Grecja - gdzie są piaszczyste plaże?

Grecja - gdzie są piaszczyste plaże?

Czy w Grecji są piaszczyste plaże? Od tego pytania dość często zaczyna się rozmowa w biurze podróży, kiedy proponujemy wyjazd do Grecji. Wydaje nam się, że z jakiegoś powodu wątpliwość co do braku piaszczystych plaż na greckich wakacjach może wynikać z utożsamiania tego kierunku trochę z Chorwacją. Bo rzeczywiście, Chorwacja piasku nad morzem ma jak na lekarstwo, ale o tym kiedy indziej. Grecka, dziesiąta co do długości linia brzegowa na świecie z pewnością ma do zaoferowania wiele pięknych plaż – co tu dużo mówić, Grecy są obdarowani przez naturę pięknymi terenami.

Wakacje w Turcji

Gdzie w Grecji są piaszczyste plaże?

Grecja ma bardzo dużą powierzchnię, kraj leżący na Półwyspie Bałkańskim, który oprócz części kontynentalnej, ma mniej więcej 2500 wysp i wysepek, z czego jedynie część jest zamieszkała.

Jadąc na wakacje do Grecji najczęściej będziecie słyszeć o ofertach na takie wyspy jak: Kreta, Zakynthos, Korfu, Rodos, Kos, Santorini, Mykonos – to te właśnie kierunki podróży są najbardziej popularne wśród ofert polskich biur podróży. Do tego bardzo popularna jest także część kontynentalna – Peloponez.

Wszędzie – czy to wyspy, czy kontynent – znajdziecie w Grecji przepiękne plaże piaszczyste, a ich wybór jest wręcz ogromny.

Przeczytaj również: Grecja – co zabrać ze sobą na wyjazd?

Musimy się Wam przyznać – jesteśmy zakochani w Grecji, szczególnie w jej wyspach. Dlatego też to właśnie wyspy najbardziej Wam polecamy. Do tej pory zwiedziliśmy, jeżeli chodzi o Grecję, wyłącznie wyspy, gdzie zawsze widzieliśmy przepiękne piaszczyste plaże (nie lubimy kamienistych wybrzeży). Wiadomo, jak wszędzie trafiają się lepsze i gorsze (np. bardziej żwirkowe), ale ze znalezieniem piaszczystych miejsc nie będziecie mieć w Grecji żadnego problemu. Dlatego też, jeżeli tylko to właśnie piasek na plaży jest dla Was najważniejszy, to spokojnie do Grecji możecie się wybrać.

A oto gdzie my mieliśmy piękne piaszczyste plaże w Grecji:

Kreta – szczególnie Kreta Zachodnia

Tą wyspę szczególnie Wam polecamy – jest ogromna, jednocześnie jest największą grecką wyspą i piątą co do wielkości na Morzu Śródziemnym. Każdy znajdzie tutaj niejedną przepiękną plażę dla siebie (no niestety nie na wyłączność, trzeba będzie ją współdzielić z innymi miłośnikami słonecznych i morskich kąpieli). Zwiedziliśmy zarówno część Wschodnią (mieszkaliśmy w Agios Nikolaos), jak i Zachodnią (mieszkaliśmy w Georgioupolis). W obu tych lokalizacjach mieliśmy ładne plaże.

Grecja – piaszczysta plaża miejska Agios Nikolaos na Krecie

 

Grecja – piękna piaszczysta plaża przy Hotelu Georgioupolis Resort na Krecie

Będąc na Krecie, jeżeli macie możliwość większej swobody co do wyboru miejsca pobytu, to szczególnie Wam polecamy część Zachodnią – tam plaże takie jak Balos na północnym krańcu, części zachodniej z pewnością Was zachwyci.

Grecja – piaszczyste plaże – Balos – Kreta

Tak samo Elafonissi – przepiękna, piaszczysta plaża, do której (jeżeli nie będzie do dla Was za daleko, jak już wybierzecie Kretę na swój wyjazd) musicie pojechać.

