Przeglądając dawne albumy i zdjęcia z pewnością z rozrzewnieniem wspominacie lata szkolne, pierwsze, młodzieńcze miłości oraz wspólne klasowe wyjazdy na wycieczki. Wycieczki szkolne to bardzo miły, ekscytujący przerywnik w nauce. Jak wiadomo, takie wyjazdy zapewniają dzieciom nie tylko odpoczynek od czasem monotonnych, codziennych zajęć w szkolnych murach, integrację z rówieśnikami, lecz również poznawanie nowych miejsc.
W dzisiejszym wpisie chcemy zachęcić was do odbycia podróży w czasie – do lat młodości, aby przypomnieć sobie, czemu te wyjazdy były dla was tak ważne. Pokażemy wam, z perspektywy osoby dorosłej, dlaczego warto wysyłać dzieci na wycieczki szkolne.
Co dają wycieczki szkolne?
Nauka przez zabawę, czyli przyjemne z pożytecznym. Pozornie wycieczki szkolne są po to, aby najmłodsi mogli pohasać na świeżym powietrzu, wspólnie spędzić czas, ale jednym z najistotniejszych powodów organizacji wyjazdów jest cel naukowy. Rodzice powinni uświadomić sobie, iż wyjazd dziecka na wycieczkę szkolną zazwyczaj wiąże się ze zwiedzaniem muzeum, czy innych obiektów zabytkowych, a to oznacza sporą dawkę nowych informacji oraz pogłębienie wiedzy na wybrany temat, czego młodzież nie byłaby w stanie doświadczyć w szkole. Wyjazdy w bliższe lub dalsze regiony naszego kraju lub za granicę dają możliwość poznania historii, geografii i biologii, a nauka w czasie podróży jest efektywniejsza i pozostanie w dziecięcej pamięci na dłużej, bo jest podana w ciekawszy sposób. Dodatkowo młodzież ma możliwość zobaczenie na własne oczy miejsc, które mają naprawdę wiele do zaoferowania, np. Kraków, Wieliczka czy Wrocław. Taki szkolny wyjazd może zainspirować malucha i zachęcić do ponownego przyjazdu, np. w ramach rodzinnej, weekendowej wycieczki.
Integracja z rówieśnikami na szkolnych wyjazdach.
Wspólny wyjazd dzieci z jednej klasy umożliwia wzajemne poznanie się, dlatego też w niektórych szkoła na początku roku szkolnego praktykuje się wycieczki integracyjne, które pozwolą na przełamanie pierwszych lodów i nawiązanie znajomości. Lepsze poznanie rówieśników, integracja z nimi ułatwią odnalezienie się w szkolnej rzeczywistości. Jak wiadomo, na klasowych wycieczkach dzieci spędzają znacznie więcej czasu ze sobą niż podczas zajęć lekcyjnych, mogą swobodniej się zachowywać, dzięki czemu widzą siebie w nieco innym świetle. Szkolne wycieczki umacniają dotychczas zawarte przyjaźnie czy nawet sprzyjają pierwszym miłościom. Wieczorne ognisko, dyskoteka czy różnego typu aktywności fizyczne w grupie – paintball, ścianka wspinaczkowa, park linowy, itp. wzmacniają ducha zespołowego.
Na wycieczce szkolnej dzieci i młodzież zwiedzają, odkrywają nowe miejsca, jednocześnie razem przeżywając różne przygody czy nawet stają się uczestnikami ciekawych wydarzeń, przez co budują poczucie wspólnoty. Po powrocie do szkoły z pewnością dzieciaki będą wspominać śmieszne, zaskakujące czy też niesamowite momenty, zatem osoby które nie brały w nich udziału mogą się poczuć wykluczone.
