Gdzie jechać na wakacje?

Gdzie jechać na wakacje?

Gdzie jechać na wakacje? To pytanie, które wraca do nas jak bumerang. Z jednej strony chciałoby się pojechać w nowe miejsca, z drugiej może czulibyśmy się bezpieczniej wybierając te już odwiedzone, które nam się podobały. Tak czy inaczej, co roku stajemy przed decyzją gdzie tym razem pojedziemy na urlop.

Wakacje w Turcji

Oczywiście to, gdzie w danym roku będziemy mogli się wybrać, zawsze będzie zależało od wielu czynników, dlatego też, dzisiaj chcemy Wam opisać jak to jest z nami, jak staramy się wybrać najlepsze miejsce na wakacje. Zaczynamy.

Gdzie chcemy jechać na wakacje?

W sumie to najważniejsze z pytań, na które dobrze jest mieć mniej lub bardziej sprecyzowaną odpowiedź. Nie chodzi już nawet o konkretny kierunek, ale w pierwszej kolejności o to, czego oczekujemy od wakacji.

Inne kierunki znajdziemy sobie sami lub będą nam zaproponowane w biurze podróży kiedy zależeć nam będzie na intensywnym zwiedzaniu (np. zwiedzanie dużych metropolii – Paryża, Londynu, itp.), a inne kiedy w priorytetem będzie wylegiwanie się na plaży (np. na cudownych plażach Wysp Zielonego Przylądka, Dominikany, itp.), a inne jeszcze kiedy będziemy chcieli spędzać aktywnie czas (np. nurkowanie w Egipcie, trekking w Nepalu, itp.).

Sal, Wyspy Zielonego Przylądka, rajska plaża
Wyspy Zielonego Przylądka – Sal – raj na ziemi

My uwielbiamy łączyć błogie lenistwo i zwiedzanie. Staramy się zawsze tak zaplanować wakacyjne wyjazdy, aby mieć czas na relaks, ale zdecydowanie musimy też mieć czas na odkrywanie uroków miejsc, które odwiedzamy (trochę ze względów zawodowych, ale też kieruje nami pasja robienia zdjęć). Lubimy pożyczyć samochód i objechać sobie najbliższą okolicę.

A co Wy chcecie robić na wakacjach?

Kiedy chcemy jechać na wakacje?

Przyjęło się, że wakacje to czas letniej przerwy szkolnej. W sumie tak, słownikowo można określać tego rodzaju urlop. Natomiast mianem wakacji często określane są w ogóle wyjazdy urlopowe – nawet czasami te zdecydowanie poza lipcem i sierpniem.

Dlatego też to, gdzie jechać, będzie również zależało od czasu kiedy zaplanujecie swój wyjazd. W wielu miejscach, które z pozoru mogą zachęcać swoją nazwą (np. Zanzibar, Dominikana – niejako gwarantującą piękną pogodę, wspaniałe warunki – czy to na opalanie, czy zwiedzanie), to wcale nie jest powiedziane, że czas letnich wakacji będzie dobrym okresem na wyjazd do danej destynacji.

Saona, Karaiby, Domikana
Dominikana/ wyspa Saona – po prostu cudowne Karaiby

My najczęściej wakacje planujemy w czerwcu lub wrześniu, a ostatnio trochę też zahaczając o lipiec i sierpień, ze względu na dzieci w wieku szkolnym. Staramy się omijać najbardziej gorące okresy – tj. przełom lipca i sierpnia, bo te ani na leniuchowanie, a tym bardziej zwiedzanie, nie są odpowiedni. Kiedy jednak nasze główne „wakacje” planowaliśmy na Dominikanie, to wybraliśmy luty (akurat czas polskich ferii), bo to jeden z najlepszych miesięcy aby odwiedzić tą rajską wyspę.

A kiedy Wy chcecie jechać na wakacje?

Budżet na wakacje, czyli oczekiwania i możliwości

Gdyby nie to, że praktycznie wszyscy mamy ograniczenia budżetowe co do wydatków na wyjazdy wakacyjne, to najprawdopodobniej w topach sprzedaży byłyby najbardziej egzotyczne kierunki. Tak jednak nie jest. Dlatego zawsze dokładnie określmy sobie limit wydatków, jaki możemy przeznaczyć na wakacyjny wypoczynek, bo to bardzo ułatwi zawęzić kierunki, które będą odpowiednie.

