Czy dostanę pokój zaraz po przyjeździe do hotelu w nocy lub nad ranem?

Czy dostanę pokój zaraz po przyjeździe do hotelu w nocy lub nad ranem?

Przyjazd do hotelu w nocy lub nad ranem wcale nie należy do rzadkości i co wówczas z pokojem dla Was?
Kiedy korzystacie z wyjazdów wakacyjnych, ze względów kosztowych przeloty dość często odbywają się w godzinach nocnych. Wprawdzie z niektórych lotnisk nocne loty już się nie odbywają (np. z Warszawy, gdzie jest zakaz nocnych lotów z lotniska), ale z większości jednak tak – jest to po prostu tańsze dla biur podróży.

Wakacje w Turcji

Lot nocą, czy też nad ranem, często oznacza bardzo wczesny przyjazd do hotelu. Co wtedy? Czy od razu otrzymacie pokój, zmęczeni po trudach podróży? Czy przysługuje Wam korzystanie z oferty hotelu od początku przyjazdu? Wszystkiego dowiecie się z poniższego wpisu.

Czy przysługuje pokój zaraz po przyjeździe do hotelu w nocy lub godzinach porannych?

W większości przypadków, pokój hotelowy otrzymacie dopiero w momencie rozpoczęcia doby hotelowej. Oznacza to, iż przyjeżdżając do hotelu nad ranem lub przed południem, będziecie musieli poczekać na swój pokój. O ile oczywiście nie mieliście opłaconego noclegu danej nocy, a np. było opóźnienie lotu – bo w tym przypadku pokój na Was będzie czekał, ale jednocześnie „stracicie” jedną noc.

Doba hotelowa – od której do której godziny (kliknij i poczytaj).

Wracając jednak do przypadku, kiedy Wasz pobyt zaczyna się w dniu przylotu np. w poniedziałek i Wy w ten poniedziałek przyjeżdżacie rano np. o godzinie 4.00 – to niestety, ale będziecie musieli na pokój poczekać. Z pewnością nie takiej odpowiedzi oczekiwaliście, ale tak jest – Wam pokój będzie przysługiwać dopiero od rozpoczęcia doby hotelowej.

Tylko i wyłącznie od dobrej woli hotelu oraz dostępności pokoi zależy czy pokój otrzymacie wcześniej (bo przecież pokoje mogą być zajęte przez gości, którzy właśnie w ten przykładowy poniedziałek dopiero wyjeżdżają i mają prawo opuścić swój pokój do g. 12.00, a do tego jeszcze przecież trzeba te pokoje dla Was przygotować).

Wczesny przyjazd do hotelu – każdy chciałby od razu otrzymać swój pokój

Nam wielokrotnie się zdarzało, lecąc wczesnym lotem, że musieliśmy czekać na pokój. Koczując, bo to jest dobre określenie, w lobby hotelowym po praktycznie całonocnej podróży (licząc wyjazd z domu, oczekiwanie na lotnisku, przelot, a na koniec sam transfer do hotelu). Często tak zmęczeni, że jedynie marzyliśmy o odpoczynku w hotelowym pokoju, a tu trzeba było czekać. Najbardziej zapadł nam pamięć przyjazd do jednego z hoteli na Zakynthos, gdzie przyjechaliśmy do hotelu ok. godziny 6 rano, a pokój dostaliśmy dopiero po 11… Drzemiąc do tego czasu na sofach w hotelowym lobby.

Dlatego widząc nocne godziny przelotów w momencie kupna wyjazdu wakacyjnego, weźcie pod uwagę to, że pojawiając się w hotelu nad ranem czy też wczesnym przed południem, nikt Wam nie gwarantuje otrzymania od razu kluczy do pokoju. I to jest normalne. Nic z tym się nie da zrobić.

Czy można korzystać z oferty hotelu od samego momentu przyjazdu?

