Gdzie na wakacje za granicę z dowodem osobistym?

Gdzie na wakacje za granicę z dowodem osobistym?

Gdy planujecie wakacje czy urlopowy wypoczynek jedną z najważniejszych kwestii, jest fakt, czy do wybranego przez Was kraju należy posiadać paszport czy też wystarczy mieć dowód osobisty. Udany wyjazd nie musi się wiązać z koniecznością wyrabiania paszportu (choć nie ukrywamy, że może się on przydać, jeśli zamierzacie zwiedzać odległe zakątki), gdyż polski dowód osobisty również ma sporą wartość, bowiem umożliwia przekroczenie granic ponad 40 państw świata! Zapewne nie przypuszczaliście, ale jest to 1/5 wszystkich krajów na Ziemi! Gdzie możecie wypoczywać, podróżując wyłącznie z dowodem osobistym? Dowiecie się z naszego materiału.

Wakacje w Turcji

Wyjazd za granicę na dowód w krajach należących do układu Schengen

Polscy turyści mogą bez przeszkód przemieszczać się i wypoczywać w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Należy pamiętać, iż w przypadku krótkiego urlopu lub nieco dłuższego pobytu (nieprzekraczającego trzech miesięcy) nie ma konieczności załatwiania żadnych dodatkowych formalności. Istotne jest, aby mieć ze sobą ważny dowodu tożsamości.

Fuerteventura
Fuerteventura – Pocztówkowe ujęcie – widok na Jandię z tarasu przy kościele – pojechaliśmy bez paszportu

Warto dodać, iż współcześnie podróżowanie po krajach należących do obszaru Schengen odbywa się bez kontroli na granicach pomiędzy poszczególnymi krajami. Od 1985 r. obszar ten stopniowo rozszerzał się i obejmuje obecnie prawie wszystkie państwa członkowskie UE oraz kilka krajów powiązanych, nienależących do UE.

Algarve, Portugalia, klif
Algarve, Portugalia – Plaża Praia Nova – tu również dojechaliśmy tylko na dowód osobisty

Jakie kraje należą do Schengen?
• Austria
• Łotwa
• Malta
• Niemcy
• Norwegia
• Szwajcaria
• Szwecja
• Polska
• Portugalia
• Słowacja
• Słowenia
• Węgry
• Włochy
• Luksemburg
• Belgia
• Czechy
• Dania
• Estonia
• Finlandia
• Francja
• Grecja
• Hiszpania
• Holandia
• Islandia
• Liechtenstein
• Litwa

Kreta, Elafonisi, plaża
Grecja – Elafonisi Kreta – przepiękna plaża, cudowna woda – takie widoki przywitają Was, a wystarczy tylko dowód

Warto wiedzieć, że Irlandia i Wielka Brytania zarządzają własną wspólną strefą podróżowania. Ponadto, do strefy Schengen mają również przystąpić Bułgaria, Chorwacja, Cypr i Rumunia.

Bułgaria, plaża,
Na plażach Bułgarii także wypoczywaliśmy, przekroczywszy granicę na dowód osobisty

A zatem jeśli planujecie wycieczkę do naszego zachodniego sąsiada – do Niemiec, wakacyjną wycieczkę po krajach Beneluksu, a może wygrzewanie się na włoskiej lub greckiej plaży to nie możecie zapomnieć zabrać ze sobą swój dowód osobisty.

Egzotyczne kierunki dostępne z dowodem osobistym

Jeśli wydaje się Wam, iż tylko paszport gwarantuje wyjazdy do egzotycznych, odległych krajów to bardzo się mylicie, gdyż polski dowód osobisty umożliwia zwiedzanie nie tylko terenów europejskich, ale także wizytę w wybranych krajach w Azji, Ameryce Południowej i Północnej, Afryce oraz Australii i Oceanii.

