Obecnie wśród najbardziej popularnych środków transportu zaszczytne miejsce zajmuje samolot, jednakże nie możemy zapominać, iż spore grono osób decyduje się z różnych powodów (np. w obawie przed lataniem) na podróż autokarem. Może wśród tych osób i wy jesteście?
Długa podróż autokarem – do Grecji, Hiszpanii, Francji czy Chorwacji, czy też np. podczas lotniczej wycieczki objazdowej, bez właściwego przygotowania stanie się przysłowiową „drogą przez mękę”. Jak tego uniknąć i co zabrać ze sobą do autobusu, aby wasza wycieczka odbywała się w jak najlepszych warunkach? O tym opowiemy w naszym najnowszym poście.
Z pewnością wielu z was zastanawia się jak przetrwać długą podróż autobusem. Bo jak tu sobie wyobrazić spokojne spędzenie 10, 15 a czasami i większą ilość godzin w drodze? Łatwo nie jest, ale też nie ma co demonizować tego rodzaju podróży. Wręcz przeciwnie, jest wielu fanów tej formy podróżowania i nie chcą nawet słyszeć o samolocie, pociągu, czy też podróży własnym autem.
Dobre miejsce w trakcie podróży autobusem to podstawa
Gdy wybieramy się w daleką podróż autokarem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wygodę, przecież od tego zależy nasze samopoczucie. Zacznijmy od wyboru miejsca. Jeśli jest to możliwe dobrze jest dysponować dwoma miejscami, dzięki temu w razie potrzeby możecie się wygodnie położyć, wyciągnąć nogi – niestety zazwyczaj nie możemy sobie pozwolić na taki luksus. Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak oparcie się na szybie lub ramieniu współpasażera (jeśli podróżujemy z kimś bliskim). My zdecydowanie preferujemy miejsca siedzące przy oknie.
Jeśli podróżujecie samotnie to nie dosiadajcie się do nikogo, chyba że nie macie innego wyjścia. Siedząc w pojedynkę macie większą szansę, iż siedzenie obok was pozostanie puste.
Przyjęło się, iż najlepsze miejsca to te z przodu, koło kierowcy lub przed barkiem i środkowymi lub tylnymi drzwiami. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta- możecie je śmiało rozłożyć, ale żaden ze współpasażerów nie rozłoży foteli na wasze kolana, zatem będzie mieć miejsce na nogi oraz nie będzie się musieli obawiać, że w najbardziej niespodziewanym momencie, np. gdy pijecie gorącą herbatę czy kawę przed wami pojawi się oparcie i głowa innego turysty.
Miejsca z przodu powinny zajmować zwłaszcza osoby z chorobą lokomocyjną.
Z czasów szkolnych wycieczek zapewne pamiętacie batalie o tzw. „tył”. Każdy chciał akurat tam siedzieć, jednak miejsca te nie są specjalnie korzystne. Sporą wadą jest brak rozkładanych oparć foteli, choć z drugiej strony tylko tutaj można podróżować z prostymi nogami. A gdy przypadkiem okaże się, iż nie ma kompletu współpasażerów to w najlepszym razie możecie zyskać całą tylną kanapę dla siebie. Dla niektórych taka gra jest warta świeczki.
Będziecie podróżować piętrowym autobusem? Niech was nie skusi perspektywa oglądania widoku z pierwszych miejsc na górze, gdyż wybierając je musicie się liczyć z tym, iż cały czas będziecie narażeni na przebywanie w oślepiającym słońcu (możecie zapomnieć o krótkiej drzemce czy czytaniu książki) i upale nawet przy sprawnie działającej klimatyzacji.
Jeśli macie trudności z wytrzymaniem „od postoju do postoju” to koniecznie znajdźcie sobie miejsca w środku. Bliskość toalety uchroni was przed przeciskaniem się przez cały autokar, co jest bardzo wygodne zwłaszcza w nocy, kiedy niewiele widać i przechodząc możecie staranować wyciągnięte nogi innych osób. Niestety, miejsce obok wc ma jedną, bardzo wielką wadę, która może nam dość uprzykrzyć podróż, a mianowicie – nieprzyjemne zapachy, które mogą z tego miejsca docierać. Ponadto jest duże zagrożenie, że to będzie dość ruchliwe miejsce, gdzie inni pasażerowie przechodząc mogą zakłócać waszą podróż.
