Gdzie najlepiej zaparkować

Gdzie najlepiej zaparkować

Przyjeżdżając własnym pojazdem do danego miasta czy atrakcji turystycznej, większość turystów chce znaleźć miejsce parkingowe jak najbliżej wybranego celu: może to być plaża, starówka, szlak górski czy też centrum miasta. W praktyce jednak może okazać się, że wszystkie miejsca są już zajęte lub też opłata parkingowa jest bardzo wysoka i cały dzień postoju będzie nas kosztował fortunę. W naszym wpisie chcemy podzielić się z Wami wskazówkami, jak znaleźć tanie miejsce parkingowe i na co zwrócić uwagę, aby Wasz pojazd nie został odholowany lub uszkodzony?

Wakacje w Turcji

Podróżowanie swoim autem ma wiele zalet: możemy zabrać więcej bagaży, nie ogranicza nas plan odjazdów pociągów czy też autobusów, dodatkowo mamy dowolność w przypadku ustalenia planu podróży. Niestety, zawsze musimy pamiętać o znalezieniu bezpiecznego i w miarę przystępnego cenowo parkingu.

Oczywiście w większości miast, niezależnie od tego, czy są to nadmorskie czy też górskie kurorty znajdują się płatne miejsca postojowe. Musimy być jednak przygotowani, że w zależności od popularności i bliskości od konkretnego punktu ceny będą się różniły (zwróćcie uwagę na strefy parkowania – miasto może mieć ich kilka z różnymi cenami).

W jaki sposób zaplanować zwiedzanie danego miejsca, aby nie zbankrutować? Jest kilka sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą uniknąć stresujących sytuacji i znacznie odciążą Wasz portfel.

Parkowanie przy hotelu i przejazd transportem publicznym

O parkingu warto pomyśleć zanim wybierzecie miejsce noclegowe. Dokładnie przeczytajcie opis obiektu, czy na jego terenie znajduje się parking: istotne jest również czy jest on darmowy, oraz czy wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsca postojowego. Hotelowy parking jest nieoceniony w przypadku dużych miast, gdzie znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem. Wtedy też dobrze jest na czas Waszego pobytu auto pozostawić przy Waszym obiekcie noclegowym, a po mieście poruszać się transportem publicznym.

Jeśli wypoczywacie w dość dużej miejscowości uzdrowiskowej, to warto wybrać zamiast własnego auta transport publiczny. Nie musicie się wtedy martwić o znalezienie miejsca parkingowego oraz zadbacie o klimat. W niektórych miastach istnieje możliwość nabycia karty miejskiej, która uprawnia Was do podróżowania nie tylko różnymi środkami transportu, ale też daje Wam zniżki np. na zakup wejściówek do wybranych placówek kultury (muzea, zamki, wystawy, itp.).

Przemieszczanie się rowerem, e-rowerem czy e-hulajnogą

Jeśli lubicie ruch to doskonałym pomysłem będzie skorzystanie z miejskiej hulajnogi lub rowerów, tym bardziej, iż wiele miast umożliwia bezproblemowy wynajem takiego środka lokomocji za pośrednictwem mobilnej aplikacji. Przemieszczanie się rowerem lub e-skuterem znacznie ułatwi Wam zwiedzanie dużych miast!

Hulajnogi elektryczne do wynajęcia

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że łatwiej jest przypiąć rower do specjalnie przystosowanego stojaka, aniżeli szukać wolnego miejsca, aby zaparkować swój pojazd. Nie mówiąc już o znacznie niższych kosztach i pozytywnym aspekcie zdrowotnym!

Szukajcie parkingów na obrzeżach miejscowości

Tak jak na początku wspominaliśmy, rzesza turystów wybiera w taki sposób miejsce parkingowe, aby nie musieć pokonywać dalekich odległości. Oczywiście jest to bardzo wygodne, jednakże nie zawsze możliwe.

Aby unikać wysokich cen za parkowanie warto znaleźć parking zlokalizowany na obrzeżach danej miejscowości. Bardzo często poza miastem znajdują się parkingi typu P&R (Park and Ride – zaparkuj i jedź). Gdy zostawimy na nich swój pojazd możemy się przesiąść do transportu publicznego (metro, autobus, pociąg), aby w ten sposób kontynuować drogę do centrum miasta.

Darmowe parkingi

Poczytajcie opinie lub też poszukajcie informacji na temat darmowych lub tanich miejsc parkingowych. Pomocne mogą okazać się aplikacje wyszukujące wolne miejsca – niektóre miasta mają specjalne, dedykowane programy, dzięki którym znalezienie parkingu jest łatwiejsze.

Parkowanie na ulicy
Parkowanie na ulicy – np. we Włoszech trzeba zwracać uwagę na kolory namalowanych linii

My, Polacy, jesteśmy mistrzami w szukaniu darmowych miejsc parkingowych. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w 2019 roku aż 40 proc. badanych stara się tak wybierać parkingi, aby za nie nie płacić. Wolimy nawet kilka razy pojeździć wkoło, czy nawet poczekać, aby znaleźć upragniony cel! Na parkingach oszczędzają zwłaszcza młodzi kierowcy, między 18. a 24. rokiem życia (48 proc.).

