Hotel dla rodzin z dziećmi - jaki wybrać?

Hotel dla rodzin z dziećmi - jaki wybrać?

Wybieracie hotel na pobyt z dziećmi? Planując urlop z dziećmi pragniecie, aby wasz urlop był udany, a wszyscy wrócili wypoczęci i zadowoleni. Urlop z najmłodszymi turystami rządzi się nieco innymi prawami niż w przypadku osób dorosłych. Niebagatelne znaczenie ma wybór właściwego hotelu, w którym będziemy wypoczywać. Nie od dziś wiadomo, że zadowolone dzieci na urlopie, to gwarancja udanego wypoczynku dla rodziców! Jak wybrać hotel, aby rodzinny wyjazd nie przerodził się w koszmar? Na co zwrócić uwagę? Z chęcią podzielimy się z wami naszą wiedzą, bo za nami już niejeden taki urlop.

Wakacje w Turcji

Które hotele wybierać na urlop z dziećmi?

Przeglądając oferty biur podróży warto skupić się przede wszystkim na hotelach, które w katalogu mają np. przypisaną kategorię „family” lub w inny sposób są oznaczone jako rodzinne. Jest to o tyle ważne, iż hotele przyjazne dzieciom dysponują nie tylko dużymi, rodzinnymi pokojami (czasem z aneksem kuchennym), ale w szczególności odpowiednią infrastrukturą: bezpieczne place zabaw, parki wodne czy baseny. W niektórych przypadkach nawet dostosowały menu pod gusta milusińskich. Co więcej, w hotelach nastawionych na rodziny z dziećmi, wasze pociechy mogą spędzić czas wolny w mini klubie, czy też uczestniczyć w polskojęzycznych animacjach i zabawach (w sezonie).

Nawet jeżeli hotel nie jest oznaczony jako rodzinny, to warto dokładnie sprawdzić jakie atrakcje dla dzieci znajdują się na jego terenie np. mniej lub bardziej rozbudowany aquapark, animacje, pokój zabaw, brodzik, zjeżdżalnie, itp. Wierzcie nam, udogodnienia dla dzieci bardzo mogą poprawić komfort rodziców co do spędzania czasu na urlopie.

Duży, czy mały hotel będzie najlepszy dla rodzin z dziećmi?

Na pobyt z małymi dziećmi zdecydowanie polecamy wam mniejsze hotele – mniejszy teren, bliżej z pokoju do restauracji, mniejszy hałas i zdecydowanie mniej tłocznie. W przypadku urlopu ze starszymi dziećmi, z pewnością lepiej sprawdzi się większy hotel – lepsza infrastruktura i atrakcje, szansa na dużą ilość dzieci (towarzystwo do wspólnych zabaw), mini kluby, animacje.

W przypadku jednak dużych hoteli musicie liczyć się z tym, iż zostaniecie zakwaterowani nieco dalej od restauracji hotelowych, o ile nie wykupicie droższego pokoju.

fot. Hotel Melia***** z opcja all inclusive – Bułagaria Złote Piaski

W jakiej lokalizacji wybrać hotel na urlop z dziećmi?

Położenie hotelu to kluczowa kwestia. Przede wszystkim musi się on znajdować w spokojnej okolicy, z dala od miejskiego hałasu, lotniska. Jeśli podróżujemy z małymi dziećmi, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki to dobrze, aby hotel był położony na stosunkowo płaskim terenie, aby nie było za wielu schodów, chyba że chcemy większość naszego urlopu poświecić na asekurowanie malucha w trakcie pokonywania kolejnych stopni. Obszar hotelu bez górzystych wzniesień ma jeszcze jedną zaletę – pchanie wózka nie sprawi wam większych trudności (nawet jeśli będzie miał on dodatkowe wyposażenie, np. zabawki na plażę, itp.).

Z pewnością warto również zwrócić uwagę na odległość hotelu od lotniska, tak aby czas transferu był jak najkrótszy.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić położenie hotelu?

