Dzień wolny za święto przypadające w sobotę

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę

Czy za święto, które przypada w sobotę należy się dodatkowy dzień wolnego? A co jak święto wypada w niedziele? A w sumie, to o jakich świętach mowa, które dni są ustawowo wolne od pracy w Polsce? To częste pytania, które wracają do nas, jak przysłowiowy bumerang, na początku każdego roku.

Wakacje w Turcji

Wówczas zaczynamy spoglądać w kalendarze i chcemy planować urlopy, a jak jakieś święto wypada w sobotę lub niedzielę, to zaraz pojawiają się wątpliwości czy będziemy “stratni” o ten dzień wolnego.

Dzisiaj wyjaśniamy te kwestie, odpowiadając w poniższym wpisie. Jest stan prawny, o którym wiemy, że obowiązuje w tym oraz przyszłym roku.

Kiedy najlepiej na urlop? Jak ze świętami wypadającymi w soboty?

Czy przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę?

Jeżeli ustawowe święto, wypada w sobotę, która jest dla nas dniem wolnym od pracy, to wówczas pracodawca ma obowiązek udzielić dnia wolnego od pracy w innym terminie. Mowa w tym przypadku o 8 godzinach roboczych. Taki dzień powinien być „oddany” w danym okresie rozliczeniowym (np. w danym kwartale). Podobnie jak odbiór dnia za pracę w dzień wolny.
Takie prawo przysługuje w 2019 roku i będzie obowiązywać również w 2020r. W kolejnych latach, trudno powiedzieć na ten moment.

Zazwyczaj pracodawcy chcą mieć szybko rozliczone tego rodzaju zobowiązania wobec swoich pracowników i ze względów organizacyjnych, najczęściej odpowiednio wcześnie planują ich udzielenie w ramach swoich firm. Najczęściej również następuje to w piątek lub poniedziałek w okolicy danej soboty. Czasami też, dla lepsze organizacji pracy wewnętrznej, mogą być przełożone na nieco bardziej odległy czas, ale niezmiennie w ramach danego okresu rozliczeniowego.

Warto wiedzieć, iż pracodawca nie musi wskazać jednego dnia wolnego w tym samym czasie dla wszystkich pracowników. Może to zrobić ze względów praktycznych, ale równie dobrze dni wolne może rozdysponować wedle własnego uznania, w różnych terminach, ale zawsze w tym samym okresie rozliczeniowym. Dodatkowo musimy wam dopowiedzieć, iż takie dodatkowy dzień wolny nie pomniejsza ilości wolnych dni, przysługujących wam w ramach dostępnego dla was urlopu wypoczynkowego.

Czy otrzymamy dzień wolny za święto, które przypada w niedzielę?

Niestety (dla osób pracujących) w sytuacji kiedy ustawowy dzień wolny przypada w niedzielę, to w takim przypadku nie będzie przysługiwać dodatkowy dzień wolny do odebrania w innym czasie. Oczywiście każdy z nas chciałby aby tych wolnych dni w trakcie roku było jak najwięcej, ale kiedyś pracować trzeba. W ostatnich latach i tak pojawiły się nowe święta, a przepisy starają się “pilnować” aby nic nam (pracownikom) nie przepadło.

Relaks na urlopie 😉

Jakie dni są ustawowo wolne od pracy?

Święta, bo tak lepiej można je określić, to zgodnie z polskimi przepisami prawa, poniższe dni:

  • 1 stycznia – Nowy Rok,
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
  • pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych,
  • drugi dzień Świąt Wielkanocnych,
  • 1 maja – Święto Państwowe,
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
  • pierwszy dzień Zielonych Świątek (święto „ruchome”),
  • dzień Bożego Ciała (święto „ruchome”),
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  • 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
  • 25 grudnia – pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia,
  • 26 grudnia – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Każdorazowo, jeżeli któreś z nich wypadnie w sobotę, to przysługuje osobom nie pracującym w soboty, dodatkowy dzień wolnego, na zasadach, o których wspomnieliśmy wyżej.

Planowanie urlopu 2019
Kiedy najlepiej urlop w 2019?

Przeczytaj również: Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2019 r.?

Patrząc więc na kalendarz urlopowy, życzymy wam aby święta, o ile nie wypadają w trakcie tygodnia, zawsze wypadały w soboty!

Udanego urlopu!

Wakacje w Bułgarii