Dekalog narciarza według FIS

Dekalog narciarza według FIS

Zima to dla miłośników białego szaleństwa czas urlopu w górach i oczywiście możliwość szusowania po ośnieżonych szczytach. Jeśli i wy zaliczacie się do tego grona, nie wyobrażacie sobie sezonu zimowego bez wyprawy na narty to koniecznie przeczytajcie nasz wpis, w którym chcemy przypomnieć o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa na stoku.

Wakacje w Turcji

„Dekalog narciarza”, czyli o jakich zasadach należy pamiętać na stoku? Ktoś kiedyś powiedział, iż

 

Jazda na nartach jest tańcem, w którym prowadzi zawsze góra!

 

a zatem tak jak w tańcu obowiązują nas określone reguły postępowania, dzięki czemu będziemy wiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować.

Wasze narty są odpowiednio przygotowane, sprawdzone i nasmarowane, z myślą o wypoczynku na nartach czy desce trenowaliście na siłowni lub zaczęliście prowadzić zdrowy tryb życia? Macie już zarezerwowany nocleg w schronisku czy górskim pensjonacie? Jeśli tak, to właśnie jest doskonały moment, aby zapoznać się z 10 zasadami bezpieczeństwa. Są one również znane jako Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Warto dodać, iż Kodeks FIS jest zbiorem reguł obowiązujących na stokach całego świata, a więc niezależnie od tego, czy będziecie jeździć na nartach w Polsce, czy też za granicą, np. w Austrii czy Czechach, to te zasady mogą się wam przydać.

1. Wzgląd na inne osoby na stoku narciarskim

Każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby i nie powodować żadnej szkody.
Na nartach, tak jak w codziennym życiu, np. na drodze, powinniśmy się troszczyć nie tylko o swoje dobro, ale także innych osób. Dotyczy to również sprzętu, na którym jeździmy – jeśli po raz pierwszy wybraliście dany sprzęt, bądźcie rozważni i ostrożni. Jeśli chcecie wypróbować nowości techniczne to zróbcie to na mniej uczęszczanym stoku, gdzie jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia ewentualnej kolizji, w razie gdybyście nie umieli zapanować nad nartami. Pamiętajcie, że to wy ponosicie odpowiedzialność za wypadki spowodowane wadliwym działaniem sprzętu lub nieumiejętnym korzystaniem z niego.

2.  Panowanie nad szybkością

Narciarz musi zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz pogody.
Niestety, tak jak w przypadku wypadków na drodze, również na stoku największa liczba kolizji ma miejsce z powodu nadmiernej szybkości oraz niezapanowania nad nartami. Wśród przyczyn wypadków pojawia się również niezauważenie innego uczestnika ruchu. Szusując na nartach czy desce powinniście tak dostosować prędkość, aby w razie niespodziewanej sytuacji być w stanie się zatrzymać lub wykonać skręt. Przypominamy, abyście zawsze zwalniali w miejscach zatłoczonych, w okolicach wyciągów czy na zakończeniu trasu. Jeśli zauważycie, iż na stoku panują gorsze warunki atmosferyczne, jest mniejsza widoczność również zredukujcie szybkość. Dbajcie o swoje bezpieczeństwo i innych narciarzy!

Wyjazd na narty z dzieckiem

3. Wybór kierunku jazdy na nartach

Znajdujący się na stoku narciarz, który za względu na lepszą widoczność z góry, dysponuje większą możliwością wyboru trasy jazdy, musi wybrać taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.
Chyba nikomu nie musimy tłumaczyć, iż będąc u góry stoku macie większą możliwość wyboru trasy zjazdu niż osoby znajdujące się niżej, jednakże zawsze musicie tak zaplanować zjazd, aby nie przeszkadzać czy nie spowodować kolizji z osobami na dole.

4. Wyprzedzanie innych narciarzy

Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego.

Bardzo istotna kwestia dotycząca wyprzedzania. Zapewne nieraz spotkaliście się z sytuacją, iż z jakiś powodów (zbyt wolna jazda, chęć zmiany kierunku jazdy, itp.) musieliście wyprzedzać innych narciarzy. W przeciwieństwie do ruchu drogowego, możecie to zrobić z obu stron, ważne jest abyście nie przewrócili czy potrącili wyprzedzanego. Wyprzedzając, ponosicie całkowitą odpowiedzialność za skutki swojego czynu aż do chwili jego ukończenia. Zasada ta dotyczy także osób stojących na stoku, a które wymijamy.

Piękny stok narciarski – idealny na rodzinne szusowanie – Kryinca Henryk

5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy

Narciarz, który przystępuje do zjazdu na trasie lub pólku narciarskim, powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.

