Fotografowanie w podróży – podstawowe zasady

Fotografowanie w podróży – podstawowe zasady

Jak stwierdził Henri Cartier-Bresson  „Fotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając wszystkie nasze zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistości”, dlatego tak chętnie podczas zwiedzania nowych miejsce robimy zdjęcia. Pragniemy zatrzymać ten dany moment na zawsze, sfotografować to, co nas zachwyca, zastanawia, a może i przeraża, aby potem móc wracać do magicznych wspomnień. Nie wyobrażamy sobie, aby nasz dłuższy urlop czy nawet krótki, weekendowy wyjazd nie został uwieczniony na zdjęciach. Zatem jeśli na waszej liście „co zabrać ze sobą na wczasy?” numerem jeden jest aparat fotograficzny to koniecznie przeczytajcie nasz poradnik, dzięki któremu dowiecie się, o czym należy pamiętać robiąc zdjęcia w (zwłaszcza w egzotycznej) podróży?

Wakacje w Turcji

Prezentujemy kilka istotnych zasad fotografowania w podróży

Przede wszystkim, zanim wybierzemy się w obce, odległe miejsce warto poznać najważniejsze tradycje czy kulturę panującą w danym kraju, aby wiedzieć, jak się zachować. Gdy podróżujemy do krajów, gdzie religią dominującą jest islam to pamiętajmy, iż zabrania ona tworzenia jakichkolwiek wizerunków istot żywych, czyli ludzi i zwierząt. Nie dziwmy się zatem, gdy ludzie będą nam odmawiać.

fot. Zakynthos relaks – Grek

Pytanie o pozwolenie
Niezależnie od tego, czy fotografujesz wybrane osoby przebywające w świątyni, w prywatnym domu czy też na ulicy, zawsze pamiętaj zapytać się o pozwolenie. Możesz to zrobić po angielsku lub też po prostu wskazując na aparat i na osobę. Jeśli przytakną to możesz spokojnie robić zdjęcia, w przeciwnym razie uszanuj wolę drugiego człowieka. Czasem Ty także nie chcesz, aby obcy robili Ci fotki.
Podróżując, nawiązujemy różne bliższe i luźniejsze znajomości, rozmawiamy z lokalnymi mieszkańcami. Nawiązanie znajomości pomoże Ci przełamać pierwsze lody, gdy znamy naszego modela mini sesja zdjęciowa będzie przyjemnością i zabawą dla obu stron.

fot. Paryż – malarz Montmartre – fotografia w podróży

Płacić za zdjęcia?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo w niektórych sytuacjach od początku wiemy, iż nasz model pozuje np. w regionalnym stroju i tym zarabia na życie, dlatego za swoją pracę oczekuje od nas wynagrodzenia. Co innego, gdy robimy zdjęcia przypadkowo spotkanej osobie na ulicy, wtedy nasz drobny datek może zostać źle odebrany.
Uważajmy na osoby, które naciągają nas na robienie im zdjęć, np. zarzucając nam na szyję (nawet gdy wyraźnie się temu sprzeciwiamy) egzotyczne zwierzęta. Gdy zauważymy takie zachowanie starajmy się omijać je z daleka.
Nie należy płacić za pozowanie dzieciom – jeśli bardzo chcemy im podziękować, może mamy pod ręką długopis, niepotrzebny brelok czy też słodycze, z nich dzieci ucieszą się bardziej niż z pieniędzy.

Zdjęcia, ale bez flesza
Fotografujmy mieszkańców bez użycia fleszy, nikt nie lubi być porażony blaskiem lampy błyskowej. Ponadto, jeśli przyjeżdżacie z całą grupą i widzicie, że wszyscy skupili się na jednym miejscu czy osobie to postarajcie się znaleźć inny, ciekawy obiekt, przez to wasze fotki nie będą nudne i oklepane. Wchodząc do różnych miejsc (muzea, zamki, kościoły) zwracajcie uwagę na oznaczenia, często pojawiają się tabliczki, iż można robić zdjęcia, ale właśnie bez lampy błyskowej.
Warto wiedzieć, iż jeśli wybieramy się na fotografowanie codziennego życia ludzi nie zabierajmy ze sobą ogromnych, długich obiektywów czy też statywów. Takie gadżety ich peszą i będą unikać pozowania. Nie przekraczajmy także dystansu indywidualnego, jaki ludzie zachowują między sobą.

Bezwzględny zakaz robienia zdjęć
Przestrzegamy przed robieniem zdjęć obiektom wojskowym, przejściom granicznym, czy też np. siedzibom rezydowania głów państwa (chyba że lokalne prawo na to zezwala), gdyż w przeciwnym razie możemy narazić się na nieprzyjemności, a zarekwirowanie aparatu czy telefonu będzie naszym najmniejszym problemem.
Jeśli chcemy zrobić sobie zdjęcie ze spotkanym na mieście żołnierzem czy policjantem zapytajmy go najpierw o zgodę – wyjątkiem są wartownicy odbywający wartę honorową, w tym przypadku bez obaw możecie pozować obok ich budki.
W trakcie spektakli, przedstawień zazwyczaj także obowiązuje zakaz fotografowania.

Modyfikowanie zdjęć
Wiele osób zanim wrzuci swoje fotki na Facebook czy Instagram delikatnie je „upiększa”, odejmując sobie zbędne kilogramy czy też usuwając zmarszczki. Bawienie się narzędziami Photoshopa jak najbardziej jest dozwolone, jeśli zdjęcie wykorzystujemy na własne potrzeby. Co innego, gdy zrobiliśmy piękne, pocztówkowe zdjęcie i chcemy wysłać je na konkurs fotograficzny. Wtedy unikajmy poprawiania naszego dzieła, liczy się przecież naturalność!

Fotografowanie przyrody
Robiąc zdjęcia przyrodnicze zwracajmy uwagę, aby przede wszystkim nie szkodzić, nie zachowujmy się jak intruzi, ale goście. Miejsce sesji powinno zarówno przed, jak i po wyglądać tak samo. Nasza obecność nie może zakłócać życia zwierząt.

Wakacje w Bułgarii