Jak i co zwiedzać w mieście?

Jak i co zwiedzać w mieście?

Urlop dla niektórych turystów to nie tylko beztroskie wylegiwanie się na plaży czy pluskanie w basenie, lecz przede wszystkim zwiedzanie nowych miejsc, poznawanie innych kultur i zwyczajów. Jeśli i dla was wypoczynek oznacza kilkugodzinne chodzenie po mieście, odwiedzanie muzeów, kościołów i innych zabytków, robienie setki zdjęć to z pewnością zainteresuje was nasz najnowszy wpis.

Wakacje w Turcji

Szukacie pomysłów na alternatywne zwiedzanie miast? Uważacie, że spacer z mapą i przewodnikiem w ręku jest zbyt nudny i szablonowy? To tutaj chcemy podzielić się z wami kilkoma sposobami na niecodzienne oglądanie miast. Pisarz Marcel Proust słusznie zauważył, iż

Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu

i tym mottem należy kierować się w trakcie swoich wycieczek!

Zwiedzanie na rowerze

„Rower to jest świat …”, czyli przejażdżka jednośladem wśród zabytków. Z roku na rok rośnie grono osób, które nie wyobrażają sobie codziennej egzystencji bez jazdy na rowerze. Pojazd ten coraz częściej jest traktowany nie tylko jako środek transportu umożliwiający sprawny dojazd do i z pracy, lecz również jako sposób na odpoczynek i rekreację. Dlatego także na urlopie nie można o nim zapominać. Zamiast przemierzać miasto na piechotę warto zastanowić się nad wynajęciem np. na cały dzień roweru. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, iż na rowerze w krótszym czasie pokonacie dłuższe odległości oraz możecie wszędzie dojechać (w odróżnieniu od podróży autobusem, metrem czy samochodem).

Amsterdam – Miasto rowerów

Niewątpliwym atutem zwiedzania rowerem jest fakt, iż nie musicie szukać i dodatkowo płacić za miejsce parkingowe – wystarczy, że przypniecie swój pojazd do słupka lub barierki, nie ogranicza was również rozkład jazdy. Przed wynajęciem roweru koniecznie wyznaczcie sobie trasę zwiedzania, zwracając uwagę na to, czy w pobliżu zabytków są ścieżki rowerowe. Zwiedzanie rowerowe może mieć także formę zorganizowaną, kiedy to przemieszczacie się w większej grupie z przewodnikiem, opowiadającym o mijanych zabytkach.

Przeczytaj również: Amsterdam – co warto zobaczyć, czyli krótki city break

W niektórych państwach, np. w Holandii czy Niemczech, rowery zobaczymy na każdym kroku, a doskonale oznakowane ścieżki rowerowe zapewnią bezpieczne przemieszczanie się. Zwiedzanie zatłoczonych, wielkich miast (np. Amsterdamu) na rowerze zaoszczędzi nam sporo stresu i pieniędzy. Wynajęcie roweru na cały dzień w Amsterdamie to koszt ok. 15 euro, a dzięki temu będziecie w stanie o wiele lepiej poznać miasto niż miałoby to miejsce w trakcie pieszej wędrówki.

Pragniemy was tylko uczulić, abyście przed wynajęciem roweru w obcym kraju zapoznali się z przepisami drogowymi oraz znakami (gdyż mogą się nieco różnić od tych obowiązujących w Polsce). Zastanówcie się także na ewentualnym zakupem/ wynajmem kasku rowerowego i odblaskowej kamizelki lub innych odblaskowych elementów.

Free Walking Tour – darmowe wycieczki miejskie z przewodnikiem

Darmowe spacery z przewodnikiem to coś dla osób, które pragną dowiedzieć się więcej o danym miejscu, ale nie chcą np. szukać informacji na własną rękę. Idea tej alternatywnej formy zwiedzania miasta polega na tym, iż zainteresowane osoby przychodzą na spotkanie w wyznaczonym miejscu, o określonej porze. Zazwyczaj jest to bardzo charakterystyczne miejsce w mieście, którego nie przeoczycie, np. w Krakowie, na Rynku Głównym tuż obok Kościoła Mariackiego.

Nie musicie wcześniej rezerwować biletów, wystarczy przyjść. Przewodnicy mają ze sobą widoczne oznaczenia – np. flagę z napisem Free guide czy kolorową parasolkę. Gdy zbierze się grupa wyruszacie na zwiedzanie miasta z lokalnym przewodnikiem, zatrzymując się przed wybranymi atrakcjami, aby wysłuchać opowieści i ciekawostek o danym miejscu, atrakcji.

Zwiedzanie jest bezpłatne, ale gdybyśmy byli bardzo zadowoleni z oprowadzania to możecie docenić przewodnika i wynagrodzić go napiwkiem. Kwota napiwków jest dowolna. Czas trwania zwiedzania to zazwyczaj 2-2,5 godziny, jednakże w dowolnym momencie możecie przerwać zwiedzanie i dalej spacerować na własną rękę. Pomysł na takie poznawanie miast narodził się w 2004 roku w Berlinie i szybko rozprzestrzenił się na inne, europejskie miasta.