Zajęcie strategicznego miejsca obok drzwi wyjściowych ma jeszcze jedną korzyść – jako pierwsi wyskoczycie z autobusu na postoju, zatem unikniecie stania w kolejce do toalety czy w barze po kawę. Aczkolwiek nie jest to zbyt dobre miejsce w trakcie podróży zimową porą, kiedy to możemy mieć nieco chłodniej w trakcie postojów, kiedy podróżujący wchodzą i wychodzą.
Aby zapobiec niepotrzebnym konfliktom wiele biur podróży z góry przypisuje swoim turystom miejsca (zazwyczaj decyduje kolejność rezerwacji), wtedy też ten dylemat macie z głowy. Wspomniana praktyka dotyczy także wielu autobusów liniowych.
Co zabrać ze sobą w podróż autokarem?
Zanim wejdziecie do autokaru musicie zadbać, aby w waszym bagażu podręcznym znalazły się niezbędne rzeczy, które pozwolą wam przetrwać te kilka czy kilkanaście godzin jazdy. Jest to też o tyle istotne, iż cały wasz wyjazdowy, wakacyjny bagaż zostanie włożony do luku autokaru, przez co będziecie mieli do niego utrudniony dostęp – tylko w sytuacji awaryjnej kierowca umożliwi wam dotarcie do waszej walizki, czy też torby. Jeśli nie jesteście pewni, czy zabraliście wszystko przygotujecie sobie listę, a następnie spakujcie wszystko według niej. Przydatne rzeczy warto podzielić na 3 kategorie: komfort jazdy, rozrywka oraz pożywienie.
Komfort jazdy, czyli bez koca i poduszki ani rusz!
Będziecie podróżować nocą lub po prostu zamierzacie spać w autokarze, aby podróż szybciej wam zleciała? Konieczne zabierzcie ze sobą małą domową poduszkę lub specjalny zagłówek, który noszą także turyści w samolocie. Dzięki takiej specjalnej poduszce będziecie mogli cieszyć się większym komfortem (poduszka zamortyzuje nieprzyjemne wstrząsy) oraz nie musicie się obawiać, iż rano obudzicie się z bólem karku. Tego typu poduszki możecie nabyć w wersji do nadmuchania, przez co nie zajmie wam ona dużo miejsca w torebce czy plecaku. Przyda się wam również koc, gdyż czasem w okresie zimowym w autokarze może być chłodno, latem natomiast kierowca może przesadzić z klimatyzacją. Dobrze, aby w waszym podręcznym bagażu znalazły się również zatyczki do uszu. Możecie je kupić za grosze np. w aptece, a z pewnością przyznacie nam rację, iż czasem są one zbawieniem w trakcie długiej podróży. Nigdy przecież nie wiecie, czy akurat nie będzie z wami podróżować hałasująca ekipa młodzieży, płaczące całą drogę dziecko lub głośno rozmawiający współpasażerowie.
Jak się ubrać na długą podróż autokarem?
Zastanawiacie się, jakie ubranie będzie odpowiednie – zasada jest bardzo prosta: w przypadku podróży latem warto założyć lekkie, niekrępujące ruchów ubranie, ale nie zapominajcie o zabraniu dodatkowej pary skarpetek czy ciepłej bluzy. Skarpetki przydadzą się w klimatyzowanym autokarze, zaś cieplejsza bluza będzie nieoceniona podczas postojów w środku nocy, kiedy temperatury na zewnątrz mocno spadają. Rozwiązaniem zawsze się sprawdzającym jest tzw. strój na cebulkę, gdyż w razie potrzeby możecie założyć lub zdjąć wybrany element waszej garderoby.
Co zabrać na długą podróż autobusem?
Raczej nastawcie się, iż nie uda się wam przespać całej nocy, część osób ma spore problemy ze snem w takim miejscu, dlatego musicie pomyśleć o czymś, co zajmie wam czas i sprawi, że podróż minie w mgnieniu oka. Możliwości jest naprawdę wiele: krzyżówki, sudoku, mandale (czyli relaksacyjne kolorowanki dla dorosłych), sprawdza się także książka. Jeśli chcecie zaoszczędzić miejsce to zamiast tradycyjnej książki warto wziąć tablet z audiobookami czy czytnik z ebookami. Coraz więcej autokarów jest wyposażonych w gniazdka elektryczne, są one umieszczone pod siedzeniami; zatem możecie korzystać z laptopa, tabletu lub innego urządzenia elektronicznego. Przed podróżą zgrajcie sobie playlistę z ulubionymi utworami, słuchanie muzyki pozwoli się wam wyciszyć, a nawet niektórym – zasnąć.