Wszystko zależy od konkretnego hotelu. Wielokrotnie spotkaliśmy się, że hotel przyjmował nas – meldunek, otrzymanie np. opasek hotelowych – znacznie wcześniej niż start doby hotelowej. Wówczas praktycznie od zaraz można korzystać z oferty hotelu.

Tylko jak – zapytacie – co z naszym bagażem, jak z odświeżeniem się po podróży, gdzie się przebrać?

Otóż praktycznie we wszystkich hotelach są przechowalnie bagażu, gdzie w bezpiecznych warunkach możecie zostawić swoje walizki, torby podróżne. Zawsze też są dostępne toalety, czy też łazienki, gdzie można się odświeżyć. W takim przypadku, jeżeli tylko macie pod ręką (a warto tak zrobić) ubrania do przebrania, kosmetyczkę – to można się odświeżyć, zostawić bagaż i iść np. do hotelowej kawiarni, zwiedzić hotel (rozeznać wstępnie gdzie co jest) – o ile nie padacie ze zmęczenia.

W miarę dostępności pokoi, możecie otrzymać klucze wcześniej, ponieważ hotelarze często starają się, aby swoich gości przyjmować jak najlepiej i kiedy wiedzą o nocnych przyjazdach, to zazwyczaj robią wszystko aby turyści mogli otrzymać klucze do pokojów znacznie wcześniej.

Hotel Melia***** z opcją all inclusive – Bułgaria Złote Piaski – z bogatą ofertą SPA

Pamiętajcie jednak, że w pierwszej kolejności będą się oni próbować przekazywać pokoje rodzinom z dziećmi. Ważne jest również to, iż dostępność pokoi zależy także od tego, jaki rodzaj pokoju wybraliście i czy on właśnie będzie dostępny wcześniej. Może się bowiem zdarzyć, iż to z innych pokoi goście wyprowadzą się wcześniej i w czasie kiedy Wasi współpodróżni już dawno będą w pokojach, Wy na swój będziecie musieli wciąż czekać, bo będzie zajęty. Nie ma co się wówczas denerwować. Tak po prostu jest.

Hotel Cala Blanca – Ibiza – w tym hotelu bardzo szybko dostaliśmy pokój, mimo wczesnej pory przyjazdu

Niektóre osoby nawet się cieszą, że wcześniej jadą i będą w hotelu z samego rana, dzięki czemu ich pobyt będzie dłuższy, aczkolwiek nie zawsze zdają sobie sprawę z powyższego.

Czy kupując ofertę w biurze podróży mamy gwarancję, że nie będziemy podróżować nocą?

Niestety nie ma takiej gwarancji. Biuro ma prawo zmienić godziny lotu, w ramach danej doby, tj. jeżeli macie podany wylot na wspomniany już przykładowy poniedziałek, na godzinę np. 9.00 rano, to zawsze może ona ulec zmianie czy to w przód czy tył, w ramach tej samej doby. I tak możecie mieć na przykład zmianę na lot o godzinie 03.00 w nocy, czyli kilka godzin wcześniej, co jest zgodne z ogólnymi warunkami, które akceptujecie kupując dany wyjazd.

Praktycznie nie ma gwarancji, że nie będziecie mieć zmiany godzin lotu na nocne

Warto jednak pamiętać, że jak dobrze się przygotujecie do takiego nocnego lub porannego przyjazdu, to może to być nawet na Waszą korzyść – dłuższy pobyt, to więcej czasu na relaks. Aby to w pełni wykorzystać, możecie samą podróż wykorzystać na odpoczynek – np. spać przy każdej możliwej okazji. Do tego warto dzień wcześniej dobrze wypocząć, a już koniecznie mieć w bagażu podręcznym wszystko to, co sprawi, że na miejscu będziecie mogli się przebrać, odświeżyć.

W nieco mniej komfortowej sytuacji są osoby, które jadą z dziećmi. Wówczas wczesny przyjazd do hotelu i oczekiwanie na pokój może być mocno uciążliwe. Dlatego warto mieć tego świadomość.

Wakacje w Bułgarii