Wyspa Reunion – francuski raj na Oceanie Indyjskim

Nieopodal Madagaskaru i Mauritiusu na Oceanie Indyjskim znajduje się niewielka wyspa Reunion, gdzie możecie nurkować, opalać się i podziwiać wspaniałe widoki, będziecie zachwyceni bogatą roślinnością i wręcz rajskimi plażami. Zdaniem niektórych turystów wyspa ta do złudzenia przypomina Hawaje: wodospady, przepiękne plaże i co najważniejsze – lato tu trwa przez cały rok. Wjazd do tego urokliwego miejsca odbywa się na podstawie dowodu osobistego, gdyż wyspa Reunion, jest departamentem Francji (terenem zamorskim), a zatem stanowi integralną część Francji i część Unii Europejskiej.

Tereny zamorskie Francji, czyli Martynika i Gwadelupa i nie tylko…

Inne francuskie tereny zamorskie, czyli Martynika i Gwadelupa kuszą turystów równie egzotycznymi krajobrazami jak Reunion: błękitna woda, rozlegle plaże i bujna roślinność. Rajski wypoczynek czeka Was także w takich miejscach jak: Nowa Kaledonia, Saint-Barthélemy, Saint-Martin, Polinezja Francuska, Saint-Pierre i Miquelon, Wallis i Futona.

Madera i Azory – fantastyczny wypoczynek na terenach autonomicznych Portugalii

Gdy lubicie się opalać i pluskać w cieplutkiej wodzie to koniecznie musicie zarezerwować lot na „wyspę wiecznej wiosny”, jak mówi się o Maderze. Wypoczynek na Maderze jest gwarancją rewelacyjnej pogody, gdyż temperatura powietrza nigdy nie spada tutaj poniżej 15 stopni C. Co więcej, Madera jest także nazywana „pływającym ogrodem”, a zatem będziecie mogli zobaczyć w swoim naturalnym środowisku rosnące przy drogach storczyki, afrykańskie strelicje i inne egzotyczne rośliny.

Zieloną wyspą są także Azory. Choć pogoda bywa tu kapryśna, to warto odwiedzić tę wyspę ze względu na urokliwe widoki. Krajobraz tego archipelagu jest zróżnicowany, przyjeżdżający turyści mogą zobaczyć liczne gejzery czy też śródlądowe jeziora, które są kraterami wygasłych wulkanów. Warto wspomnieć, iż w trakcie pobytu będziecie mieć okazję, aby wygrzać się w gorących źródłach termalnych, ponieważ wody termalne są rozsiane praktycznie po całej wyspie. Termas das Caldeiras, Caldeira Velha, Furnas (Poça da Dona Beija) i Ferraria to najbardziej znane z nich.

Wyspy Kanaryjskie i Baleary

Na Oceanie Atlantyckim leżą także dość popularne wśród polskich turystów wyspy: Teneryfa (z wulkanicznymi plażami), Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro, Graciosa, Alegranza, Lobos, Montaña Clara, Roque del Este, Roque del Oesto, gdzie można wypocząć za stosunkowo niewielkie pieniądze i to w dodatku mając ze sobą polski dowód.

Lanzarote, Timanfaya
Lanzarote Park Timanfaya stożki wulkaniczne – po Wyspach Kanaryjskich podróżowaliśmy na dowód osobisty
Lanzarote
Lanzarote – piękne domki
Fuerteventura, AJuy
Fuerteventura – Klify i jaskinie w AJuy

Gruzja – kaukaska perełka dostępna na dowód osobisty

Niezwykle atrakcyjnym, egzotycznym kierunkiem jest Gruzja. Kraj ten kusi podróżników barwną przyrodą, licznymi zabytkami oraz oryginalnym folklorem. Turyści docenią także urozmaicony krajobraz – wysokie góry oraz błękitne morze. Gruzini są otwartym, bardzo gościnnym narodem, dlatego nawet jeśli wybierzecie się na własną rękę to możecie być pewni, iż zawsze znajdzie się ktoś, kto pomoże Wam znaleźć drogę, wskaże tanie noclegi czy zaprosi chociażby na niewielki poczęstunek. Swanetia, Tbilisi, plaże Batumi, górskie twierdze i rejon Gori – to tylko niektóre miejsca, które warto zobaczyć w trakcie gruzińskich wakacji i co najważniejsze – nie będziecie potrzebować do tego paszportu! Przy tej okazji warto wiedzieć, że przekraczanie granicy z terytorium Federacji Rosyjskiej przez separatystyczną Abchazję i Region Cchinwali (Osetia Południowa) jest nielegalne i podlega karze pozbawienia wolności lub grzywny.