Oprowadzaniem zajmują się przeważnie studenci, którzy uzyskali uprawnienia przewodnika. Dzięki takim wycieczkom mogą zdobyć doświadczenie, utrwalić wiadomości z zakresu historii, mają kontakt z turystami i mogą podszkolić swój poziom znajomości języka obcego (zazwyczaj jest oprowadzanie obywa się w języku angielskim). Turyści chwalą darmowe zwiedzanie, gdyż dzięki niemu poznają miejsca z perspektywy mieszkańca, odkrywają takie punkty na mapie, o których nie wspominają książkowe czy internetowe przewodniki.

Poznawanie małej ojczyzny

Darmowe zwiedzanie miasta jest także ciekawą formą na spędzenie czasu, poznanie i poszerzenie wiedzy o okolicy, w której mieszkacie. Warto zainteresować się czy w waszej miejscowości nie odbywają się takie spacery. W niektórych, np. niemieckich miastach można wziąć udział w zwiedzaniu miasta z przewodnikiem ubranym w strój z dawnej epoki. W zwiedzaniu mogą uczestniczyć także wasze pociechy, gdyż z myślą o nich są dedykowane specjalne trasy.

Urbex – to niecodzienna forma zwiedzania

Urbex – odwiedzanie opuszczonych miejsc

Chcecie przeżyć niezapomnianą przygodę? Poczuć się jak w postapokaliptycznym świecie? Będziecie mieć ku temu doskonałą okazję, zwiedzając miasto pod kątem „ubran exploration” (w skrócie urbex), czyli biorąc udział w eksploracji miejskiej.
Na czym ona polega? Miłośnicy podróży z dreszczykiem mogą na swoją rękę lub z innymi osobami zwiedzać obiekty trudno dostępne, opuszczone. Są to przede wszystkim duże obiekty, jak zakłady przemysłowe, szpitale, sanatoria, opuszczone fabryki, parki rozrywki, elewatory zbożowe, itp. Z pewnością w wybranym przez was mieście znajdziecie takie miejsca, np. w Paryżu, Rzymie czy Neapolu turyści chętnie udają się do katakumb. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza paryskie katakumby, ze względu na ich obszerność i niezwykłą historię.

Przed wyprawą do opuszczonego miejsca poszukajcie informacji w internecie, poczytajcie opinie, abyście mogli się odpowiednio przygotować. Na forach zrzeszających fanów urbex są zamieszczane cenne wskazówki, rady, a nawet będziecie mogli znaleźć chętnych, którzy razem z wami wyruszą w nieznane.

Pamiętajcie, że urbex może być niebezpieczny i wdzieranie się do pustostanów jest zazwyczaj nielegalne, jednakże taka wycieczka gwarantuje niezapomniane wrażenia i zachwycające, niespotykane zdjęcia.

Gra miejska jako poznawanie historii i nowych miejsc

Alternatywne zwiedzanie miasta może mieć formę gry miejskiej, która przypomina wszystkim nam znaną zabawę w podchody.
Turyści biorący udział w grze muszą odgadnąć zagadkę, a jej rozwiązanie wymaga poruszania się po mieście, odkrywania różnych obiektów, zabytków oraz znalezienia ukrytych przedmiotów, pozostawionych tam przez organizatorów.

Motywem przewodnim gry miejskiej mogą być konkretne wydarzenia historyczne, czy też legendy, opowieści związane z danym miastem. Taka nietypowa i oryginalna forma zwiedzania zapewnia rozrywkę zarówno starszym, jak i młodszym turystom, którzy z pewnością nie będą się nudzić.

Jeśli planujecie wycieczkę do Wrocławia to rewelacyjnym pomysłem jest zwiedzanie miasta tropem krasnali. W różnych miejscach, przy ważnych obiektach czy zabytkach zostały rozlokowane krasnale, np. w Zaułku Ossolińskich czeka na nas Ossolinek. Odwiedzający miasto mogą ściągnąć na telefon specjalną aplikację, pokazującą położenie krasnali i ruszyć na wielkie poszukiwania.

Internet źródłem inspiracji

Swój plan zwiedzania możecie także opracować na podstawie zdjęć czy wspomnień innych podróżników. Współcześnie internet umożliwia dzielenie się doświadczeniami w sieci, dlatego to właśnie w wirtualnym świecie warto poszukać inspiracji do zwiedzania. Nie mówimy o zgromadzeniu wiadomości typowo historycznych czy geograficznych, ale przeczytaniu autentycznych relacji z podróży.

Przeczytaj również: Couchsurfing ciekawym sposobem na urlop

Koniecznie przejrzyjcie zdjęcia związane z waszym miejscem pobytu na Instagramie, na profilach miast, itp. Możecie również skorzystać z pomocy lokalnych mieszkańców – na rozmaitych portalach couchsurfingowych osoby dzielą się wrażeniami, czy nawet możecie liczyć na darmowe, indywidualne oprowadzanie po mieście.

Couchsurfing

Każdy sposób na poznawanie nowego miejsca jest dobry, istotne, abyście odczuwali przyjemność i cieszyli się z samego faktu podróżowania.

Wakacje w Bułgarii