Gdzie na wakacje?

Gdzie na wakacje?

Wakacje tuż-tuż, zapewne większość z Was ma już zaplanowany urlop i wie, gdzie w tym roku spędzi ten błogi czas odpoczynku. Jeśli należycie do tych nielicznych, którzy jeszcze nie podjęli ostatecznej decyzji, bo np. czekają na atrakcyjne oferty „last minute” to w tym artykule podpowiemy Wam, jak wybrać idealny kraj na wakacje, biorąc pod uwagę dwa czynniki – przewidywaną długość wyjazdu oraz budżet. Jesteście ciekawi? Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem!

Wakacje w Turcji

Kiedy chcecie wybrać się na urlop i jak będzie on długi?

Jeśli nie ograniczają Was daty podróży i jedynie chcecie gdzieś wyjechać, jesteście w tej komfortowej sytuacji, o jakiej wiele osób może pomarzyć – ze względu na zobowiązania zawodowe czy też rok szkolny Waszych pociech.

Przede wszystkim należy dostosować cel podróży do długości trwania urlopu. A zatem raczej nie opłaca się lecieć na drugą półkulę np. do Meksyku, Dominikany czy Tajlandii, tym bardziej, iż przy długich podróżach samo przestawienie się na inną strefę czasową zajmie Wam trochę. Z tego samego powodu nie radzimy organizowania intensywnego zwiedzania Chorwacji czy Włoch (gdzie na samą podróż autem musicie liczyć ok. 16 godzin), raczej warto skupić się na jednym miejscu. Jeśli macie do dyspozycji cztery dni lub mniej to nastawcie się na zwiedzanie jednego miasta lub dwóch, chyba że zamiast wracać wypoczęci, planujecie wykorzystać kolejny urlop na tzw. wypoczynek w domu po wypoczynku.

Saona – Dominikana – raj na ziemi

Jak już pisaliśmy, tydzień to także za mało na dalekie podróże. 7 dni na Kanarach, w Hiszpanii lub Grecji to dobra opcja, jednak np. na Kubie, hmm… Już trochę szkoda, że to nie przynajmniej dwa tygodnie lub więcej.

Przeczytaj również: Czy i kiedy warto wybrać się na Dominikanę?

Gdy możecie sobie pozwolić na miesięczny lub 3-tygodniowy urlop to warto rozważyć podróż w orientalne, dalsze strony – Kambodża, Sri Lanka, Tajlandia, a może Indie? Dodatkowo warto na trasie przelotu zrobić sobie krótką, jednodniową przerwę, aby zregenerować siły i pozwiedzać.

Jeśli odwołamy się do badania analizującego urlopowe gusta Polaków w 2018 to dowiemy się, iż Polacy najczęściej wyjeżdżają na tydzień (78% badanych), jednak mieszkańcy kilku województwa (śląskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego) z chęcią rozkoszują się wakacyjną atmosferą przez 2 tygodnie: niemal co piąta wycieczka zakupiona w tych województwach trwała właśnie tyle. Pozostali urlopowicze przeznaczają na odpoczynek od kilku do kilkunastu dni.

Wybierając termin wyjazdu zorientujcie się, czy akurat w danym czasie nie ma jakiś ciekawych wydarzeń kulturalnych (koncerty, wystawy, festiwale) lub święta, które jest szczególnie obchodzone w danym kraju, np. będąc w Hiszpanii, w okolicy miasta Buñol, 28 sierpnia (w tym roku) możecie wziąć udział w wielkiej pomidorowej bitwie La Tomatina.

Jaki budżet zamierzacie przeznaczyć na wypoczynek?

To chyba najbardziej prozaiczna rzecz, ale jakże ważna, gdyż oszacowanie wydatków pozwala na trafne podjęcie decyzji. Czy udało Wam się przez cały rok sporo zaoszczędzić i teraz możecie zaszaleć wybierając hotel o wyższym standardzie, dzięki czemu macie np. do dyspozycji spa i jacuzzi, czy też wolicie wydać mniej i np. niestraszny jest Wam nocleg we współdzielonym pokoju w hostelu? Dodatkowo zastanówcie się, czy zamierzacie organizować wyjazd na własną rękę lub też raczej wolicie się zdać na biuro podróży. W tym drugim przypadku, nie musicie analizować poszczególnych kosztów podróży, jedzenia, zakwaterowania, jedynie wydatki związane z atrakcjami na miejscu (bilety wstępów do muzeów, wycieczki fakultatywne), pamiątki.

