Gdzie spakować laptopa do samolotu?

Gdzie spakować laptopa do samolotu?

Coraz częściej lecąc na urlop samolotem zabieramy ze sobą laptopa, czy to ze względów zawodowych, czy też prywatnych. Bez względu na powód dlaczego komputer ma lecieć z nami, warto wiedzieć jak go bezpiecznie przewozić w czasie podróży lotniczej. O tym właśnie jest dzisiejszy wpis.

Wakacje w Turcji

Przewożenie laptopa w samolocie w bagażu podręcznym

Wprawdzie nie ma zakazu przewożenia laptopów w bagażu rejestrowanym (głównym, który idzie do luku bagażowego), ale zdecydowanie powinniście spakować swój komputer przenośny do bagażu podręcznego! Z kilku powodów.

Oto dlaczego komputer powinno się przewozić w bagażu podręcznym:

  • Wasz komputer będzie w zasięgu ręki. Mając swój sprzęt na pokładzie samolotu możecie z niego korzystać (oczywiście tylko w trybie „fly mode”). Czy to w celach rozrywkowych, czy to pracując w trakcie lotu, ale także w trakcie oczekiwania na lot, macie swój komputer do dyspozycji. Należy tylko pamiętać aby go wcześniej naładować (nawet w trakcie oczekiwania na lot w hali odlotów),
  • Wasz sprzęt będzie bezpieczny. Mając zapewne wiele cennych danych (prywatnych, firmowych) oraz mając na uwadze samą też wartość komputera, zdecydowanie lepiej mieć go zawsze „w zasięgu” wzroku. Macie wówczas gwarancję, że na żadnym etapie podróży, ktoś niepowołany go nie ukradnie. Szczególnie warto o tym pamiętać latając do mniej zamożnych krajów np. Dominikany, Zanzibar, Egipt…,
  • Wasz komputer nie ulegnie uszkodzeniu. Jeżeli w trakcie podróży samolotem będzie swojego laptopa przewozić w odpowiedni sposób (o tym poniżej) w swoim bagażu podręcznym, to nic mu się nie powinno stać. Jednocześnie, jeżeli Wasz laptop wyląduje w bagażu rejestrowanym, to patrząc na to jak traktuje się walizki w trakcie lotniskowego transportu, to naprawdę trzeba byłoby go dobrze zabezpieczyć, aby wytrzymał te wszystkie wstrząsy, a i wówczas nie ma gwarancji, że takie (jednak delikatne, jakby na to nie patrzeć) urządzenie nie zostanie uszkodzone (mowa również o uszkodzeniach elektroniki wewnętrznej, a nie tylko fizycznie widocznych).
Laptop, podróż samolotem, plecak
Przewożenie laptopa w samolocie – plecak z kieszenią

Jak przewozić laptopa w samolocie?

Tak jak wspomnieliśmy wiele linii nie zakazuje przewożenia elektroniki w bagażu rejestrowanym, aczkolwiek niektóre z nich i owszem. Np. lecąc tanimi liniami lotniczymi często byliśmy pytani czy w naszej nadawanej walizce jest komputer, power bank lub aparat. My zawsze jednak komputer i inną elektronikę przewozimy w bagażu podręcznym.

Przeczytaj również: Najlepszy plecak do samolotu, jaki do pory udało nam się kupić

Chcąc przewozić laptopa w samolocie w bagażu podręcznym w zasadzie macie do wyboru dwie opcje:

  • pokrowiec/ etui na laptopa, który następnie spakujecie do swojej torby podręcznej, czy też plecaka,
  • plecak, który posiada specjalną „kieszeń” na laptopa, odpowiednio go zabezpieczając. Szczerze mówiąc, naszym zdaniem to właśnie ta opcja jest najlepsza. Tutaj też patrząc na oferty plecaków podróżnych (nie górskich!), to praktycznie wszystkie nowe modele mają taką dedykowaną przestrzeń na komputer. My taki plecak używamy w trakcie podróży. Poza miejscem na sam sprzęt, ma on jeszcze kieszenie, przegródki, gdzie można spakować ładowarkę czy też inne akcesoria komputerowe.
Plecak na laptopa
Plecak Airport posiada liczne przegródki, miejsce na elektronikę

O czym warto wiedzieć przewożąc laptopa w samolocie?

Z pewnością najważniejszą kwestią będzie sprawdzenie czy Wasze linie lotnicze zezwalają na to aby przewozić laptopa w bagażu rejestrowanym, gdybyście jednak chcieli go spakować do walizki.

Warto również sprawdzić czy nie ma w internecie wzmianek na temat zakazu przewożenia określonego rodzaju komputera drogą lotniczą – takie przypadki dotyczyły np. niektórych modeli komputerów Apple (nie można było ich przez pewien czas przewozić samolotami latającymi na terenie USA i do USA).

Przeczytaj również: Co można, a czego nie wolno zabierać do samolotu?

Pamiętajcie także, że w przypadku przewożenia elektroniki w bagażu podręcznym, będziecie poproszeni o jej wyciągnięcie w celu prześwietlenia w trakcie kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

Kontrola bezpieczeństwa, lotnisko
Strefa kontroli bezpieczeństwa na lotnisku

Dlatego też koniecznie powinniście mieć laptopa tak zapakowanego, aby możliwie łatwo i szybko wyciągnąć go z bagażu w trakcie tej właśnie kontroli. Tutaj zdecydowanie lepiej i wygodniej korzysta się właśnie z plecaków z odpowiednimi kieszeniami na sprzęt komputerowy, do których jest dość wygodny i swobodny dostęp.

I na koniec – spokojnie możecie swojego laptopa zabrać do samolotu 😉

Wakacje w Bułgarii