Gdzie na narty za granicę? Południowy Tyrol - Zimowa Kraina Czarów

Gdzie na narty za granicę? Południowy Tyrol - Zimowa Kraina Czarów

Południowy Tyrol, znany też jako Südtirol lub Alto Adige, to najbardziej wysunięty na północ region Włoch, położony w dużej mierze w pięknych Dolomitach. Jest to kraina pełna kontrastów, wynikających z burzliwej historii, położenia geograficznego i zetknięcia różnych kultur, ludzi oraz języków. W niezwykły sposób łączy w sobie to, co najlepsze z tych elementów, tworząc niepowtarzalny miks. Spotykają się tu górski spokój z włoską radością życia, alpejskie szczyty ze śródziemnomorskim krajobrazem, nowoczesność z głęboko zakorzenioną tradycją, smaki włoskie i austriackie. Właśnie ta niezwykła różnorodność nadają mu szczególnego uroku, sprawiając, że jest to idealne miejsce na wakacje w Alpach.

Wakacje w Turcji

Południowy Tyrol – trasy narciarskie

W zimie Południowy Tyrol oferuje ok. 1000 km tras narciarskich, rozgałęzionych po licznych dolinach i blisko trzydziestu kurortach. Rozbudowana infrastruktura narciarska oraz świetna jakość stoków, w połączeniu z 300 słonecznymi dniami w roku i wyśmienitą kuchnią, usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających narciarzy.

Duża część południowotyrolskich kurortów należy do Dolomiti Superski – największej na świecie infrastruktury narciarskiej, kryjącej ponad 1200 km tras w kilku ośrodkach, dostępnych w ramach jednego skipassu. Rozmiar ten sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Na zaawansowanych narciarzy czekają liczne wyzwania w postaci czarnych tras, na których odbywają się zawody Pucharu Świata (w Val Gardenie, Alta Badia i Kronplatz) czy tur narciarskich, będących wytyczonymi wyprawami po konkretnych stokach i gondolach. Przykładem jest sławna Sellaronda, zwana też karuzelą narciarską, którą można przejechać, odwiedzając jednego dnia 4 ośrodki narciarskie.

Południowy Tyrol – Gröden & Seiser Alm

Z kolei ośrodki takie jak Alpe di Siusi / Seiser Alm, Drei Zinnen Dolomity, Obereggen, czy Carezza, oprócz genialnych warunków dla każdego narciarza, są dodatkowo znane ze specjalnych udogodnień dla rodzin i dzieci:

  • hoteli przystosowanych do potrzeb najmłodszych,
  • szkółek narciarskich,
  • łagodniejszych szerokich tras,
  • zabezpieczeń,
  • śniegowych parków zabaw, czy torów saneczkowych.
Alpe di Siusi – wykwalifikowani instruktorzy dla dzieci

Na stokach pracują świetnie przygotowani instruktorzy dla dzieci, nowoczesne wyciągi ze specjalnymi zabezpieczeniami uniemożliwiają małym narciarzom wypadnięcie, a duża ilość atrakcji w funparkach zachęca do ćwiczenia jazdy. Poza tym, dzieci do 8. roku życia jeżdżą za darmo, a starsze mają zniżkę – na tym w skrócie polega oferta Dolomiti SuperKids. Dodatkowym udogodnieniem i oszczędnością dla rodzin z dzieckiem nie jeżdżącym na nartach lub wymagającym opieki, jest możliwość kupienia „wspólnego” skipassu dla rodziców, który upoważnia ich do jeżdżenia na zmianę.

Południowy Tyrol – wyśmienita kuchnia regionalna

Jeszcze jedno. Czar Południowego Tyrolu opiera się też na niezwykłej regionalnej kuchni i produkowanych tam, znanych na całym świecie, win. Dlatego będąc tam warto połączyć narciarstwo z kulinarną ucztą.. Regionalna kuchnia w wyjątkowy sposób łączy i odzwierciedla różnorodność smaków włoskich, tyrolskich i ladyńskich, a pozorne przeciwieństwa harmonijnie się ze sobą łączą. I nie trzeba drogich restauracji by tego doświadczyć!

I tyle. Teraz czas podjąć decyzję dokąd udasz się tej zimy 😉

 

Partner wpisu

 

Wakacje w Bułgarii