Wymiana domów na wakacje to sposób na obniżenie kosztów urlopu

Jeśli Wasz budżet nie jest spory, to warto wziąć pod uwagę wyjazd w odwiedziny do znajomych (w Polsce lub za granicą). Pamiętajcie jednak, że każdy kij ma dwa końce, a zatem spędzając urlop u bliskich musicie się liczyć z brakiem prywatności (ograniczenia wynikające z metrażu mieszkania, ewentualnie spanie na materacu), czy też koniecznością podporządkowania się woli gospodarza.

Wariantem dla oszczędnych są również samodzielne wycieczki po Polsce, oraz sąsiednich krajach Ukrainie, Białorusi, Czechach czy Słowacji (również ze względu na dojazd). Odwiedzając Białoruś pamiętajcie, iż ruch bezwizowy odbywa się jedynie jeśli podróżujecie do Brześcia i Grodna oraz okolic białoruskiej części Puszczy Białowieskiej i Kanału Augustowskiego – długość pobytu turystycznego nie może przekraczać 10 dni (chyba, że jesteście na wycieczce zorganizowanej z biurem podróży to wtedy okres ten wyznacza długość danej imprezy), na Ukrainę natomiast możecie jechać bez wizy.

Stosunkowo niedrogimi krajami są również Gruzja, Bułgaria, Maroko czy Węgry.

Bali – wśród najlepszych kierunków na świecie

Do tanich krajów, gdzie niestety najdroższy jest bilet lotniczy, zaliczają się, np. Tajlandia, Wietnam, Kambodża, jednakże tutaj musicie dysponować przynajmniej 3 tygodniowym urlopem. Wyżywienie na miejscu jest nie tylko świeże, ale także bardzo atrakcyjne cenowo, np. za pyszną obiadokolację w restauracji na Bali wraz ze świeżo wyciskanym sokiem można zapłacić w przeliczeniu na funty ok. 4-5 funtów, przy odrobinie szczęścia także na Bali możecie znaleźć piękny, zaciszny hotel, gdzie w ramach opłaty za nocleg jest wliczone również śniadanie.

Przeczytaj również: Bali – czy i kiedy warto jechać? Co zobaczyć?

Zależy Wam na ograniczeniu wydatków związanych z podróżą? Zatem śmiałkowie, którzy nie boją się autostopu mogą w ten sposób przemieszczać się w takich krajach, jak: Grecja, Włochy Niemcy czy Hiszpania – gdyż są one uznawane za raczej bezpieczne. Alternatywną jest także podróż z innymi turystami w ramach Blablacar.

Lepiej unikajcie wyjazdu do Norwegii, Islandii, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii, jeśli nie macie budżetu zaplanowanego ze sporą nadwyżką. Opcją „na bogato” jest wyprawa do Australii czy USA, nie tylko ze względu na wysoki koszt biletu lotniczego, jak również ceny na miejscu.

Podpowiedzią, gdzie jechać na wakacje może być także ranking krajów najchętniej odwiedzanych przez Polaków w ubiegłym roku. Królową zestawienia jest nasza ukochana Grecja! Cieszy się ona niesłabnącą popularnością od lat. Polacy chętnie wyjeżdżają na Kretę, Rodos i Zakynthos, a także na Lesbos, Mykonos i Evię.

Elafonisi – Kreta – piękna, szeroka płycizna przy plaży

W zestawieniu najczęściej wybieranych kurortów na lato 2018 aż w 13 polskich województwach wygrała Riwiera Turecka, zostawiając w tyle bułgarski Słoneczny Brzeg. Kolejne miejsce zajęły Hiszpania, Albania, Egipt, Włochy, Tunezja, Cypr oraz zamykająca tę dziesiątkę Chorwacja.

Dzięki wcześniej wspomnianemu badaniu możecie się również dowiedzieć, ile Polacy przeznaczyli na zagraniczne wakacje w 2018 – średnio płacono 6 109 zł. Ta orientacyjna kwota być może pomoże Wam w oszacowaniu tegorocznego budżetu na Wasz wyjazd.

Letni wypoczynek to czas, na który z pewnością czekacie przez cały rok, dlatego zgodnie z myślą nieznanego autora:

Nie odkładaj marzeń, odkładaj na marzenia

życzymy Wam, aby Wasze tegoroczne wakacje były właśnie spełnieniem marzeń!

Wakacje w Bułgarii