – nie rób drugiemu, co tobie niemiłe.

Nikt raczej nie chce podróżować w towarzystwie zapachów gotowanych jajek, intensywnych aromatów wyrobów mięsnych (np. swojskiej kiełbasy), czy kanapek z rybkami…

Jakich posiłków unikać przed i w trakcie podróży?

Przed podróżą warto zjeść pożywny i lekkostrawny posiłek. Raczej unikajcie picia gazowanych napojów, które mogą powodować później nieprzyjemne uczucie, bo przecież żołądek będzie przez długi czas ściśnięty nie tylko spodniami czy paskami, ale także dodatkowo – często pasami bezpieczeństwa.

Urlop to nie czas na ból brzucha, tym bardziej gdy podróż zajmie Wam kilka czy kilkanaście godzin.

W trakcie podróży warto wystrzegać się produktów moczopędnych (tj. agrest, czerwone borówki, arbuz, żurawina, gruszki oraz truskawek i poziomek, również niektóre warzywa stymulują wydalanie moczu np. bakłażany, seler, pomidory, chrzan) oraz przeczyszczających (np. jabłka, brzoskwinie, śliwki i gruszki, pikantne potrawy, mocna kawa).

Warto też pamiętać, aby w trakcie podróży nie eksperymentować z nowymi daniami, przekąskami – najlepiej jeść to co sprawdzone 😉
Przeczytaj również: Zatrucia i biegunka na wakacjach – jak unikać?

Bowiem nie ma nic gorszego niż nerwowe wyczekiwanie na najbliższy postój, tym bardziej, jeśli podróżujecie autokarem z grupą zorganizowaną.

Przygotowanie zapasów na wyjazd

O menu w podróży warto pomyśleć dużo wcześniej. Niektórzy biorą ze sobą nie tylko prowiant na drogę, ale także na kilka dni wypoczynku, dzięki czemu mogą nieco zaoszczędzić, minimalizując zakupy na miejscu swojego pobytu.

Mając własne jedzenie nie będziecie musieli kupować astronomicznie drogich kanapek czy przekąsek na stacjach benzynowych, w przydrożnych sklepach czy też w przypadkowych restauracjach. Odpowiednio przechowywane dania w słoiku są zdatne do spożycia jeszcze przez parę dni, dlatego jeśli wiecie, iż w docelowym miejscu będziecie mieć do dyspozycji lodówkę to możecie skorzystać z takiego rozwiązania. Ta wersja jest jednak bardziej dla osób, które nie mają ograniczeń co do ilości i wagi bagażu – czyli głównie podróżujących własnym samochodem.

Tradycyjne kanapki w innej wersji

Jeśli znudziły się Wam tradycyjne kanapki z serem i szynką to może warto je nieco urozmaicić? Unikajcie białego i tostowego pieczywa, raczej postawcie na pełnoziarnisty chleb. Możecie także zabrać pełnoziarniste bułki-grahamki, które będą świetną bazą do przygotowania przekąsek.

Do kanapek warto dodać coś „zielonego”, a zatem listki sałaty, rukoli lub szpinaku, plasterki rzodkiewki lub świeżego ogórka, awokado, pesto, a nawet ugotowane na twardo jajka (z tą uwagą o aromatach, o których piszemy nieco wyżej).
Świetną alternatywą dla wędlin są różnego rodzaju domowe pasty – z soczewicy, z bobu, z czerwonej fasoli, z awokado czy hummus, ale bezpiecznie bez zbyt aromatycznych składników jak np. wędzona rybka (o czym również wyżej).

Ostrożnie z masłem i majonezem, gdyż składniki te mają tendencję do rozmazywania się i brudzenia. W ciepłych temperaturach mogą one się także szybko popsuć.

Jako składnik kanapek doskonale sprawdzą się dojrzałe wędliny suszone, takie jak kiełbasa krakowska czy salami. Podróżni także bardzo chętnie zabierają ze sobą kabanosy. Jeśli Wasi bliscy zaliczają się do grona wielbicieli mięsnych potraw to idealnym rozwiązaniem będzie kanapka z pieczenią, piersią z kurczaka i np. musztardą.

Gotowe kanapki zapakujcie w papier kanapkowy, jest on bardziej przyjazny dla środowiska niż plastikowe woreczki. Dobrym rozwiązaniem są również folie aluminiowe – najłatwiej się do nich pakuje 😉

Sycące dania obiadowe w słoiku lub w pudełku

Oprócz suchego prowiantu, na dłuższą podróż autem, autokarem czy pociągiem przygotujcie sobie smakowite i sycące dania obiadowe (tak właśnie)! Jedzenie musicie przewozić w szczelnym słoiku lub odpowiednim pudełku próżniowym, co zapobiegnie wylaniu się sosu z makaronu czy oliwy lub dressingu z sałatki.

Najlepiej, aby Wasza potrawa nie wymagała podgrzania – może być to kasza (np. typu kaszotto w wersji z grzybami, ciecierzycą, szpinakiem) lub ryż z warzywami, kuskus, makaron z pomidorami. Możecie wcześniej podsmażyć pokrojoną na kawałeczki cebulę, paprykę, czosnek, cukinię, a następnie dodać je do makaronu. My osobiście nie jesteśmy fanami obiadowych dań na zimno, ale wiemy, że niektórzy z Was je bardzo sobie cenią jako świetną opcję na posiłek w podróży.

Sałatkowy zawrót głowy

Świeże warzywa stanowią bogate źródło wielu witamin i mikroelementów. Możecie sobie skomponować pyszne dania ze świeżej sałaty, pomidorków koktajlowych, oliwek, sera feta, halloumi lub mozzarelli oraz razowego makaronu czy kaszy. Całość możecie doprawić pesto.

