Co zabrać na trekking w Nepalu?

Co zabrać na trekking w Nepalu?

Nepal od wielu lat przyciąga miłośników górskich wędrówek. Jadąc w góry w celach trekkingowych poraz pierwszy pewnie zastanawiacie co zabrać na trekking.

Wakacje w Turcji

Liczne szlaki trekkingowe przecinają górskie masywy ośnieżonych najwyższych gór świata. Ich bardzo duża liczba sprawia, że każdy kochający górskie wędrowanie wybierze trasę odpowiednią do jego umiejętności, zdrowia i ilości czasu. W zasadzie na wszystkie trekkingi warto zaopatrzyć się w poniższe rzeczy.

 

Trekking w Nepalu – fot. Jarek Durbas

Jakie buty zabrać na trekking w Nepalu?

Buty górskie są najważniejsze, powinny chronić kostkę i mieć twardą podeszwę, być wodoodporne i jak najmniej ważyć. Warto rozchodzić je przed trekkingiem, aby nie było nieprzyjemności związanych z przetarciami. Dlatego mimo, że w Nepalu w wielu sklepach bez problemu kupimy górskie buty to mogą one zaważyć na komforcie wędrowania. Na trekking warto zabrać nawet 3 pary butów: górskie chroniące kostkę, niskie trekkingowe do chodzenia po schronisku i wioskach oraz sandały. Sandały przydają się gdy trzeba przejść w bród górską rzekę czy potok no i będą też idealną formą odpoczynku dla stóp po całodziennym trekkingu. Przy korzystaniu z lokalnych pryszniców warto mieć klapki basenowe.

 

Trekking – przejście przez górski potok – fot. Jarek Durbas

Jakie ubranie będzie odpowiednie na trekking?

W zależności od tego na jaki trekking się wybieracie trzeba odpowiednio dobrać ubranie. Do wysokości około 3000-3500 m.n.p.m. w porze bez opadów śniegu warto zabrać: kurtkę przeciwdeszczową i chroniącą od wiatru, polar, koszulki oddychające, spodnie trekkingowe krótkie i długie, kilka par skarpet trekkingowych oraz coś do nakrycia głowy (buff, czapka z daszkiem). Idąc w wyższe partie gór trzeba dodatkowo zabrać bieliznę termiczną, cieplejszy polar, cieplejsze spodnie lub kombinezon, ciepłą czapkę. Najlepiej ubierać się na cebulkę, żeby w każdej chwili coś dodać lub odjąć w zależności od temperatury i warunków pogodowych.

 

Trekking – grupa na szlaku – fot. Jarek Durbas

Sprzęt podręczny potrzebny na trekking

Źródłem nieocenionego komfortu jest śpiwór. Dlatego warto aby był on ciepły i lekki. Ciężko doradzić który konkretny. Dla trekkingów do nieco ponad 3000 m.n.p.m. wystarczy z komfortem do minus kilku stopni, dla trekkingów w wyższe partie do minus kilkunastu. W większości schronisk nepalskich jest możliwość wypożyczenia kocy (koszt około 1-2 USD). Z rzeczy bardzo przydatnych należy zabrać czołówkę z zapasowymi bateriami. Im wyżej w górach tym rzadziej będzie dostępny prąd. Często łazienki i toalety w wielu lodgach zlokalizowane są w ciemnych miejscach lub nawet poza głównym budynkiem i w ogóle nie posiadają źródła światła.. Przejście do toalety w porze nocnej bez czołówki jest bardzo trudne. Dużo osób chodzi po górach używając kijów trekkingowych. Nie wszyscy je zabierają ze sobą, ale na pewno ich główną zaletą obok podpierania się przy podejściach jest odciążanie zmęczonych kolan. W Kathmandu i w Pokahrze można bez problemów kupić kijki w cenie od około 5USD sztuka. Dodatkowo na pewno przydadzą się wam: sztućce, scyzoryk, kosmetyczka, prześcieradło, power bank, kilka baterii do aparatu i przedłużka prądu (złodziejka).

Apteczka obowiązkowo do zabrania na trekking

To również podstawowe wyposażenie wędrowca. O ile w większych wioskach są punkty medyczne to nie zawsze dysponują one dobrym zaopatrzeniem. Warto mieć ze sobą co najmniej leki, które się używa na co dzień a dodatkowo: antybiotyk na różne bóle (głównie zęba) czy przeziębienia, inne lżejsze leki na gardło czy katar, maści z heparyną na bóle stawów, kremy na podrażnienia skóry i oparzenia słoneczne, jak i na zimno, leki na przeczyszczenia i zaparcia, bandaże i plastry wraz z wodą do odkażania.

Główną zasadą jest aby zabrać jak najmniej rzeczy ze sobą. Jeżeli nie wynajmiemy tragarza to będziemy musieli całość dźwigać na własnych plecach. Warto więc rozsądnie podejść do spakowania się i wyrzucić nadmiar niepotrzebnych rzeczy.

 

Wakacje w Bułgarii