Grecja – piaszczysta laguna Elafonissi – Kreta

Kos
Będąc na Kos (mieszkaliśmy zaraz przy stolicy), będziecie mieć dostęp do pięknych plaż, bardziej w północnej części wyspy. Tutaj szczególnie polecamy Wam plaże w Tigaki i Marmari. Są przepiękne, długie i zdecydowanie piaszczyste!

Grecja – piaszczysta plaża Paradise Beach – Kos

Rodos

My mieszkaliśmy w Faliraki, rzeczywiście ładna, duża piaszczysta plaża (piasek o grubszej fakturze, zamków dzieci nie pobudują). Warto jednak dodać, że Faliraki, jest dość głośnym miejscem w szczycie sezonu wakacyjnego (to tak na marginesie). Stąd jednak macie bardzo blisko do Lindos – piękna, piaszczysta plaża zatoczkowa z krystalicznie czystą wodą.

Grecja – piaszczysta plaża – Lindos na Rodos

Zakynthos

Mieszkaliśmy w Laganas (tutaj także dodamy, że dość głośne miejsce, raczej imprezowe), ale plaże ma piękną, z drobniutki, wręcz perłowym piaseczkiem.

Grecja – plaża w Laganas

Do tego – jedno z najpiękniejszych miejsc w Grecji, Zatoka Wraku, z piękną plaża – niestety do niej dostęp będziecie mieć tylko od strony morza – można tam jedynie dopłynąć, ale jest to jedno z tych miejsc, których plaża, nadzwyczajnie piękny kolor morskiej wody zachwyca i zostaje w pamięci na całe życie!

Grecja – najpiękniejsza piaszczysta plaża – Zatoka Wraku – Zakynthos

Korfu
Tutaj również możecie znaleźć piękne plaże.

Przeczytaj również: Grecja – czy i kiedy warto jechać?

Czy w takim razie w Grecji są tylko piaszczyste plaże?

Oczywiście, że nie. Dlatego też przed wyborem miejsca Waszego pobytu dobrze jest dokładnie sprawdzić, gdzie biuro chce Wam zaoferować wyjazd, gdzie znajduje się hotel, który jest Wam przedstawiany. Bo to, że na przykład na Krecie są cudowne piaszczyste plaże, nie znaczy, że wszystkie takie są – sami się zdziwiliśmy, że nie… np. jak zwiedzając Zachodnią Kretę dojechaliśmy do takiej plaży jak ta na poniższym zdjęciu.

Grecja – kamienista plaża – Kreta

Tak samo na Kos, mimo że w biurze zapewniano iż hotel leży blisko pięknej plaży (fakt leżał blisko, ale plaża nie była piaszczysto kamienista, co naszym dzieciom zdecydowanie nie przypadło do gustu i musieliśmy chodzić nieco dalej, gdzie plaża była już zdecydowanie przepiękna i cudownym piaskiem).

Grecja – piaszczysto-żwirkowa plaża – Kos

Czytając opis oferty w katalogach biur podróży, już sam fakt, że jest napisane tylko, że bliżej lub dalej znajduje się plaża, bez dookreślenia, że jest ona piaszczysta, powinno wzbudzić Wasze zainteresowanie jaka ona jest. Zdecydowanie w przypadku, kiedy plaża jest świetna, to w opisie będzie to zaznaczone, a gdy nie jest… to wiadomo, nikt wprost tego nie powie.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić gdzie znajduje się hotel

Zauważyliśmy dużą prawidłowość, że kiedy hotel oferuje bardzo rozbudowany aquapark, to często ma on stanowić niejako brak satysfakcjonującej plaży lub odległość do niej jest spora. Zwróćcie na to uwagę.

Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzanie miejsca, w którym planujecie spędzić Wasze wakacje – czasami kilkaset metrów może robić dużą różnicę, jeżeli chodzi o dostęp do pięknej czy też nieco gorszej plaży.

To co chcielibyśmy abyście wiedzieli, że Grecja ma Wam do zaoferowania przepiękne piaszczyste plaże, ale musicie poświęcić trochę czasu aby je wybrać. Wpis ten ma głównie na celu przekonanie Was, że znajdziecie dużo miejsc na plażowanie na piasku!

Wakacje w Bułgarii