Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie jadąc na wakacje z biurem podróży?

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie jadąc na wakacje z biurem podróży?

Zazwyczaj kupując wyjazd na urlop w biurze podróży nasza wiedza na temat ubezpieczenia podczas urlopu kończy się na tym, że wiemy, iż takowe ubezpieczenie posiadamy. Co do jednak jego wysokości, warunków skorzystania, najczęściej planujemy się dowiedzieć dopiero w sytuacji, która tego będzie wymagać (a, że jesteśmy optymistami, to w ogóle nie myślimy, że będzie konieczność skorzystania z przysługujących nam świadczeń).
Dla większości z nas urlop kojarzy się z przyjemnymi chwilami, relaksem, bez kłopotów i nieszczęśliwych wypadków. Oczywiście tylko takich urlopów Wam życzymy.
Niestety rzeczywistość może nas niemiło zaskoczyć i warto o tym pamiętać, świadomie wybierając ubezpieczenie na czas naszego wyjazdu.

Zdecydowanie bardziej świadome konieczności dodatkowego ubezpieczenia oraz jego wysokości, a także zakresu, są przeważnie osoby, które aktywnie spędzają swój urlop, zdając sobie sprawę z podwyższonego ryzyka wszelkiego rodzaju wypadków. W tym przypadku zdecydowanie częściej sięgają one po dodatkowe, nie zawarte w cenie imprezy, ubezpieczenia.

My jednak chcielibyśmy w pierwszej kolejności zachęcić wszystkich, którzy wyjeżdżają na urlopy (w szczególności za granicę), o dobre zastanowienie się nad dodatkowo płatnym ubezpieczeniem – bardzo dokładnie zwracając uwagę na wysokość sum ubezpieczenia – w szczególności kosztów leczenia oraz transportu do kraju. To właśnie te dwie kwestie są kluczowe przy wyborze rodzaju ubezpieczenia.

Najczęściej wyjeżdżając na urlop nie planujemy pobytu w szpitalu, ani też konieczności specjalnego transportu do kraju (w skrajnych przypadkach, po wypadku śmiertelnym – ciała poszkodowanego). Może to brzmi abstrakcyjnie, ale jednak wszystko się może zdarzyć. A to właśnie te dwie okoliczności – hospitalizacja i transport – mogą sprawić, że nasz urlop zapamiętamy do końca życia, niekoniecznie dobrze.

W podstawowym wymiarze ubezpieczenia, które oferowane są w standardzie przy zakupie wyjazdów turystycznych to kwota kosztów leczenia i transportu jest często na poziomie gwarantowanym do 15 000 Euro. Co może, z punktu widzenia kosztów w Polsce, wydawać się sumą w zupełności wystarczającą. Warto tutaj podkreślić słowo „może wydawać się”!
Otóż w większości krajów europejskich (tam gdzie najczęściej się wybieramy na urlop), nie wspominając już o bardziej egzotycznych kierunkach (np. Dominikana, Brazylia, Meksyku), taka kwota jest zdecydowanie za niska, a różnicę, jaką przyszłoby nam dopłacić w przypadku takich okoliczności, należy liczyć w dziesiątkach tysięcy Euro. Oczywiście wszystko jest jest kwestią konkretnego przypadku, tj. jak długo musielibyśmy być hospitalizowani, czy transport do kraju byłby konieczny.

Patrząc jednak na to, iż koszt podwyższonego ubezpieczenia to maksymalnie kilkaset złotych (za bardzo już rozbudowaną polisę), to poniższa historia może nas z pewnością zachęcić do takiego wydatku, strzegąc jednocześnie przed kosztownymi konsekwencjami w przyszłości.

Przykładowo jeden z turystów podczas pobytu w Meksyku na początku 2016r. dostał udaru mózgu, w wyniku czego trafił do szpitala – gdzie po przeprowadzeniu bardzo szczegółowych badań i wszelkich koniecznych w tym przypadku czynności, za tygodniowy pobyt szpital wystawił rachunek w wysokości… uwaga! 105 tysięcy dolarów. Do tej kwoty jeszcze konieczne było doliczenie kosztów transportu – specjalny samolot medyczny, którego koszt wynajęcia opiewał na kwotę ok. 80 tys. Euro. Patrząc na ten dość ekstremalny przypadek, łączna wartość kosztów, które obciążyły wyjeżdżających opiewa na blisko 800 tys. PLN – sumy dla każdego podróżującego abstrakcyjnej!

Powyższy przypadek jest oczywiście skrajnym, aczkolwiek obrazuje, jak wymarzony urlop może zamienić się w bardzo kosztowną historię. Co ważne, wyjeżdżając to jedynie my odpowiadamy za wysokość ubezpieczenia, które będziemy posiadać, przez co w trudnej sytuacji możemy liczyć tylko na siebie. Dlatego zdecydowanie warto dobrze przemyśleć wysokość ubezpieczenia, które wykupimy na najbliższy wyjazd.

Karta EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Na koniec warto wspomnieć o Karcie EKUZ – Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do bez kosztowego korzystania z służby zdrowia, w takim wymiarze, jaki jest on gwarantowany mieszkańcom krajów UE/EFTA, uregulowanych przez wewnętrzne przepisy każdego z krajów. Co ważne w niektórych w/w krajach należy samemu pokryć koszty leczenia, a następnie starać się o zwrot. Ponadto, koniecznie należ zwrócić uwagę, przed wyjazdem do danego kraju, jakie świadczenia nie są bezpłatne – np. nie zawsze jest bezpłatny transport karetką, ratownictwo górskie, itp.
Karta EKUZ obowiązuje w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej – Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy oraz w państwach członkowskich EFTA – Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria.

Karta EKUZ – zakres świadczeń

Mając na uwadze powyższe, nawet wyjeżdżając do krajów, w których obowiązuje EKUZ, także musimy myśleć o dodatkowym ubezpieczeniu – chociażby ze względu na koszty transportu.

Bez względu na wysokość polisy, wszystkim Wam życzymy, abyście nie musieli nigdy z niej skorzystać.