Doba hotelowa - od której do której godziny?

Doba hotelowa - od której do której godziny?

Doba hotelowa to czas w jakim możemy przebywać w danym hotelu – określony najczęściej jako przedział czasowy od do. Najczęściej kończy się ona o g. 12.00, co oznacza, że do tej godziny musicie zdać klucze do pokoju hotelowego i to jest jasne.

Wakacje w Turcji

Mniej oczywiste jest to, od której godziny zaczyna się doba hotelowa. Odpowiedź na to ostatnie pytanie jest szczególnie ważna, ponieważ od tego zależy, o której najwcześniej możecie otrzymać klucze do pokoju – czy w momencie przyjazdu, czy też będziecie musieli poczekać..

O której godzinie zaczyna się doba hotelowa?

Najczęściej możemy zameldować się w hotelu od godziny 14.00, co związane jest z potrzebnym czasem na posprzątanie pokoi, które są opuszczane przez osoby do godziny 12.00 W zależności od obłożenia, może się zdarzyć, że pokój będzie Wam udostępniony nawet wcześniej, ale na to nie ma gwarancji. Niestety im większy hotel, tym szansa na wcześniejsze zakwaterowanie jest niższa – szczególnie w sezonie, kiedy personel sprzątający ma pełne ręce roboty.

W niektórych miejscach początek doby hotelowej jest nawet później bo np. od godziny 16.00 – tak jest m.in. na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie oferowane są często turystom apartamenty, których posprzątanie jest dużo bardziej czasochłonne – m.in. ze względu na posiadaną kuchnię.

Dlatego zawsze warto upewnić się jak wygląda ta kwestia w miejscu, do którego będziecie jechać, ponieważ jak widać nie jest zawsze tak samo.

fot. Nocny lot a doba hotelowa

Zakwaterowanie po nocnym locie, a doba hotelowa

Dla hotelu nie ma znaczenia czy jesteście właśnie po nocnym, czasami bardzo długim transferze, czy jechaliście 2 godziny po spokojnie przespanej nocy. Nawet jak będziecie z dziećmi, to mimo szczerych chęci, w hotelu może zwyczajnie nie być dostępny dla Was pokój w standardzie, który kupiliście i musicie poczekać do danej godziny, kiedy startuje doba hotelowa. Tak jak wspomnieliśmy, czasami wcześniej uda się dostać pokój, jak personel zdąży go wcześniej przygotować.

Dlatego też lecąc na wakacje nocą, warto wziąć pod uwagę następującą opcję – postarać się dobrze wyspać przed podróżą. Korzystać z możliwości snu w trakcie podróży kiedy tylko będzie to możliwe, tak aby przyjeżdżając do hotelu rano być w miarę (na ile się da oczywiście) w formie. Dodatkowo warto przygotować sobie ubranie, ręcznik na pierwszy dzień pobytu, taka aby oddać walizki do pokoju bagażowego i iść korzystać usług hotelu – można np. wziąć prysznic w ogólnie dostępnym miejscu (są często takie w hotelach), iść na śniadanie, przekąski czy też od razu udać się na basen, a może do baru? 😉 Lepiej tak spędzić czas, niż przysypiając w lobby hotelowym w oczekiwaniu na pokój. Po prostu weźcie pod uwagę, że od razu może nie być dla Was możliwości zakwaterowania i co będziecie potrzebować na taką okoliczność.

Przedłużenie doby hotelowej w dniu wyjazdu

Doba hotelowa, a dokładnie jej koniec o g. 12.00 może być dla Was mało wygodne kiedy transfer powrotny jest w godzinach wieczornych. Co wówczas robić?

Macie dwie opcje:

  • po pierwsze możecie wykwaterować się o godzinie 12.00 i oddać bagaże do pokoju bagażowego, specjalnej przechowalni dostępnej w hotelach i odebrać je przed transferem.
  • druga opcja to sprawdzenie kosztów przedłużenia doby hotelowej, tj. możliwości korzystania przez Was z pokoju jeszcze przez kilka godzin. Hotele mają swoje cenniki takich usług, gdzie każda godzina przedłużenia ma swoją cenę.

Pamiętajcie jednak, że przedłużenie doby hotelowej może mieć miejsce o ile Wasz pokój nie będzie już przeznaczony dla kolejnych gości. Gdyby Wasz pokój nie był dostępny, to w takim przypadku możecie zapytać (gdybyście chcieli mieć wydłużoną dobę hotelową np. do godziny 21.00 – czy może inny pokój byłby dla Was dostępny).

fot. Hotel Melia***** z opcja all inclusive – Bułagaria Złote Piaski

Ważne – w tym drugim przypadku przedłużenie najczęściej może być maksymalnie do określonej godziny (np. w jednym z hoteli w Bułgarii, w trakcie ostatniego wyjazdu mieliśmy możliwość przedłużenia doby maksymalnie do godziny 20.00, a po tej godzinie musielibyśmy opłacić już całą kolejną dobę). Wiąże się to z dostępnością personelu sprzątającego, który Wasz pokój musi posprzątać dla kolejnych gości.

Przy tej okazji pamiętajcie, że w sytuacji kiedy Wasz transfer z hotelu będzie po północy, to wówczas pokój powinien się Wam  należeć tak jakbyście mieli być jeszcze jeden dzień (ważne jednak: koniecznie sprawdźcie zapisy umowy, którą podpisujecie – co do ilości noclegów, godzin transferów. Podpisanie umowy oznacza Waszą akceptację określonych godzin rozpoczęcia i zakończenia imprezy turystycznej, w tym także czasu transferów) . Natomiast gdy macie transfer nawet o godzinie 23.30 to w hotelu pokój normalnie będziecie musieli zdać do godziny 12.00 lub skorzystać z opcji przedłużenia doby hotelowej.

[AKTUALIZACJA – 03.07.2020]

W związku z obecną sytuacją epidemiczną w Polsce i na świecie, godziny początku oraz końca doby hotelowej mogą często być inne niż do tej pory, czyli odbiegać od powyższych. Jest to związane z dłuższym czasem, który potrzebny jest na odpowiednie przygotowanie pokojów hotelowych (dokładniejsze sprzątanie oraz dezynfekcja ze względu na koronawirusa). Dlatego też planując wyjazd dobrze jest dowiedzieć się wcześniej jak to wygląda w danym miejscu noclegowym (hotelu, pensjonacie, itp.).

Wakacje w Bułgarii