Egipt to kraj, który warto odwiedzi szczególnie ć ze względu na bogatą historię i wspaniale zachowane zabytki, będące świadkami minionych stuleci. Nawet jeśli nie jesteście zwolennikami zwiedzania to zawsze możecie zdecydować się na aktywny urlop i np. podziwianie Wielkiej Rafy Koralowej czy pływanie na desce kite lub windsurfingowej.
Co warto zobaczyć w Egipcie, czyli „must see” turysty, który przyjeżdża do tego kraju – w naszym tekście znajdziecie wskazówki na ten temat, bo piramidy, Luksor, Dolina Nilu czy Półwysep Synaj to tylko niektóre z atrakcji kraju faraonów.
Kair i jego zabytki
Stolica Egiptu – Kair z liczbą ok. 20 mln mieszkańców jest największym afrykańskim miastem, a jednocześnie uznaje się go za centrum polityczne i kulturalne świata arabskiego oraz ośrodek turystyczny o międzynarodowym znaczeniu. Gdybyście chcieli zobaczyć dokładnie wszystkie zabytki i atrakcje to z pewnością nie wystarczyłby Wam tydzień, tym bardziej jeśli jesteście fascynatami Egiptu i planujecie odwiedzić np. Muzeum Kairskie.
Muzeum Kairskie. Już sam budynek jest ciekawy, bowiem stanowi przykład stylu neoklasycystycznego, a został on wzniesiony w 1900 r. Choć na pierwszy rzut oka budynek sprawia wrażenie niewielkiego, to w jego murach kryją się prawdziwe skarby (m.in. 120 tysięcy eksponatów z czasów starożytnych, mumie faraonów, wspaniała biżuteria).
Warto dodać, iż w przyszłym roku ma zostać otworzone nowe muzeum egipskie – z nowoczesnymi prezentacjami najważniejszych obiektów oraz specjalną salą poświęconą słynnemu Tutanchamonowi, powszechnie określanemu jako King Tut. Nowe Muzeum Egipskie będzie również znacznie obszerniejsze i mniej zatłoczone niż stare.
Przeczytaj również: Wakacje w Egipcie – co warto wiedzieć?
Co warto wiedzieć przed wycieczką do muzeum kairskiego? Jeśli macie taką możliwość to najlepiej wybierzcie się z przewodnikiem, który opowie Wam o poszczególnych częściach wystawy (są one uszeregowane chronologicznie zgodnie z panującymi dynastiami) i wskaże najważniejsze oraz najciekawsze obiekty, na które powinniście zwrócić uwagę. Bilet wstępu dla osoby dorosłej wraz z dodatkowo płatnym pokojem mumii (w pomieszczeniu zostały udostępnione doskonale zachowane, odsłonięte mumie faraonów – raczej odradzamy ich oglądanie dzieciom i osobom wrażliwym, ponadto nie można tam robić zdjęć) kosztuje 300 EGP, bez pokoju mumii ok. 120 EGP.
Jeśli zamierzacie fotografować tradycyjnym aparatem, a nie telefonem, to również musicie uiścić dodatkową opłatę – ok. 50 EGP, w przeciwnym razie należy zdeponować swój sprzęt w specjalnym schowku przy wejściu. Zakaz fotografowania jest rygorystycznie egzekwowany w przypadku słynnej maski Tutanchamona i dotyczy wszystkich turystów.
Obiektami, do których warto się udać w Kairze – lub chociaż zobaczyć je z daleka jest także Cytadela Saladyna oraz górujący nad miastem Meczet Alabastrowy (Muhammada Alego).
Zachęcamy również do odwiedzenia najstarszej dzielnicy Kairu, zwanej Dzielnicą Koptyjską, jak łatwo przypuszczać nazwa wzięła się od zamieszkujących ją Koptów, wyznawców jednego z najstarszych kościołów chrześcijańskich. Zgodnie z przekazami to właśnie tutaj, w dawnej fortecy Babilon znalazła schronienie Święta Rodzina.
Będąc w tej dzielnicy warto wstąpić do tzw. Kościoła Zawieszonego – Najświętszej Marii Panny, który jest uznawany za jeden z najstarszych w Egipcie, gdyż jego historia datowana jest na koniec III wieku.
Innym kościołem koptyjskim, który jest zlokalizowany nieopodal, jest Kościół św. Sergiusza. Został on wzniesiony na miejscu przebywania Świętej Rodziny w czasie pobytu w Egipcie, a czas jego budowy przypada na IV lub V wiek.
Na obszarze Starego Kairu znajduje się także opisany wcześniej Stary Bazar.
Piramidy w Egipcie – obowiązkowy punkt programu
Największą atrakcją Egiptu są oczywiście piramidy, w tym uznawana za jeden z siedmiu cudów starożytnego świata: gigantyczna piramida faraona Cheopsa oraz nieco mniejsze, ale równie interesujące – piramidy Chefrena i Mykerinosa.
