Czy są jeszcze miejsca bezpieczne na wakacje?

Czy są jeszcze miejsca bezpieczne na wakacje?

Bezpieczne miejsca na wakacje? Dzisiejszy zamach w Tunezji w miejscowości Sousse, ten sprzed kilku miesięcy (w Tunisie w muzeum Bardo), jak również liczne informacje o niezbyt stabilnej sytuacji w Egipcie, czy niepokojach blisko granicy z Turcją, z pewnością bardzo wyraźnie wpłyną na nasze podejście do wyjazdów wakacyjnych w tym roku. Już teraz wszystkie swoje wyjazdy do Tunezji wstrzymuje biuro Itaka, a większość biur organizuje ewakuacje swoich klientów z Tunezji w najbliższych dniach. Niestety może się okazać, że w przypadku niektórych biur zamiana wyjazdu na inny niekoniecznie będzie taka prosta.

Wakacje w Turcji

Gdzie jechać na bezpieczne wakacje?

Turystyka lubi spokój, poczucie bezpieczeństwa, a to już nie jest nam gwarantowane we wszystkich państwach, w których islam jest podstawową religią. Regularnie czytamy o kolejnych ogniskach zapalnych w regionach północnej Afryki oraz Bliskiego Wschodu.

W zorganizowanym przez Polsat News badaniu, ankietowani wypowiedzieli się, że nie wyjadą na wakacje do żadnego państwa islamskiego – 79% odpowiedzi, a jedynie 21 % nie wyklucza takiego wyjazdu. Takie wyniki bardzo wyraźnie wskazują, jakie jest obecnie nastawienie do wyjazdów w kierunkach, które jeszcze do niedawna były hitami sprzedaży tj. Egipt, Tunezja, Turcja – w szczególności ze względu na bajeczne warunki, a przy tym bardzo korzystne ceny.

No tak, ale gdzie teraz jest bezpiecznie, gdzie możemy spokojnie wybierać się na wyjazd wakacyjny? Szczególnie, że właśnie zaczęły się wakacje, a zapewne część z Was już ma wykupione wakacje lub lada moment będzie planowała ich zakup.

Majorka – Platja de Palma – piękna plaża

Z pewnością jako bezpieczne możemy wskazać takie kierunki jak: Hiszpania, Portugalia, Baleary, Włochy, Chorwacja, Czarnogóra, Wyspy Kanaryjskie oraz Grecja czy Bułgaria i możemy brać je pod uwagę.

Oczywiście nikt na dzień dzisiejszy nie zapewni nam nigdzie bezpieczeństwa w 100%, ale te kierunki z pewnością należą do tych, które możemy ze spokojem brać pod uwagę. Aczkolwiek w przypadku Grecji, niestety raczej nie polecamy wysp Morza Egejskiego jak np. Kos i Rodos, które ostatnimi czasy zaczęły być miejscem gdzie pojawiają się uchodźcy z Syrii. Z jednej strony konieczna jest pomoc uciekającym, aczkolwiek niestety nie stanowi to dla wypoczywających, szukających spokoju turystów, oczekiwanych warunków wypoczynku.

Ponadto jeżeli planujecie wyjazd do Grecji, to ze względu na aktualne zawirowania związane z sytuacja ekonomiczną Grecji, zalecamy zabranie gotówki w Euro, tak aby uniknąć ewentualnych problemów z dostępem do pieniędzy z bankomatów lub problemów płatności kartami, które mogłyby się pojawić.

Patrząc na obecną sytuację, dla osób, które chcą zmienić swój wyjazd z kierunku Tunezja na inny, lub dopiero planują wyjazd wakacyjny, zalecamy udanie się do biur podróży możliwie szybko, ponieważ wkrótce ciekawych ofert na te bardziej bezpieczne kierunki zacznie z pewnością brakować.

Bezpieczniej w Polsce

Najwięcej turystów w obliczu obecnej sytuacji wybierze się zapewne właśnie do tych Państw, które wskazaliśmy powyżej.

Krynica-Zdrój Stary Dom Zdrojowy

Można powiedzieć, że kraje całej Europy stanowią bezpieczne kierunki wyjazdów i to właśnie w obrębie naszego kontynentu radzimy wybierać kierunki spędzania najbliższych urlopów wakacyjnych. Wprawdzie będzie drożej, ale z pewnością bezpieczniej.

Nie zapominajmy jednak o tym co mamy również do wyboru w Polsce – nasze piękne Morze Bałtyckie czy też wspaniałe góry (Krynicę, Zakopane, Szczawnicę i inne). Oczywiście część z nas chciałaby mieć gwarancję pogody, ale w obecnej sytuacji, pozostanie w Polsce warto także rozważyć.

Wakacje w Bułgarii