Co zabrać na wyjazd pod namiot?

Co zabrać na wyjazd pod namiot?

Nie macie pomysłu, jak spędzić wakacyjny urlop? Chcecie przeżyć coś niesamowitego, niezapomnianego? A może wasz budżet nie pozwala na zbyt wiele?

Polskie góry 2020

Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedzieliście twierdząco to może warto zastanowić się nad kempingiem i wyjazdem pod namiot. Choć dla wielu osób ta forma wypoczynku kojarzy się przede wszystkim z nastoletnimi czy studenckimi wyjazdami to i starsi relaksując się na łonie przyrody mogą świetnie się bawić.

A może rozbijecie namiot gdzieś w terenie?

Jak zawsze powodzenie zależy przede wszystkim od właściwego przygotowania się, dlatego bez względu na to, czy planujecie wakacje wraz z paczką przyjaciół, romantyczny urlop we dwoje czy rodzinny wypad musicie zabrać ze sobą kilka użytecznych rzeczy. Aby ułatwić pakowanie przygotowaliśmy listę, którą poniżej prezentujemy.

Jak przygotować się na wyjazd pod namiot?

Zanim podejmiecie ostateczną decyzję, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Kemping i wyjazd pod namiot to wbrew pozorom nie taka łatwa sprawa, musimy bowiem zaplanować każdy detal. Idealnie, gdyby któraś z osób już wcześniej wypoczywała w taki sposób i miała doświadczenie w biwakowaniu.

Jeśli natomiast wszyscy uczestnicy będą stawiać swoje pierwsze (dosłownie) kroki na polu namiotowym pozostaje jedno z najlepszych, współczesnych źródeł informacji – internet. W sieci możecie przeczytać rozmaite porady na forach tematycznych (np. forum karawaningu), które z pewnością okażą się pomocne.

Gdy już wybierzecie miejsce docelowe pobytu to koniecznie zróbcie telefoniczny lub internetowy rekonesans. Zadzwońcie i wypytajcie szczegółowo o warunki na polu – toalety, natryski, kuchnię, pralkę, możliwość korzystania z prądu, pobliską stołówkę, możliwość postawienia samochodu w pobliżu namiotu oraz opłaty. Dzięki temu będziecie wiedzieć, jakie sprzęty musicie zabrać ze sobą oraz z jakimi kosztami należy się liczyć.

Jaki namiot kupić?
Jeśli to wasz pierwszy wyjazd to z pewnością musicie zaopatrzyć się w namiot i śpiwory. Wasz namiot powinien być wystarczająco mocny, stabilny i uszyty z wodoodpornego materiału. Zwróćcie także uwagę na jego wielkość, w pochmurne dni będzie wam on służył nie tylko do spania, ale także w ciągu dnia.

Oprócz namiotu pamiętajcie zabrać ze sobą lekki młotek do wbijania śledzi. Niektóre pola namiotowe oferują wynajem namiotu, zatem jeśli nie jesteście pewni, czy wasz pierwszy wyjazd nie będzie ostatnim to może warto skorzystać z takiej możliwości.

Wyposażenie
Dodatkowy ekwipunek to wspomniane wcześniej śpiwory lub dmuchane materace. Same karimaty raczej nie będą wystarczające, dlatego pamiętajcie o zabraniu grubszych koców.
Letnie noce mogą być chłodne, a powietrze w namiocie rześkie, zatem aby nie zmarznąć do spania, zamiast lekkiej, bawełnianej piżamki, lepiej zabierzcie taką cieplejszą z polaru lub dres.

Gotowanie i posiłki na kempingu
W zależności od waszego budżetu i preferencji możecie albo gotować na polu namiotowym lub też stołować się w okolicznych punktach gastronomicznych. Przed przyjazdem sprawdźcie, czy w pobliżu znajdują się tanie bary (np. mleczne) i stołówki, w przeciwnym razie musicie zabrać ze sobą kuchenkę gazową i kilka naczyń. Zdarza się, iż pola namiotowe umożliwiają korzystanie z ogólnodostępnej kuchni, wtedy musicie tylko zapakować podstawowe naczynia, sztućce, otwieracz, ściereczki, ręczniki jednorazowe, w miarę możliwości – czajnik bezprzewodowy lub grzałkę. Aby wasze jedzenie dłużej było świeże to pamiętajcie także, aby w waszym aucie znalazło się miejsce na podręczną lodówkę turystyczną.

Higiena osobista na polu namiotowym

Kemping to nie hotel 4 gwiazdkowy, dlatego musicie być przygotowani na korzystanie ze wspólnej toalety i natrysków. W waszej walizce obowiązkowe powinny się znaleźć klapki kąpielowe, dzięki czemu ochronicie się przed groźnymi chorobami skóry.

Atrakcje
Przed wyruszeniem na kemping warto zapoznać się z okolicą, gdzie będziecie odpoczywać. Przede wszystkim znajdźcie atrakcje, szczególnie, jeśli w wyjeździe biorą udział dzieci. Na terenach większych pól namiotowych lub w ich okolicach często są zlokalizowane małe boiska, na przykład do gry w siatkówkę lub do piłki nożnej i place zabaw czy piaskownice.

Pogoda i przyroda
Na co jeszcze powinniście zwrócić uwagę, aby wasz wypoczynek na polu namiotowym zakończył się sukcesem? Przede wszystkim – sprawdźcie wcześniej prognozę pogody. W deszczowe dni przyda się także sporych rozmiarów folia malarska, którą zarzucicie na namiot. Kolejna kwestia to ochrona przed owadami, kleszczami – koniecznie zabierzcie ze sobą preparatach je odstraszające.

Wieczorne rozrywki
W walizce czy plecaku powinny się także znaleźć karty do gry, kości, książki czy krzyżówki. Możemy zabrać ze sobą także radio (np. na baterie).

To co dla wielu może być wspomnieniem dzieciństwa, to wspólne wieczory przy ognisku, które na niektórych polach namiotowych z pewnością będzie się długo wieczorem palić, a nocne rozmowy będą ciągnąć się godzinami.

Wyjazd na kemping to świetna okazja do przeżycia wspaniałej przygody, dlatego może warto posłuchać George’a Bernarda Shaw, który stwierdził: „Czymże jest życie, jeśli nie szeregiem natchnionych szaleństw? – Trzeba tylko umieć je popełniać! A pierwszy warunek: nie pomijać żadnej sposobności, bo nie zdarzają się co dzień”.

Polska 2020