Albania – również wystarczy tylko dowód osobisty

Kierunek ten z roku na rok staje się popularniejszy wśród polskich turystów. Szerokie plaże, błękitne morze to tylko niektóre zalety, gdyż Albania wbrew pozorom ma wiele do zaoferowania. Jeśli jesteście fanami starożytności to również w Albanii możecie znaleźć wspaniale zachowane np. pozostałości starożytnych murów miejskich, rzymskiego forum i amfiteatru, a także ruiny term rzymskich z II w., które znajdują się w mieście Durres. Aby przyjechać do Albanii wystarczy mieć dowód osobisty ważny przynajmniej przez 3 miesiące od momentu naszego wyjazdu. W przypadku pobytu na greckiej wyspie Kos możecie zdecydować się na jednodniową wycieczkę do Albanii, gdyż jest bezpośrednie połączenie promowe np. z Sarandą.

Macedonia Północna

Zlokalizowana prawie centralnie na Półwyspie Bałkańskim Macedonia przeważnie bywa odwiedzana w ramach przejazdu i zwiedzania ościennych państw, jednakże jeśli zależy Wam na poznaniu tamtejszej kultury ludowej i ciekawych zabytków oraz zobaczeniu urokliwych zakątków to koniecznie powinniście zatrzymać się tu na dłużej. Przekroczenie granicy odbywa się na podstawie dowodu osobistego, ale przyda się Wam także paszport, gdyż bez niego możecie mieć trudności z wynajęciem pokoju w hotelu czy wypożyczeniem auta, korzystanie z usług bankowych, itp. Ponadto, jeśli podróżujecie do Macedonii z dowodem osobistym to pamiętajcie, aby na granicy przypilnować, abyście dostali odpowiedni druk z podbitą pieczątką, który może być potrzebny przy powrocie do kraju.

Cypr – na wyspę Afrodyty pojedziesz także tylko z dowodem osobistym

Według mitologii greckiej to właśnie nieopodal Pafos wyłoniła się z piany bogini miłości Afrodyta. W danych czasach na wyspę przybywali tłumnie wyznawcy jej kultu, obecnie miejsce to przyciąga turystów, którzy pragną odpocząć i zrelaksować się. Warto dodać, że miasto Pafos zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Turyści muszą mieć na uwadze, że Cypr jest podzielony na dwie części: Republikę Cypryjską oraz Turecką Republikę Cypru Północnego. Pierwsza z nich leży w granicach Unii, druga jest w większości nieuznawana przez inne kraje (oprócz oczywiście Turcji). Jeśli będziecie chcieli zobaczyć tę część (mimo ostrzeżeń MSZ) to również możecie przekroczyć granicę z dowodem osobistym. Trzeba pamiętać, że Turecka Republika Cypru Północnego jest samozwańczym krajem i rządzi się własnymi prawami, więc musicie się z tym liczyć, iż bez paszportu jednak nie zostaniecie wpuszczeni na jej teren.

Świat wikingów na wyciągniecie ręki, tylko z dowodem

Zamiast wygrzewania się na plaży wolicie nieco chłodniejsze klimaty? Posiadając polski dowód bez przeszkód możecie udać się do Islandii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, na Wyspy Owcze, Wyspy Alandzkie, gdzie odkryjecie tajemnice wikingów, zobaczycie malownicze fiordy, czy niesamowite gejzery.

Jak widzicie lista państw, które możecie odwiedzić mając polski dowód osobisty jest długa, a zatem udany urlop nie musi się wiązać z koniecznością wyrobienia paszportu.

Wakacje w Bułgarii