Czy w samolocie trzeba mieć maseczkę?

Czy w samolocie trzeba mieć maseczkę?

Czy trzeba mieć maseczkę w samolocie? Czy na pokładzie samolotu obowiązuje noszenie maseczek przez cały czas trwania lotu i czy są od tego jakieś wyjątki? Ważne dla Was powinno być również to jakie maseczki wymagane są w podróżach lotniczych.

Wakacje w Turcji

W czasie powrotu do masowych podniebnych podróży, temat maseczek i koronawirusa jeszcze jakiś czas pozostanie z nami. Jak długo? Tego nie wie nikt, ale z pewnością warto wiedzieć jakie są podstawowe zasady dotyczących maseczek w samolotach. O tym właśnie w dzisiejszym wpisie.

Czy w samolocie trzeba mieć założone maseczki?

Zacznijmy od początku podróży lotniczej – od samego lotniska. Zanim znajdziemy się na pokładzie samolotu czeka nas jeszcze cała procedura odprawy, gdzie od początku wejścia na teren budynku lotniska wszyscy są zobowiązani do noszenia maseczek, zresztą tak jak we wszelkich budynkach w ogóle. Przynajmniej tak jest w czasie kiedy powstawał ten wpis (koniec maja 2021r.).

Lotnisko, noszenie maseczek,
Noszenie maseczek obowiązkowo na terenie lotniska

Natomiast co do noszenia maseczek na pokładzie samolotu to tutaj, obecnie a i można się spodziewać, że tak będzie przez cały letni okres urlopowy (w tym wakacje 2021r.), przez cały czas obecności na pokładzie musimy mieć założoną maseczkę.

Kiedy nie trzeba mieć maseczki w trakcie lotu?

Oczywiście są pewne okoliczności, kiedy maseczki nie trzeba mieć założonej – tj. w trakcie spożywania posiłków, picia napojów. Niestety musimy tutaj dodać, że z tej możliwości korzysta dość dużo osób, zdecydowanie naciągając tą „furtkę” na podróż bez maseczki na twarzy.

Przeczytaj również: Ile być wcześniej na lotnisku przed lotem?

Z jednej strony można zrozumieć, że ciężko wytrzymać kilka godzin z założoną maseczką (czasami nawet kilkanaście), z drugiej jednak strony chodzi przecież o zdrowie nas wszystkich. Czy to sami się zarazimy, a może zostaniemy zarażeni przez brak maseczki, to ktoś ucierpi na zdrowiu – więc to czy warto tutaj stosować takie fortele, pozostawiamy Waszej własnej ocenie.

Maseczki, lot samolotem
Maseczki w samolocie – można ściągać na czas posiłku lub picia

Czy dzieci muszą mieć maseczki w samolocie?

Tak, tutaj nie ma wyjątków i tak starsze dzieci muszą mieć maseczkę w trakcie podróży samolotem. Nie ma w tym przypadku żadnych wyjątków. W końcu nasze pociechy też mogą zarażać lub same zostać zarażonym.

Dziecko, maseczka, lot
Dzieci – maseczki w samolocie

Jak można przeczytać na stronie pacjeng.gov.pl z obowiązku noszenia maseczek zwolnione są jedynie dzieci do 5. roku życia. Poza dziećmi z tego obowiązku zwolnione są osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza:

  • całościowe zaburzenia rozwoju,
  • zaburzenia psychiczne,
  • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
  • trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.

Jaka maseczka do samolotu?

Można się spotkać z informacjami, że linie lotnicze wymagają określonego rodzaju maseczek na czas lotu. Z tego co wiemy, to za nielicznymi wyjątkami, nie ma konkretnych wytycznych co do rodzaju używanej maseczki – może się zdarzyć, że zwykła maseczka materiałowa nie będzie akceptowalna (np. Lufthansa nie uznaje takiej maseczki). Niemniej jednak, jak już będziecie wiedzieć jakimi liniami lotniczymi lecicie, to najlepiej zasięgnąć takiej opinii w tej konkretnej linii lotniczej (przepisy co do zakrywania twarzy ostatnio zaczęły być luzowane i praktycznie z dnia na dzień zmieniają się wymagania, dlatego najlepiej to sprawdzać na kilka dni przed wylotem).

Przeczytaj również: 10 najważniejszych rzeczy, które warto zabrać do samolotu

Naszym zdaniem najlepiej jednak na czas podróży zaopatrzyć się w maseczki chirurgiczne lub jeszcze lepiej w te, które mają oznaczenie FFP2 lub KN95 lub N95, gwarantujące wysoką ochronę zarówno Was, jak i współpasażerów.

Wakacje w Bułgarii