Podziwiając piramidy z pewnością zgodzicie się z egipskim porzekadłem, że „każdy boi się czasu, a czas boi się piramid”, bo mimo upływu lat piramidy dumnie się prezentują, a ich spokoju pilnuje magiczny Sfinks.
Osoby, które są ciekawe, jak wyglądają wnętrza tych budowli będą miały również ku temu okazję – można za dodatkową opłatą udać się do ich środka. Od razu uprzedzamy, iż jeśli cierpicie na klaustrofobię lub macie problemy z oddychaniem to raczej zrezygnujcie z takiego zwiedzania, bowiem wejście do piramidy jest dość wąskie, „jednokierunkowe”, a zatem aby umożliwić wyjście innym osobom musicie niejako przeciskać się, momentami będziecie zmuszeni przemieszczać się, kucając, ponadto jest dość duszno.
Czy warto wchodzić do piramid? Odpowiedź jest dyskusyjna, bo jeśli oczekujecie pięknych hieroglifów czy reliefów jak w grobach znajdujących się w Dolinie Królów to będziecie rozczarowani – oprócz sarkofagu ostatnia komnata jest kompletnie pusta.
Obok piramidy Cheopsa znajduje się Muzeum Łodzi, inaczej zwane Muzeum Barki, gdzie można zobaczyć słoneczną łódź faraona Cheopsa. Jak sądzą badacze towarzyszyła ona faraonowi w jego ostatniej drodze – być może przewieziono nią mumię tego faraona, lub jego zwłoki do mumifikacji. Jeśli nie – to na pewno transportowała wyposażenie jego grobu. Jeśli wykupiliście wstęp do środka piramidy to wstęp do muzeum będzie bezpłatny, w przeciwnym razie obowiązuje osobny bilet na samo muzeum.
Pod piramidami, tak jak wszędzie w Egipcie, będziecie bombardowani ofertami zakupów pamiątek i rzeczy za 1 dolara, co więcej – niektórzy będą Wam proponować przejażdżkę dorożką lub na wielbłądzie – i na tych trzeba szczególnie uważać, bowiem zdarzało się, iż turyści byli oszukiwani czy okradani w jej trakcie. Nie bądźcie zdziwieni, gdy nawet robiący Wam zdjęcie policjanci poproszą o dolara – tak po prostu jest w Egipcie.
Przeczytaj również: Co warto kupić w Egipcie?
Na zakończenie dnia w Gizie polecamy wspaniały, godzinny spektakl „światło i dźwięk“ pod piramidami, gdzie mityczny Sfinks jako świadek historycznych wydarzeń „opowiada“ historię Egiptu, a Wy będziecie mogli podziwiać przepiękne, monumentalne piramidy mieniące się rozmaitymi barwami.
Przed spektaklem otrzymacie audioprzewodniki z polskojęzycznym lektorem, dzięki czemu nie będziecie mieli problemu ze zrozumieniem opowiadanych treści.
Karnak i Luksor
Homer o Luksorze mówił, iż jest to „Miasto o stu bramach”. Będąc w dawnych Tebach, koniecznie należy wejść do świątyni nazywanej przez Egipcjan „Południowym haremem Amona”. Obiekt ten łączy się ze świątynią w Karnaku 3–kilometrowa aleja sfinksów.
Warto wspomnieć, iż wewnątrz świątyni luksorskiej znajduje się meczet Abu al–Haggaga.
Przedmieściami Luksoru jest Karnak. Przybywając do Karnaku zobaczycie najważniejszy zabytek tego kompleksu, czyli ulokowaną centralnie Świątynię Amona-Re, boga urodzaju i płodności. W jej skład wchodzi kilka budowli, w tym świątynia Ptaha, Ramzesa III i Chonsu. Wokół stoją też świątynie Montu (boga wojny) i sanktuarium bogini Mut, żony Amona.
Karnak to przede wszystkim ogromny kompleks licznych kaplic, obelisków, posągów i wspaniałych kolumn. Spoglądając w górę człowiek czuje się przytłoczony ich ogromem, uzmysławia sobie jak jest niepozorny i jednocześnie zastanawia się, w jaki sposób jego przodkowie zbudowali taki cud architektoniczny. Bilet wstępu dla osoby dorosłej wynosi 140 EGP.
Kolosy Memnona
Nieopodal Karnaku i Luksoru zachowały się jedyne pozostałości dawnej świątyni Amenhotepa III, czyli kolosy Memnona. Zazwyczaj autokary zatrzymują się na chwilę na parkingu przed kolosami, aby turyści mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia.
Świątynia Hatszepsut
Kolejnym obiektem, który powinien się znaleźć na Waszej liście obowiązkowych miejsc do odwiedzenia jest zbudowana w XV w. p.n.e. u stóp skały skalnej Świątynia Hatszepsut, która pełniła funkcję królewskiej świątyni grobowej. Kaskadowo ułożone tarasy są bogato zdobione obeliskami i posągami sfinksów, natomiast na górnym tarasie znajduje się przestronny dziedziniec z wejściami do Komór Odrodzenia Hatszepsut i jej ojca. Wstęp kosztuje 100 EGP, bilet dla osoby dorosłej.