Odległość hotelu od plaży i morza

Wiadomo, iż dzieci uwielbiają budowanie zamków z piasku czy chlapanie się w morzu, dlatego koniecznie wybierzmy taki hotel, który znajduje się w niewielkiej odległości od plaży. Dla dorosłych przejście kilkuset metrów nie będzie problemem, jednakże w przypadku malucha sytuacja wygląda zupełnie inaczej i musimy się liczyć z tym, iż będziemy musieli go podwozić wózkiem, czy też nieść na rękach (lub na tzw. „barana”). Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, iż długi spacer z małym dzieckiem, wózkiem, zabawkami, wiaderkiem, torbami, kocami i ręcznikami może wyczerpać i zniechęcić nawet najbardziej wytrwałych plażowiczów.

fot. Zabawa dzieci – Wyspy Zielonego Przylądka

Plaża – ładna i blisko hotelu

Wybór hotelu blisko plaży to nie wszystko, gdyż na uwagę zasługuje także sama plaża, a raczej jej wygląd. Naszym marzeniem gdy szukamy hotelu jest plaża, której brzeg delikatnie, stopniowo opada do morza, a pod nogami mamy złoty, czyściutki piasek. Niestety, czasem może się zdarzyć, iż nieopodal hotelu będzie plaża, ale kamienista lub żwirowa. Wtedy nasza pociecha niechętnie będzie chciała spędzać czas nad morzem, a chodzenie po wodzie będzie możliwe jedynie w plastikowych butach ochronnych.

Dobrze jest się także upewnić, czy plaża, na którą chcemy się udać jest bezpieczna dla mniejszych dzieci – czy morze długo jest płytkie i czy ma równe dno bez niespodziewanych dziur lub kamieni. Zanim pozwolimy dzieciom się kąpać dokładnie przejdźcie wybrany kawałek morza, dzięki czemu będziecie pewność, iż maluchy nie zrobią sobie krzywdy.

O jakości plaży warto zdecydowanie poczytać jeszcze przed samym wyborem danego hotelu – np. na forach, opiniach innych podróżujących oraz na takich blogach jak ten.

Aquapark dla mniejszych dzieci

Baseny i inne wodne atrakcje dla dzieci

Jak już wcześniej wspominaliśmy idealny hotel na rodzinny wyjazd to obiekt, w którym znajdują się także różne baseny. Dla małych dzieci wystarczy mini brodzik dla dzieci, jednakże starsze pociechy z chęcią skorzystają z basenu lub też aqua parku, gdzie będą mogły do woli zjeżdżać ze zjeżdżalni. Basen doskonale sprawdzi się także w wietrzne dni lub też wtedy, gdy morze będzie wzburzone i wysokie fale uniemożliwią pływanie.

Niektóre hotele mają także kryte baseny – to dobra opcja, kiedy zmęczy was upał, albo późnym wieczorem chcielibyście jeszcze ze swoim dziećmi chcieli popluskać się w wodzie.

Koniecznie wybierając hotel z aquaparkiem zwróćcie uwagę na jakość plaży (jeżeli ma to dla was znaczenie), ponieważ często hotele super aquaparkami chcą wynagrodzić słabej jakości plaże (np. wąskie, żwirkowe, itp.).

Atrakcje dla dzieci w hotelu

Plac zabaw, sala zabaw dla dzieci na terenie hotelu

Gdy pogoda nie będzie sprzyjać zabawom w wodzie lub też gdy maluch nie będzie miał już ochoty na wodne szaleństwo to możemy mu zaproponować plac zabaw, dlatego decydując się na wybrany hotel przeczytajmy, czy obiekt jest wyposażony nie tylko w plac zabaw na świeżym powietrzu, lecz również specjalną salę/pokój w środku – wtedy, niezależnie od pogody, dziecko może się dobrze bawić i nie narzekać na nudę.