Czasem propozycja wyjazdu na szkolną wycieczkę może spotkać się ze stanowczą odmową ze strony naszej pociechy. Jeśli tak będzie i w waszej rodzinie to koniecznie poświećcie chwilę na rozmowę, aby poznać powody rezygnacji, być może po prostu na wycieczkę nie pojadą osoby, z którymi dziecko dogaduje się najlepiej i dlatego obawia się ono odrzucenia. Wyjaśnijcie, iż może z innymi dziećmi również doskonale się bawić i nie warto wyrzekać się takiej atrakcji!
Poznawanie kultury, tradycji i folkloru wybranego regionu.
Choć czytając ten punkt mamy skojarzenie z wycieczkami szkolnymi zagranicznymi, to tak naprawdę udając się w dowolny rejon naszego kraju nasze dziecko zauważy nieznaczne różnice i ciekawostki, np. związane z gwarami, tym samym uczy się tolerancji i szacunku. Wyobraźmy sobie wycieczkę młodzież z północnej części kraju, która postanowiła zobaczyć góry, np. Tatry. Podróż przez całą Polskę, obserwowanie zmieniającego się krajobrazu za oknem oraz sam fakt przebywania w odległym regionie, wyróżniającym się inną kulturą i tradycjami przez kilka dni, będzie niesamowitym przeżyciem.
Podobnie jest w przypadku wycieczek szkolnych za granicę, w trakcie których dzieci mogą poznać tamtejsze zwyczaje czy język. Wyjazd zagraniczny ma dodatkowo jeszcze jedną zaletę, a mianowicie uświadamia naszym maluchom jak istotna jest znajomość wybranego języka obcego, np. angielskiego, przez co dzieci mają większą motywację do nauki, bowiem naocznie mogą się przekonać, iż dzięki temu bez trudu będą mogły się skomunikować z obcokrajowcami.
Aktywność ruchowa i ciekawe zajęcia to często integralny element szkolnych wyjazdów.
Coraz częściej w środkach masowego przekazu mówi się o bardzo małej aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Powszechny dostęp do tabletów, smartfonów, komputerów sprawia, iż dzieci zamiast grać w piłkę na boisku czy jeździć na rowerze wolą spędzać czas w domu przed ekranem. Gdy dla nas najlepszą rozrywką była zabawa na podwórku wśród rówieśników z osiedla, gra w klasy, skakanie na skakance czy gra w „gumę” to dla naszych pociech taka forma jest mało interesująca.
Program wycieczek szkolnych jest tak skonstruowany, aby dziecko miało w większości zagospodarowany czas – w zależności od wieku i liczebności grupy dzieci mogą mieć pozwolenie na samodzielne spacery (tzw. „czas wolny”), aby np. kupić sobie pamiątki czy też przekąsić coś na mieście. Oprócz zwiedzania i poznawania, młodzież ma także zapewnioną rozgrywkę i aktywność wieczorną – w salach i świetlicach ośrodków wypoczynkowych, gdzie można pograć w bilard, „piłkarzyki”, tenis stołowy, czy też gdzie odbywa się dyskoteka.
Przeczytaj również: Zabawy dla dzieci – geocaching
Na niektórych wycieczkach szkolnych istnieje także możliwość zorganizowania wyjścia do parku linowego, geocaching, aqua parku czy wspólna wycieczka rowerowa albo jednodniowy spływ kajakowy. Aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu może zasiać w dziecku ziarenko nowej pasji lub też będzie zachętą do otworzenia się na świat.
Wycieczka szkolna uczy samodzielności.
W codziennym życiu, aby ułatwić i usprawnić sobie wiele czynności, wyręczamy nasze dzieci, bo przecież zależy nam na czasie lub też jesteśmy przekonani, iż syn czy córka bez naszej pomocy sobie nie poradzi. Niestety, takim zachowaniem wyrządzanym naszym pociechom krzywdę, bo w rzeczywistości dzieci naprawdę świetnie dają sobie radę. Udział młodzieży w wycieczce szkolnej, czy zielonej szkole, będzie wspaniałą lekcją samodzielności.
