Ile wcześniej być na lotnisku przed lotem?

Ile wcześniej być na lotnisku przed lotem?

Jeżeli zastanawiacie się ile wcześniej powinniście być na lotnisku przed swoim lotem, to ten wpis jest właśnie dla Was. Czas potrzebny na wszystkie formalności, które musimy przejść przed lotem zależy i nie zawsze będzie taka sama. Warto więc dobrze sprawdzić ile czasu będziecie potrzebować, tak aby zdążyć na samolot.

Wakacje w Turcji
Poczekalnia na lotnisku

Ile czasu potrzeba na lotnisku przed lotem krajowym, a ile zagranicznym?

Najczęściej przyjmuje się, że powinno się być na lotnisku 2 godziny przed odlotem. W przypadku lotów krajowych spokojnie można być 1,5 godziny przed podróżą.

Lecąc za granicę raczej starajcie się nie być później niż 2 godziny przed wylotem, tak aby na spokojnie przejść odprawę biletową wraz z nadaniem bagażu, jak również kontrolę bezpieczeństwa. Zdecydowanie im większe lotnisko, tym ten czas powinien być raczej powyżej 2 godzin, niż mniej. Wiadomo – większa ilość odlotów, większy ruch i większa szansa na utrudnienia już w trakcie lotniskowych procedur.
Ponadto jeżeli nie znacie dobrze rozkładu danego lotniska, to koniecznie bądźcie trochę wcześniej niż wymaga tego organizator wyjazdu.

Bagaż podręczny – kontrola bezpieczeństwa

Na które loty powinno się być wcześniej niż 2 godziny przed odlotem?

Są jednak takie loty, przed którym wymagane jest stawienie się 3 godziny wcześniej – to loty dalekie, wielkimi samolotami, kiedy liczba pasażerów jest znacznie większa i naturalnym jest, że więcej czasu będzie potrzebne aby wszyscy pojawili się na pokładzie. Do takich lotów przykładowo zalicza się wyjazdy na Dominikanę, Kubę, Jamajkę – innymi słowy na drugą półkulę.

Dlatego zawsze zapytajcie (jeżeli kupujecie wyjazd w biurze podróży) na ile wcześnie przed podróżą powinniście zgłosić się do odprawy.

Czy jest sposób aby być nieco później na lotnisku?

Zdradzimy Wam pewien nasz sekret. Zazwyczaj przyjeżdżaliśmy zawsze na lotnisko zgodnie z wyznaczonym czasie, ustawialiśmy się w kolejce do odprawy biletowej i czekaliśmy… na swoją kolej. Teraz robimy inaczej – wykupujemy gwarantowane miejsca w samolocie, więc to czy odprawimy się jako pierwsi, czy ostatni, nie ma dla nas znaczenia.

Tym samym możemy podejść do odprawy później, mając gwarancję, że będziemy mieć takie miejsca jak chcemy.
Gdybyście jednak chcieli pobuszować po strefie bezcłowej (a naszym zdaniem nie warto) to oczywiście powinniście być wcześniej do odprawy i załatwić formalności jako jedni z pierwszych, tak aby mieć później więcej czasu na zakupy.

Przeczytaj również: Pierwszy lot samolotem – co i jak, czyli co powinniście wiedzieć

Lot samolotem – przewożenie bagażu

Upewnijcie się, czy macie wystarczający zapas czasu na dojazd na lotnisko

Do tego ile czasu będzie Wam potrzebne już na samym lotnisku, o czym pisaliśmy powyżej, koniecznie musicie dodać czas potrzebny na dotarcie na miejsce wylotu. Zachęcamy Was abyście zawsze wzięli pewien zapas czasowy – im dalsza podróż, tym większy powinien być. Dla przykładu mieszkając w Katowicach, a mając lot z Warszawy (często tylko ze stolicy są ciekawe lot do egzotycznych zakątków świata), będziecie musieli przewidzieć od 4 do nawet 5 godzin jazdy w zależności od transportu (pociąg czy samochód). A zapas czasowy jest konieczny na nieprzewidzianą awarię, korki, opóźnienia pociągów, itp. Przykładowo ostatnio pociągi z Katowic w ogóle nie jeździły przez pół dnia do Warszawy ze względu na uszkodzenia trakcji kolejowej po nocnych wichurach. I co wówczas?

Miejcie zawsze plan B i zapas czasu! Lepiej czekać na lotnisku, niż nie polecieć na wymarzone wakacje…

Wakacje w Bułgarii