Tortille – wygodna przekąska w podróży

Dobrym rozwiązaniem są też różnego rodzaju wrapy i tortille. Placki możecie sami przygotować lub też skorzystać z gotowych, dodając odpowiednie, niepsujące się składniki. Mogą to być usmażone kawałki kurczaka, gyros, mix sałat, drobno pokrojone warzywa (uważajcie na pomidory, gdyż te mogą rozmiękczać ciasto czy też pieczywo). Środek możecie także posmarować hummusem lub serkiem twarogowym, dodać suszone pomidory, paprykę w paskach, szynkę albo łososia, sałatę czy też tarty żółty ser.

greckie jedzenie
Jedzenie w podróży – grecka przekąska z frytkami

Słodkie i zdrowe przekąski na czas podróży

W Waszym plecaku czy torbie nie może zabraknąć słodkich przekąsek, jednak nie mamy tu na myśli gotowych czekoladowych batoników, które obfitują w sporą zawartość cukru, konserwantów i innych niezdrowych dodatków lub też słonych chipsów.

Postawcie na zdrowe smakołyki, które sami przygotujcie. Wbrew pozorom nie jest to takie skomplikowane. W internecie możecie znaleźć masę przepisów, które wskażą Wam, jak zrobić zdrowe ciasteczka owsiane czy batoniki muesli z suszonych owoców, różnych ziaren i miodu.

Jeśli wybieracie się w góry to mimo wszystko warto mieć ze sobą tabliczkę czekolady (najlepiej gorzkiej), gdyż w sytuacji kryzysowej gwarantuje Wam ona spory zastrzyk energii, węglowodanów, żelaza i potasu.
Jako drobną przekąskę możecie zabrać także niesolone orzechy i suszone owoce, pamiętajcie że są one jednak dość kaloryczne, dlatego należy jeść je z umiarem.

Świeże owoce i warzywa – zdrowe jedzenie w podróży

Owoce zapewniają naszemu organizmowi nawodnienie oraz dostarczają niezbędne ilości błonnika. Jeśli chcecie zabrać ze sobą owoce to pamiętajcie, aby były to takie, które nie rozpadną się w czasie podróży, ani nie pobrudzą Waszych ubrań ciężko spieralnym sokiem. Możecie wcześniej pokroić je na mniejsze kawałki.

Jakie owoce sprawdzą się w podróży? Banany (jeśli odpowiednio zabezpieczycie je przed uszkodzeniem), winogrona, brzoskwinie, nektarynki. Jako ciekawostkę dodamy fakt, iż w Ameryce Środkowej awokado można znaleźć w prowiancie prawie każdego podróżnika, gdyż jest ono niezwykle pożywne i nie psuje się.

Dodatkowo możecie zabrać pokrojone warzywa: pokrojone w paseczki czerwoną i żółtą paprykę, kawałki marchewki, różyczki surowego kalafiora lub brokuł, rzodkiewkę czy też kalarepki.

Śniadanie w podróży

Jak mówi przysłowie „Śniadanie jedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak”, dlatego nie warto ruszać z domu bez tego posiłku. Jeśli z jakiś powodów będziecie je spożywać w trasie, to dzień wcześniej możecie do słoika przygotować przepyszne muesli z jogurtem oraz bakaliami.

Kanapka, samolot
Jedzenie w podróży – kanapeczki to zawsze najlepsza opcja

Kanapeczki wszelkiego rodzaju równie dobrze się sprawdzą na poranny posiłek. Tak jak w domu 😉

Woda i inne napoje w podróży

Na koniec najważniejsze – a mianowicie woda! Musicie zadbać, aby mieć nie tylko wystarczającą ilość wody do picia, ale także może się ona Wam przydać do opłukania rąk. Dlatego jeśli na co dzień wypijacie 1,5 litra wody, to na trasie warto mieć do dyspozycji ok 2-3 l.

Przeczytaj również: Strefa bezcłowa – ceny wody na lotnisku to złodziejstwo

Lubicie od czasu do czasu zatrzymać się i zrobić sobie przerwę na kawę? Zamiast za każdym razem kupować ją na stacji benzynowej, zaopatrzcie się we własny termos i podróżujcie z własną kawą lub mocną herbatą. Dzięki temu Wasz organizm otrzyma energetycznego kopa!

Strefa wolnocłowa – to niekoniecznie najtańsze miejsce, a cena wody często zaskakuje

No dobra – zjedliśmy, popiliśmy i co ze śmieciami?

Pamiętajcie aby poza samym prowiantem mieć także przygotowane miejsce na odpadki (np. skórki banana, ogryzki, papier po kanapkach, itp.). Przecież jak skończycie posiłek to gdzieś wszelkie śmieci trzeba wyrzucić, a te po pożywieniu raczej nie będą mogły wylądować w małych śmietniczkach autobusu, pociągu, o samolocie nie wspominając gdzie śmietniczków nie ma… Do takich celów najlepiej sprawdzą się małe reklamówki tzw. jednorazówki (oczywiście później, po podróży powinno się wszystko ładnie posegregować wyrzucając śmieci).

Przy tej okazji warto dodać, że dla waszego komfortu dobrze jest mieć ze sobą chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, mokre chusteczki do rąk, bo nie zawsze będziecie mieć dostęp do miejsca gdzie będzie można w trakcie drogi szybko umyć ręce, czy opanować małą awarię z rozlaną herbatą, pobrudzeniami różnych sosów, itp.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom kompletowanie prowiantu na drogę będzie dla Was znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze. Wszystkim naszym czytelnikom życzymy smacznego!

Wakacje w Bułgarii