Na laptopie możecie oglądać ulubiony serial, grać w gry komputerowe czy włączyć film. Oczywiście nie przeszkadzajcie innym pasażerom, dlatego koniecznie weźcie ze sobą słuchawki. Dobrym pomysłem są także podróżne gry planszowe, dzięki którym możecie zagrać z dzieckiem lub drugą osobą siedzącą obok nas.
Wszystkie te elementy rozrywkowe doskonale wypełnią wam czas spędzony w autokarze. Zawsze możecie także porozmawiać na różne tematy ze współtowarzyszami podróży czy poznać kogoś nowego. W autokarach kursujących na dalekie trasy są również zamontowane telewizory, umożliwiające odtwarzanie filmów na DVD. Kierowcy zazwyczaj w porze wieczornej włączają dostępne tytuły, które niekoniecznie muszą odpowiadać waszym gustom, ale pozwolą na zabicie czasu.
Niektórzy piloci np. w trakcie wycieczek objazdowych włączają filmy dokumentalne, przyrodnicze dotyczące zwiedzanych obiektów czy miast, co naszym zdaniem jest również bardzo dobrym pomysłem, aby nieco przybliżyć historię i wprowadzić w atmosferę danego miejsca.
Co wziąć do jedzenia w autokarze?
Podczas długiej jazdy autokarem z pewnością poczujecie głód, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w prowiant. Oczywiście kierowca co jakiś czas zatrzymuje się na postój na stacjach benzynowych, jednak nie zawsze jedzenie serwowane w tych miejscach będzie wam smakować, nie mówiąc już o ogromnej kolejce i dość wysokich cenach. Dlatego dobrze zabrać ze sobą kanapki, przekąski na drogę oraz coś do picia – najlepiej wodę niegazowaną. Postarajcie się, aby w waszym plecaku znalazły się tylko znane i sprawdzone produkty, gdyż eksperymenty mogą się zakończyć dla was problemami żołądkowymi lub nawet biegunką. Zrezygnujcie z jedzenia wydającego intensywny zapach (jajka, ryby, kabanosy), warto mieć na uwadze fakt, iż nie jesteście sami w autobusie i nie wszystkim odpowiadają tego typu zapachy podczas podróży. Nie zabierajcie z sobą produktów ciężkostrawnych oraz łatwo psujących się. Ponadto zrezygnujcie raczej z szeleszczących opakowań, gdyż (zwłaszcza w nocy lub w czasie oglądania filmu) mogą one przeszkadzać współpasażerom.
Przestrzegamy także przed spożywaniem alkoholu – tak krótka chwila przyjemności może stać się ogromnym problemem nie tylko dla was samych, ale też innych osób podróżujących z wami.
Kosmetyczka z potrzebnymi środkami higienicznymi
Do torebki czy plecaka zapakujcie również podręczną kosmetyczkę ze środkami higieny (np. chusteczki odświeżające) czy też leki, które mogą być wam potrzebne. Warto zabrać je ze sobą na wszelki wypadek. Wśród leków powinny się znaleźć tabletki przeciwbólowe, tabletki na biegunkę, inne leki stosowane na co dzień oraz jeśli macie chorobę lokomocyjną to np. Aviomarin. Miejcie też przy sobie niezbędne dokumenty.
Postoje autobusu
W trakcie długiej podróży autokarem kierowcy muszą co jakiś czas robić przerwy. Zazwyczaj co 3-4 godziny będziecie mogli na chwilkę wyjść, skorzystać z toalety czy zapalić papierosa. Piloci poinformują was na bieżąco, gdzie i jak długo będzie trwała przerwa – uważnie wysłuchajcie tych wiadomości. W czasie postoju konieczne pospacerujcie, poruszajcie się. Niektórzy, co może dziwić – od razu po wyjściu na zewnątrz siadają na ławce lub krawężniku, a nie o to chodzi! Ważne jest właśnie rozprostowanie „kości”, pobudzenie krążenia.
Naszym zdaniem zdecydowany numer 1 podczas postoju to skorzystanie z toalety. Przy tej okazji przypomnimy, iż zawsze warto mieć w kieszeni drobne, euro czy inną lokalną monetę, bo tak jak i w Polsce, nie wszystkie toalety są bezpłatne.
Wychodzą na przerwę pamiętajcie o zabraniu wszystkich cennych rzeczy ze sobą (aparat, portfel, itp.) – pozostawienie ich bez opieki może grozić ich utratą.
Na koniec rada, która pozwoli wam przetrwać nawet najdłuższą podróż: starajcie się nie myśleć o tym, jak długo jeszcze potrwa podróż, ale skupić się na przyjemnych rzeczach, które zamierzacie robić na miejscu.