Animacje dla dzieci w hotelu
Hotelowe przedstawienie dla dzieci

Polskojęzyczne animacje, zabawy, gry dla dzieci na terenie hotelu

Aby wasza pociecha się nie nudziła, dobrze aby w hotelu były organizowane jakieś imprezy czy zabawy dla najmłodszych klientów. Dzięki takim zajęciom dziecko będzie mogło aktywnie spędzić czas, a wy będziecie mieć chwilę dla siebie, bez obaw możecie odpoczywać na leżaku, poczytać książkę czy popływać. Jeśli wypoczywacie w jednym z zagranicznych kurortów to dobrze, aby jeden z animatorów mówił po polsku. Dzieci chętniej biorą udział w zabawach i zostają same w mini klubie, jeśli rozumieją co się do nich mówi, mogą kogoś zapytać o picie, porozmawiać czy podzielić się wrażeniami. Mini kluby dla dzieci szczególnie dobrze sprawdzają się dla dzieciaków w wieku 4-8 lat.

Przeczytaj również: Kluby i atrakcje dla dzieci w trakcie urlopu

My bardzo cenimy sobie zajęcia w mini klubach, ponieważ poza chwilą odpoczynku, wiemy że nasze dzieci mają zapewnione urozmaicone atrakcje. Niestety mini kluby dostępne są wyłącznie w okresie wakacji (także ferii zimowych), kiedy jest szczyt sezonu, a koszty wyjazdów są najwyższe.

TUI Family Club – polska animacja dla dzieci

Standard pokoju i jego wyposażenie gwarancją udanego pobytu z dziećmi

Pokoje dla rodzin z dziećmi z reguły są wyposażone w specjalne łóżeczka (jeśli nie, należy o to zapytać w recepcji). Już na etapie wykupienia wyjazdu w biurze podróży, hotel dostaje informacje o wieku dzieci, które z wami podróżują. W ten sposób w pokoju hotelowym będzie na was czekało odpowiednie łóżko dla waszego dziecka.
Rozmiar rodzinnego pokoju także może być nieco większy od standardowego (oczywiście droższy), tak abyście nie musieli z trudem przemykać między łóżkiem, wózkiem a szafą. Najlepszym jednak wyborem będzie pokój typu studio, gdyż wieczorem, gdy wasze pociechy będą słodko spały, będziecie mogli zamknąć drzwi i cieszyć się chwilą dla siebie.

Jeżeli będzie korzystać ze standardowych pokoi, to koniecznie sprawdźcie jaka jest ich powierzchnia. W każdym hotelu (za wyjątkiem hoteli tylko dla dorosłych) dla małych dzieci są oferowane łóżeczka turystyczne, a dla starszych dodatkowe – np. rozkładana sofa, itp. Najczęściej jednak, w pokoju może z nami spać nie więcej niż 2 dzieci. Dla rodzin z 3 i większą ilością dzieci niestety oferta jest mocno ograniczona.

Warto także się dowiedzieć, czy hotel udostępnia na czas naszego pobytu akcesoria dla dzieci – nocniki, nakładki na toaletę oraz wanienki, gdyby były potrzebne. W przypadku podróży z bardzo małymi dziećmi warto dopytać o to, czy w pokoju znajduje się czajnik – w razie potrzeby przygotowywania posiłków dla niemowlaka (jak nie, to polecamy zaopatrzyć się w tradycyjną grzałkę). W hotelach czterogwiazdkowych (czasem także trzygwiazdkowych) w pokoju znajduje się mini lodówka, w której (poza barkiem hotelowym 😉 ) możecie przechowywać produkty dla dzieci.

Opinie znajomych i recenzje o hotelu w internecie

Zapewne wśród znajomych, bliskich macie kogoś, kto podróżuje z dziećmi – pytajcie o ich wrażenia, bowiem nie ma nic lepszego niż porady czy też polecenia z pierwszej ręki. Koniecznie zapoznajcie się również z opiniami turystów, którzy przebywali w hotelu, do którego chcecie się udać.

Wspomniane przez nas kryteria to zapewne niejedyne, jakimi należy się kierować podczas wyboru hotelu na rodzinny wyjazd. Wiadomo, iż każdy z nas ma własne preferencje i potrzeby, które uwzględniają m.in. wiek i zainteresowania malucha.

Gdybyśmy mieli wskazać najważniejsze 2-3 kryteria wyboru najlepszego hotelu na pobyt z dziećmi (w przedziale wiekowym 4-10 lat) to byłaby to jego lokalizacja, atrakcje (np. ilość basenów, aquapark) oraz mini klub.

Wakacje w Bułgarii