Dolina Królów
Górzyste tereny wokół Teb kryją w sobie wiele tajemnic, w tym odkryte grobowce faraonów w Dolinie Królów. Wycieczka do tego miejsca będzie bardzo ciekawym przeżyciem, gdyż będziecie mogli na własne oczy zobaczyć, jak wyglądały miejsca pochówków największych władców starożytnego Egiptu. Wykupiony bilet upoważnia do odwiedzenia 3 z 63 grobów nekropolii (kosztuje 200 EGP), wejście do najsłynniejszego grobu Tutanchamona jest dodatkowo płatne (250 EGP). Choć w grobach próżno szukać wielkich skarbów to warto poczuć panującą tam niezwykłą i tajemniczą atmosferę oraz zobaczyć doskonale zachowane, wielobarwne freski.
Edfu
Jeżeli wybierzecie się na rejs po Nilu, tak jak my, to jego trakcie rejsu z pewnością zatrzymacie się w niewielkiej miejscowości Edfu, gdzie znajduje się najlepiej zachowana w Egipcie świątynia dedykowana bogu Horusowi.
Jej imponujące rozmiary sprawiają, iż jest ona bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Do świątyni możecie dojechać konną dorożką z portu nad Nilem – zajmie to ok. 15-20 min. Bilet wstępu do świątyni Horusa kosztuje 140 EGP.
Przeczytaj również: Rejs po Nilu – kiedy i czy warto?
Kom Ombo
Między Edfu a Asuanem znajduje się kolejna perełka, a mianowicie świątynia w Kom Ombo. W tym zespole świątyni najlepiej zachowała się kaplica Hathor chroniąca mumie krokodyli (dostępna do zwiedzania). Obok obiektu znajduje się również niewielkie muzeum prezentujące zmumifikowane okazy tych zwierząt.
Abu Simbel
Niesamowite wrażenie robi wizyta w Abu Simbel (miejscowości położonej 320 km od Asuanu, w Nubii), gdzie znajduje się – naszym zdaniem najpiękniejsza budowla – dzieło, które powstało – świątynia ku czci Ramzesa II Wielkiego. Wejścia do świątyni strzegą cztery kolosalne posągi, każdy ma 20 m wysokości i przedstawiają samego faraona siedzącego na tronie, natomiast u jego stóp znajdują się miniaturowe postacie królowej i córek.
Ciekawostką jest fakt, iż w świątyni zachodzi pewne niespotykane zjawisko, bowiem promienie słoneczne docierają do określonego miejsca sanktuarium 2 razy w roku – w dniu urodzin Ramzesa i w rocznicę jego koronacji. Tuż obok Abu Simbel znajduje się mniejsza kaplica, zaledwie 10–metrowej długości, poświęcona żonie Ramzesa – Nefertari. Jest to niezwykłe, gdyż żadna z wcześniejszych żon faraonów nie dostąpiła takiego zaszczytu.
Warto wiedzieć, iż z powodu budowy Wielkiej Tamy pod Asuanem świątynia musiała zostać przeniesiona – groziło jej zalanie. Budowlę zrekonstruowano dokładnie w jego pierwotnym kształcie na zboczu góry, ale o 90 m wyżej. Staranność prac naukowców, którzy przenieśli ten obiekt przejawia się również w tym, iż zjawisko „cudu słońca” , o którym wspominaliśmy nadal występuje, jedynie jeden dzień później.
Półwysep Synaj
Osoby wypoczywające na półwyspie Synaj, w Sharm el Sheikh, w okolicach Dahab oraz Taby mogą również wybrać się na wycieczkę do Kair oraz do Klasztoru Św. Katarzyny i Górę Mojżesza. Półwysep Synaj jest także doskonałą bazą wypadową w przypadku jednodniowych czy dwudniowych wycieczek do Izraela – Jerozolimy oraz Jordanii, aby zobaczyć wykutą w skale Petrę.
Przeczytaj również: Kiedy najlepiej jechać do Egiptu?
Wycieczka do Egiptu połączona ze zwiedzaniem i zobaczeniem najwspanialszych osiągnięć cywilizacji egipskiej to gratka zwłaszcza dla miłośników historii i starożytności, bowiem będziecie mieli niepowtarzalną okazję podziwiania pozostałości wspaniałych budowli, miast, nekropolii i świątyń znanych z programów historycznych czy szkolnych podręczników.
Co warto wiedzieć zanim udacie się na zwiedzanie poszczególnych egipskich atrkacji?
Przede wszystkim powinniście pamiętać o zabraniu ze sobą kilku butelek wody, obowiązkowo należy mieć również nakrycia głowy oraz musicie być posmarowani kremem ochronnym z filtrem. W przypadku zwiedzania piramidy w środku warto mieć dość stabilne, chroniące nogę przed skręceniem obuwie.
Na koniec warto dodać, że Egipt to przepiękny kraj, z tak fascynującą historią, że ciężko wszystko poznać, zobaczyć będąc tylko raz.