Zanzibar, łódeczki
Zanzibar – egzotyczne wakacje

Często w naszej pracy zdarzało nam się, że klienci biur podróży nie chcieli na początku podawać widełek budżetu, w ramach którego mogą się poruszać, a przez to ciężko było trafić w gusta. Dlatego też pamiętajcie, że im precyzyjniej określicie wszystkie swoje oczekiwania oraz możliwości finansowe, to będzie większa szansa, że otrzymacie bardzo dobrze dopasowaną ofertę.

My, jeżeli mówimy o kupnie/ organizacji wyjazdu wakacyjnego, zawsze mamy sprecyzowane poniższe kwestie:

  • standard hotelu (lub ogólnie miejsc noclegowych), który akceptujemy – np. nie mniej niż 3* (ważne abyście sprawdzili, jaki standard jest w danym kraju wystarczający. Na przykład 3* w Hiszpanii, Portugalii to już całkiem dobra jakość, a 3* w Grecji, Turcji, czy Egipcie to lepiej omijać szerokim łukiem),
  • lokalizacja hotelu (lub wybranych noclegów) – nam zazwyczaj zależy na możliwie bliskiej odległości od lotniska, bo dzieciaki źle znoszą podróże autokarem oraz bliskiej odległości od określonych atrakcji (czy to plaży, czy też miejsc do zwiedzania albo miejsc uprawiania ulubionych sportów),
  • budżet, jakim dysponujemy – zawsze, ale to naprawdę zawsze od razu podajemy, że możemy wydać nie więcej niż kwotę „X” (mówiąc o łącznym budżecie, z wszystkimi dodatkowymi kosztami – np. opłatą za miejsca w samolocie, wizami, ubezpieczeniami). Dzięki temu oszczędzamy w szczególności swój czas, bo nie poświęcamy uwagi na coś, na co nas nie stać.

Z kim chcemy jechać na wakacje?

Inne kierunki oraz obiekty turystyczne są dla nas interesujące kiedy jedziemy bez dzieci, a często nieco inne, kiedy jedziemy z dziećmi. W pierwszym przypadku często możemy zejść z oczekiwań co do standardu, na rzecz lepsze lokalizacji. A jadąc z dziećmi – koniecznie musimy myśleć także o ich oczekiwaniach, bezpieczeństwie (np. kwestie żywieniowe, szczepienia).

Przeczytaj również: Czy na urlop jechać razem czy osobno?

W naszym przypadku, dodatkowo to z kim jedziemy, ma duży wpływ na to, jak odległe kierunki wybieramy. Z dziećmi raczej wybieramy te bliższe destynacje, a i też nieco tańsze, bo wyjazdy z dziećmi znacznie podnoszą koszty, nie wspominając już o tym, że w niektórych hotelach mogą być problemy z dostępnością pokoi 2+2, a już na pewno 2+3…

Dziecko, plaża, wakacje
Z małym dzieckiem na urlopie

No dobrze, to gdzie jechać na wakacje?

Powiemy Wam co my lubimy najbardziej w wakacjach i jakich miejsc szukamy.

Dla nas, podróżujących z dziećmi, najważniejsze są w miarę dobrej jakości hotele, zlokalizowane blisko plaż. Do tego, kraje do których najchętniej jeździmy powinny mieć w miarę możliwości gwarancję pogody (o ile w dzisiejszych czasach można o tym jeszcze mówić w tych kategoriach), ale jednocześnie aby w okresie czerwiec – wrzesień temperatury były do zniesienia (np. zdecydowanie środku lata odradzamy Egipt). Ponieważ lubimy także zwiedzać, to ważne aby z danego miejsca łatwo można było odkrywać uroki okolicy.

Grecja, Agios Nikolaos
Agios Nikolaos – Kreta – promenada

Do tej pory, najtrafniej nasze wymagania spełnia Grecja – a już najbardziej zakochani jesteśmy w Krecie. Ta piękna wyspa ma to wszystko, co chcemy – pogoda, piękne krajobrazy, dużo do zwiedzania, odpowiedni klimat, itd…

Kreta, Elafonisi,
Elafonisi na Krecie

Na koniec, chcielibyśmy dodać, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie gdzie jechać na wakacje, poza odpowiedzią: „To zależy”.

Wakacje w Bułgarii