Po pierwsze dlatego, że dziecko jest z dala od swoich ukochanych opiekunów, spędza kilka dni wyłącznie z rówieśnikami i nauczycielami, którzy sprawują nad nim opiekę. Rozłąka z rodzicami nie zawsze jest łatwa, ale przeważnie po kilku godzinach młodzież przyzwyczaja się do faktu, że musi być samodzielna.
Po drugie, wycieczki szkolne są dobrym sprawdzianem wielu umiejętności, np. radzenie sobie w trudnych sytuacjach, podejmowanie samodzielnych decyzji, np. w kwestii doboru właściwego ubioru czy też dobrego zagospodarowania kieszonkowym.
Kilkudniowe rozstanie z rodzicami może mieć także pozytywne skutki po powrocie, np. nie będziemy musieli przypominać o ścieleniu łóżka lub odkładaniu rzeczy na swoje miejsce.
Przestrzegamy rodziców przed zbytnią troską i nadopiekuńczością – nie musicie dzwonić do swojego dziecka po parę razy na dzień, pytając czy wszystko w porządku – przecież ma zapewnioną fachową opiekę wychowawców, którzy dbają, aby nic mu się nie stało. Kontakt telefoniczny, zwłaszcza w przypadku małych dzieci może wywołać jeszcze większą tęsknotę i chęć powrotu do domu, a przecież nie o to wam chodziło. Ustalcie z dzieckiem, iż np. zadzwonicie w wybrany dzień lub też oczekujecie krótkiej wiadomości tekstowej (np. informującej o tym, iż bezpiecznie dotarli na miejsce). Pozwólcie się im cieszyć wyjazdem i wolnością.
Na co zwrócić uwagę przed zapisaniem dziecka na wycieczkę klasową?
Tuż przed podjęciem ostatecznej decyzji o udziale waszego skrzata w wycieczce klasowej warto dowiedzieć się, np. jakie biuro jest organizatorem imprezy, poczytać opinie na jego temat w internecie czy też popytać innych rodziców. Często nauczyciele sugerują biuro podróży, z którym już wcześniej podróżowali, a zatem możemy być pewni, iż będzie to sprawdzony i zaufany touroperator.
Uważnie posłuchajcie/ przeczytajcie, czy podana cena obejmuje pełne zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, opiekę pilota oraz wszystkie bilety wstępu oraz czy jest uzależniona od liczy uczestników. Dzięki tym informacjom będziecie wiedzieć, jaką kwotę przeznaczyć na sam wyjazd oraz w jakiej wysokości kieszonkowe podarować maluchowi, aby mógł sobie kupić pamiątki, coś do jedzenia i picia (jeśli mu zabraknie prowiantu z domu), oraz mógł np. brać udział w dodatkowych atrakcjach.
Przeczytaj również: Co spakować dziecku na obóz, kolonię, zieloną szkołę?
Udział w wycieczce szkolnej powinien być przede wszystkim przyjemnością, a nie przykrym doświadczeniem, o którym należy jak najszybciej zapomnieć. Dlatego ogromna w tym rola rodziców oraz nauczycieli, którzy powinni zadbać o każdy szczegół, aby dzieci mogły w pełni cieszyć się z wyjazdu.
Koniecznie zapytacie się o stan techniczny pojazdów, jakim będą podróżować dzieciaki oraz czy jest przewidziana kontrola pojazdu i kierowcy przez funkcjonariuszy policji tuż przez wyjazdem. Bezpieczeństwo waszych dzieci jest najważniejsze, dlatego jeśli coś wzbudza wasz niepokój od razu reagujcie.
Jeśli wahacie się ze względu na spore wydatki związane z wyjazdem to warto mieć na uwadze fakt, iż taka inwestycja w swoją pociechę od najmłodszych lat przyniesie sowity owoc w dorosłym życiu, no i oczywiście wspaniałe wspomnienia.