Czego nie wolno przywozić z zagranicy - nowe ograniczenia dla turystów!

Czego nie wolno przywozić z zagranicy - nowe ograniczenia dla turystów!

Nowe ograniczenia dla turystów – teraz jest więcej rzeczy, których nie można już przywozić z zagranicy z wakacji i innych wyjazdów. Warto mieć to na uwadze przy planowaniu zakupów przed powrotem z urlopu do Polski.

Wakacje w Turcji

Czego nie można przywozić z zagranicy?

Do tej pory najczęściej ograniczenia związane z tym co można przywozić lub nie z zagranicznych podróży kojarzyły się Wam zapewne np. z ilością alkoholu, papierosów czy też może egzotycznych pamiątek. Pisaliśmy już na ten temat w jednym z naszych wcześniejszych postów, który możecie znaleźć tutaj – Pamiątki z wakacji – czego nie można przewozić?

Egipt bazar z pamiątkami w Kairze ciężko się zdecydować co wybrać
Bazar w Kairze – rozmaite pamiątki – ciężko się zdecydować

Dużo ograniczeń miały również same kraje, do których podróżujemy – np. nie wolno wywozić muszli, piasku z plaż. Wiele państw w tym zakresie ma bardzo restrykcyjne przepisy i osobom, które je łamią, grożą bardzo wysokie kary finansowe, łącznie z możliwością pozbawienia wolności.

Obecnie jednak pojawiły się nowe zakazy, ale warto tutaj dodać, że dotyczą wwożenie pewnych produktów spoza Unii Europejskiej. Dlatego też nie musicie się nimi martwić, kiedy podróżujecie w ramach granic Unii.

Nowe ograniczenia – oto czego nie można przywozić z zagranicznego urlopu

Czego w takim razie nie wolno nam przywozić zza granicy (spoza Unii Europejskiej)? Od połowy grudnia 2019 roku weszły nowe ograniczenia, które powinny Was zainteresować, a dotyczą wwożenia do Unii Europejskiej większości owoców, roślin ozdobnych, warzyw oraz nasion i kwiatów. Zakaz ten ma na celu ochronę przed grzybami, bakteriami oraz wirusami, na które nie są odporne gatunki roślin uprawiane w Europie. Podobne, a w wielu przypadkach bardziej restrykcyjne ograniczenia mają też inne kraje np. Australia, które troszczą się o bezpieczeństwo swoich upraw.

Zanzibar, przyprawy, targ
Zanzibar – Stone Town – lokalny targ

Wwozić można jedynie ananasy, kokos, duriany, banany i daktyle. Na wszystkie pozostałe grupy produktów, które podaliśmy powyżej, trzeba posiadać odpowiednie świadectwo fitosanitarne wydane prze urzędową służbę ochrony roślin państwa, z którego pochodzą.

Przeczytaj również: Jakie pamiątki przywozić z wakacji?

Będąc na zagranicznym urlopie, poza Unią Europejską, różnorodność roślin z pewnością zachęca do przywiezienia czegoś dla siebie do Polski. Teraz jednak będzie trzeba pamiętać o tych nowych ograniczeniach, tak aby nie mieć kłopotów na granicy.

Wakacje w Bułgarii