Gdzie wymieniać walutę na wakacjach i innych wyjazdach zagranicznych?

Gdzie wymieniać walutę na wakacjach i innych wyjazdach zagranicznych?

Wymiana pieniędzy za granicą i w Polsce – praktyczne porady

Wakacje w Turcji

Urlop za granicą, najczęściej zapewne w wakacje, wiąże się z mniejszymi lub większymi wydatkami: chcemy kupić pocztówki, pamiątki, ponadto pragniemy posilić się lokalnymi specjałami, odwiedzić muzea czy inne atrakcje turystyczne, a to przecież kosztuje. Zatem warto wcześniej się zastanowić,
gdzie i jak będziemy wymieniać pieniądze. W kantorze na miejscu lub też jeszcze przed wyjazdem w kantorze w naszym mieście, czy też zamiast gotówki weźmiemy kartę kredytową? Wymiana złotówek na walutę państwa, do którego wybieramy się na wypoczynek jest bardzo istotna, gdyż umożliwia nam zrealizowanie wakacyjnych planów.

Kantor
To pierwsze miejsce, o którym myślimy mówiąc o wymianie pieniędzy. Często mamy wątpliwości, który wybrać, aby nie stracić albo nie zostać oszukanym? W turystycznych miejscowościach zazwyczaj mamy do wyboru dziesiątki kantorów, które kuszą nas atrakcyjnym reklamami. Pamiętajmy, iż nie do każdego warto wstąpić. Zrezygnujmy z wymiany pieniędzy w typowo wczasowych miejscach, np. na głównym placu czy najpopularniejszej ulicy, gdyż te punkty przeważnie pobierają dość wysokie prowizje. Gdy nie mamy innego wyjścia to koniecznie poszukajmy taki kantor z napisem “Change – no commission” lub “Commission free”. Przed transakcją (zanim położycie pieniądze na blacie) zapytajcie się o kwotę po wymianie: możecie ją sobie zapisać i spokojnie przeliczcie, czy się zgadza z informacją o aktualnym kursie. Bywa, iż obiecywana kwota różni się od tej ostatecznie otrzymanej do ręki.
Jeśli nie jesteście pewni, gdzie wymieniać walutę możecie zapytać obsługę hostelu/hotelu, gdzie nocujecie (wiadomo, iż hostel także może polecać „zaprzyjaźniony” kantor) oraz gości hotelowych. Inni turyści z pewnością pocztą pantoflową podzielą się z wami pozytywnymi lub negatywnymi opiniami na ten temat. Poczytajcie także informacje w internecie, np. na forach.
Wymianę waluty możecie także zrobić jeszcze w Polsce. Ta opcja jest bardziej opłacalna. Wyjątek stanowią te kraje, z których nie wolno wywozić waluty (np. Egipt) lub też jest ona niepopularna w Polsce i kantory nią nie dysponują. Wtedy w Polsce wymieniamy złotówki według uznania na euro lub dolary i na miejscu dokonujemy kolejnej wymiany – na lokalną. Warto mieć pod ręką kilka euro (lub dolarów) w kieszeni, gdyż może się zdarzyć np. na tureckich lotniskach, iż pobierana jest tam opłata klimatyczna w wysokości 15 euro lub 15 dolarów i można ją zapłacić tylko przed wyjściem z bramek. Podobnie jest także w Egipcie – każdy turysta wjeżdżający do tego kraju, musi wykupić wizę za 25 dolarów amerykańskich. Drobne pieniądze przydadzą się także w hotelu, gdy będziemy chcieli podziękować bagażowemu za wniesienie walizek.

Bankomat
Bezpieczną i pewną formą wymiany gotówki jest bankomat. Bankomaty znajdziemy w większości miast i miasteczek wypoczynkowych. Cena obcej waluty jest przeliczana na podstawie obowiązującego kursu NBP. Gdybyście nie wiedzieli, ile wynosi ten kurs w danym momencie wystarczy wpisać do wyszukiwarki Google „kurs euro”. Można także korzystać ze specjalnej aplikacji na telefon, dokona ona internetowego przelicznika waluty. Pamiętajcie, że za granicą nie opłaca się wypłacać drobnych walut, bo bankomaty pobierają prowizję – przez wyjazdem upewnijcie się, ile ona wynosi, dzięki czemu unikniecie nieprzyjemnego rozczarowania po powrocie.

Konto walutowe
Dobrym rozwiązaniem jest założenie przed wyjazdem konta walutowego wraz z kartą, która umożliwia bezpośrednią, bankomatową wypłatę gotówki w euro (najlepiej założyć takie konto), bez konieczności pójścia do kantoru. Wasze konto walutowe świeci pustką i nie możecie wypłacać pieniążków? Koniecznie trzeba zasilić budżet! Jak? Nie musicie biegać do kantoru i wpłacać pieniędzy na konto czy tez udawać się do banku. Wystarczy, że jesteście posiadaczami w tym samym banku konta złotówkowego, z którego bezpośrednio przelejecie potrzebną sumę. Ostateczna kwota będzie obliczana po obowiązującym kursie waszego banku.
Mając konto walutowe możecie także wymieniać walutę w kantorze internetowym. Obecnie wiele banków oferuje taką możliwość. Dzięki temu mamy środki na koncie w parę minut, a kurs w takich kantorach jest dla nas bardzo korzystny.

Płatność kartą
Zamiast wymiany pieniędzy po prostu płatność kartą. Większość banków nie nalicza prowizji – zanim wyjedziecie na wakacje sprawdźcie tabelę opłat, obowiązującą w waszej placówce. Kwota odejmowana z konta jest przeliczana według aktualnego kursu zarejestrowanego przez bank obsługujący kartę. Płatność kartą jest bardzo wygodna, jednakże miejcie na uwadze fakt, iż nie wszędzie będzie ona możliwa, np. w afrykańskiej wiosce za zakup pamiątek raczej kartą nie zapłacicie.

Podsumowując, pakując się na urlop warto zabrać ze sobą kartę do bankomatu i troszkę drobnych pieniędzy – na napiwki, wizy, opłaty klimatyczne. Sposób wymiany waluty za granicą (lub w Polsce) zależy przede wszystkim od waszych indywidualnych preferencji – jedni wolą podróżować z gotówką w portfelu, inni natomiast postawią na płatność kartą.

Wakacje w Bułgarii