Niespodziewane włączanie się do ruchu może spowodować ogromne niebezpieczeństwo, dlatego zanim zjedziecie z trasy czy też zatrzymacie się upewnijcie się, czy wasze zachowanie nie będzie utrudnieniem dla któregoś narciarza. Co więcej, jeśli jedziecie „w poprzek lub pod prąd” nurtu ruchu (tzw. “jazda tyłem”) musi pamiętać, aby wasze szusowanie nie stanowiło zagrożenia dla innych.

6. Zatrzymanie się na stoku narciarskim

Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy, tak szybko jak jest to możliwe.
Punkt ten bardzo wiąże się z wcześniejszym, bowiem przypomina, aby zwrócić uwagę na miejsca zatrzymywania się: poza szerokimi stokami należy stawać na skraju trasy, w dobrze widocznym miejscu. Obowiązuje zakaz zatrzymywania się w miejscach niewidocznych dla osób zjeżdżających z góry lub wyjeżdżających zza zakrętu.

7. Podchodzenie

Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół.
Jak wiadomo, głównym założeniem tras narciarskich jest zjazd w dół, dlatego samo pojawienie się narciarzy zmierzających w przeciwnym kierunku (w górę) może stanowić zagrożenie, dla obu stron. Nawet nie przypuszczamy, iż pozostawione w śniegu ślady butów znacznie pogarszają warunki bezpieczeństwa jazdy i odpowiedzialność za nie ponosi osoba, która je zostawiła.

8. Stosowanie się do znaków narciarskich

Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich, ustawionych na trasach.
Zanim wyjedziecie na trasę zapoznajcie się z oznaczeniem ich stopnia trudności oraz poznajcie znaki ostrzegawcze, które informują o różnych utrudnieniach czy niebezpieczeństwach. Stopień trudności tras jest wyrażony właściwym kolorem: najłatwiejsze to zielony, nieco bardziej skomplikowane niebieskie, trudne trasy są czerwone, natomiast najtrudniejsze – czarnym. Każdy narciarz powinien właściwie ocenić swoje umiejętności i do nich dostosować wybrany szlak. Jeśli nie jesteście pewni, czy dana trasa będzie dla was odpowiednia poczytajcie opinie w internecie, poszukajcie opisów innych narciarzy czy zobaczcie video relację ze stoku (na niektórych stokach są zamieszczone kamerki internetowe, które pozwalają obserwować warunki pogodowe 24h na dobę).

Radzimy na początek wybrać mniej wymagającą trasę, a dopiero po „rozgrzaniu się” przeniesienie się na trudniejszy stok. Na trasach umieszczone są dodatkowo znaki informujące o utrudnieniach lub niebezpieczeństwach np. o lawinach, czy zamknięciu trasy, dlatego w trakcie jazdy obserwujcie, czy gdzieś w pobliżu nie znajduje się taki znak i w razie czego należy się do niego stosować.

9. Wypadki na nartach

W razie powstania wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanym pomocy.
Jak wiadomo, także na stoku w razie wypadku powinniście właściwie zareagować i spieszyć z pomocą poszkodowanemu. To jest wasz etyczny obowiązek. Jeśli widzicie, iż inny narciarz jest w potrzebie powinniście udzielić tzw. pierwszą pomoc, zawiadomić właściwe służby oraz natychmiastowo zabezpieczyć (oznakować) miejsce wypadku, tak aby nie stała się kolejna kolizja. Zachęcamy was, abyście „na wszelki wypadek” mieli zawsze przy sobie numer swojej polisy. Nie wyruszajcie w trasę bez telefonu komórkowego, gdyż w awaryjnej sytuacji nie będziecie mieli jak poinformować o wypadku czy zadzwonić po pomoc.

NUMER RATUNKOWY do GOPR W GÓRACH:  to 601-100-300

10. Stwierdzenie tożsamości

Każda osoba wmieszana w wypadek, lub będąca jego świadkiem, jest zobowiązana podać swoje dane osobowe.
Jeśli jesteście uczestnikami czy świadkami wypadku to macie obowiązek podać swoje prawdziwe dane osobowe oraz wyczerpująco udzielić odpowiedzi na zadawane pytania. Wasze zaangażowanie i chęć pomocy w procedura wyjaśniających mają ogromne znaczenie.

Gdzie na narty w Polsce?

Przeczytaj również: Gdzie na narty w Polsce?

Jesteśmy przekonani, iż dzięki tym zasadom będziecie bezpiecznie wypoczywać na nartach. Warto dodać, iż jeśli troszczycie się o swoje zdrowie i waszych najbliższych to z pewnością pamiętacie, by wśród bagaży i sprzętu znalazł się również odpowiednio dobrany kask.

Wszystkim narciarzom życzymy wspaniałej zabawy i rewelacyjnego szusowania!

Wakacje w Bułgarii