Na wakacjach zwróćcie uwagę, czy pozornie darmowe miejsce parkingowe nie jest płatne, obejrzyjcie dokładnie czy kilka metrów dalej nie ma żadnych informacji na temat opłat.

Przeczytaj również: Parking przy lotnisku – jak wybrać i gdzie

Istotne jest również to, aby Wasz pojazd stał w bezpiecznym miejscu – chyba nie chcecie, aby po całym dniu zwiedzania czekała na Was przykra niespodzianka w postaci urwanych lusterek, porysowanych drzwi, mandatu za wycieraczką lub w najgorszym razie – odholowania. Czasem lepiej zapłacić niż niepotrzebnie psuć sobie wypoczynek.

Parkowanie na prywatnych parkingach

W sezonie wypoczynkowym w popularnych miejscowości jak grzyby po deszczy pojawiają się prywatne parkingi na posesjach. Właściciele umożliwiają na swoich działkach postój auta, jednakże musicie uważać, aby nie dać się naciągnąć na wysokie ceny. Przed zostawieniem auta poszukajcie informacji na temat cen i zastanówcie się, czy faktycznie zostawienie tutaj auta będzie dla Was korzystne.

Cena parkingu zależy wyłącznie od właściciela, jednakże przed wjazdem musimy mieć świadomość, ile wynosi opłata za godzinę parkowania. Cennik powinien być widoczny. Jeśli przy wjeździe na parking jest pobierana opłata za cały dzień, poproście o wystawienie potwierdzenia, że zapłaciliście, aby potem przy wyjeździe nie trzeba było ponownie płacić.

Pamiętajcie o rezerwacji miejsca parkingowego

Jeśli zamierzacie parkować blisko atrakcji, tym bardziej w sezonie, to koniecznie sprawdźcie, czy możliwe jest wcześniejsze zarezerwowanie miejsca postojowego. Dzięki temu możecie bez stresu przyjechać i wiecie, że wolne miejsce będzie na Was czekało.
W przypadku, gdy podróżujecie większym autem lub kamperem, koniecznie upewnijcie się, czy wybrany przez Was parking jest odpowiedni dla Waszego pojazdu: czy miejsca parkingowe są wystarczająco szerokie, czy wyjazd nie sprawi Wam problemów.

Parkowanie za granicą

Planujcie podróż za granicę własnym autem i na pewno będziecie chcieli zwiedzać różne kurorty turystyczne? Przed wyjazdem koniecznie zapoznajcie się z przepisami drogowymi dotyczącymi parkowania w danym kraju.

Parkowanie na ulicy
Parkowanie na ulicy – np. we Włoszech trzeba zwracać uwagę na kolory namalowanych linii

Np. w słonecznej Italii obowiązuje zasada białej i niebieskiej linii. Musicie zwrócić uwagę na kolor linii oddzielającej miejsca parkingowe, bowiem to od niej zależy, czy musicie zapłacić czy też spokojnie możecie stać za darmo.

Biała linia sygnalizuje bezpłatne parkowanie, niebieska natomiast sugeruje, iż musicie uiścić opłatę (w parkometrze). Jeśli zobaczycie żółtą linię to pod żadnym pozorem tutaj nie parkujcie, gdyż są to parkingi przeznaczone dla lokalnych mieszkańców. Ponadto w wybranych miejscach w centrum możecie zostawić auto bezpłatnie, ale wyłącznie na 1 godzinę.

Parking – dysk parkingowy

W Waszym aucie powinniście mieć tzw. „dysk parkingowy”. Jest to płaski, biały dysk w niebieskim etui. Może być zrobiony z kawałka materiału i papieru lub całkowicie z plastiku. Służy on do wskazania czasu, w którym zaparkowaliście swój samochód na parkingu, taki dysk należy umieścić w widocznym miejscu tuż za przednią szybą. Na dysku ustawiamy czas przyjazdu.

Przeczytaj również: Autem na wakacje – jak się przygotować

Jeśli zamierzacie parkować u naszego zachodniego sąsiada, to uważajcie na to, gdzie i jak stawiacie swój pojazd. Parkowanie w Niemczech na miejscach dla osób niepełnosprawnych, miejscach przeznaczonych dla pojazdów elektrycznych czy też car sharing może Was kosztować 55 euro. Za utrudnienie korzystania ze ścieżek rowerowych i ścieżek dla pieszych trzeba zapłacić nawet do 110 euro i otrzymujecie 1 punkt karny. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku blokowania wjazdów dla straży pożarnej: jeśli Wasz samochód uniemożliwia dojazd straży, zastawia drogę pożarową to musicie się liczyć z wydatkiem rzędu 100 euro.

Korzystajcie z oferty prywatnych przewoźników lub lokalnych biur podróży

Jeśli planujecie urlopowy wyjazd to warto również rozważyć przemieszczanie się np. z lokalnymi przewoźnikami. Bardzo często wycieczka w mniejszej grupie zorganizowanej będzie o wiele tańsza niż opłata za paliwo i parkowanie. W niemal każdym regionie znajdziecie siatkę komunikacyjną prywatnych przewoźników, którzy regularnie organizują takie zwiedzanie.

Jesteśmy przekonani, iż dzięki naszym poradom z łatwością znajdziecie tanie i bezpieczne miejsca parkingowe.

Wakacje w Bułgarii